Cienie Szeolu. Śmierć i zaświaty w biblijnej tradycji żydowskiej.

Tłumaczenie: Paweł Sajdek
Wydawnictwo: WAM
978-83-7505-538-2
eschatologia, Biblia, judaizm, śmierć
religia
IronWoman

Co to jest Szeol i gdzie się znajduje? Czy w Izraelu czczono przodków? Kiedy zrodziło się przekonanie o zmartwychwstaniu? Śmierć i życie pozagrobowe znajdują się w centrum rozważań Starego Testamentu. Książka "Cienie Szeolu" ukazuje, jak autorzy biblijni rozumieli samo zjawisko śmierci i opisywali to, co czeka człowieka w życiu przyszłym. Rzuca tym samym światło na wierzenia starożytnego Izraela dotyczące spraw ostatecznych, fundamentalnych także dla zakorzenionego w judaizmie chrześcijaństwa. Johnston porusza problem kontaktu między światem żywych i światem zmarłych, pisze o perspektywie zmartwychwstania. Dużo uwagi poświęca obrzędom pochówku. Prezentując związki starożytnego Izraela z ówczesnym światem (Egipt, Mezopotamia, Persja), odwołuje się do archeologii, etnologii i kulturoznawstwa.

źródło opisu: WAM, 2010

| 2013-10-30