Gra w Gridironie

Gridiron
1-897907-10-9
fantastyka, budynek, gra, więzienie
Piotr Krupa

Lśniący biurowiec firmy Yu Corporation, wzniesiony w sercu Los Angeles, to pomnik ludzkiego geniuszu. Zaprojektowany przez najlepszego na świecie architekta budynek jest tak nowoczesny, że myśli sam za siebie. Wszystko, poczynając od temperatury, a na ochronie kończąc, kontroluje skomplikowany i samoregulujący się system komputerowy. Przezwany Gridironem biurowiec jest na pozór doskonałym połączeniem sztuki z funkcjonalnością. Okazuje się jednak... seryjnym mordercą. W przeddzień oddania biurowca użytkownikom zespół osób odpowiedzialnych za realizację projektu zbiera się, by dokonać ostatecznej inspekcji. Tajemnicza śmierć jednego z nich nie znajduje wyjaśnienia i nagle wszyscy z przerażeniem odkrywają, że zostali uwięzieni w Gridirionie. Wielkomiejscy rozbitkowie muszą stanąć teraz do nierównej gry o życie z superinteligentną, bezwzględną maszyną. Ten superkomputer, zbudowany tak, by przetrwać każdą awarię, wyrwawszy się spod kontroli stwarza ludziom zamkniętym w Gridirionie prawdziwe piekło grozy i terroru, w którym każda śmierć jest bardziej przerażająca od poprzedniej, a uratowanie życia może okazać się największym ludzkim osiągnięciem... Angielski pisarz Philip Kerr stworzył błyskotliwy thriller z pogranicza fantastyki, wypełniony niesamowitymi wydarzeniami, przyprawiony czarnym humorem i niosący jakże aktualną przestrogę przed nadmierną technicyzacją życia.

źródło opisu: okładka

źródło okładki: http://nakanapie.pl/book/518088/gra-w-gridironie.htm

Inez | 2014-03-23
Przeczytana: 17 marca 2014

,,Gra w Gridironie,,- Philipa Kerra, to ekscytujaca i dynamiczna powiesc multimedialna. Pisarz stworzyl blyskotliwy technothriller mrozacy krew w zylach. Ksiazka niesamowicie pomyslowa, z pogranicza fantastyki, wypelniona niesamowitymi wydarzeniami. Superkomputer stwarza ludziom w budynku prawdziwe pieklo grozy i terroru. Uratowanie zycia okazuje sie najwiekszym ludzkim osiagnieciem. Thriller przyprawiny jest czarnym humorem i niosacy aktualna przestroge przed nadmierna technicyzacja zycia. Kazda smierc w Gridironie jest bardziej przerazajaca od poprzedniej. Swietnie napisana ksiazka bedzie wspaniala lektura nie tylko dla ludzi interesujacych sie zagadnieniami techniki komputerowej. Polecam.

żabot | 2013-05-26

Wydawało by się, że motyw buntu maszyny przeciw człowiekowi jest wyeksploatowany do cna. Motyw budynku jako pułapki bez wyjścia w różnych wariantach również. A jednak... Książke Kerra przeczytałem jednym tchem. Bo to nie tylko powieść o ludzkich charakterach w sytuacjach ekstremalnych, ale również o tym, jak technika może wymknąć się nam z rąk. W supernowoczesnym "inteligentnym" wieżowcu zostają zamknięci ludzie. Na skutek człowieczego ( a może technicznego) błędu system sterujący wieżowcem zaczyna działać jak homeostatyczny organizm zapobiegający awariom i chroniący budynek jako całość. Problem w tym, że dla budynku ludzie stają się zarazkami, które należy zwalczyć. Obecność ludzi w budynku grozi rozregulowaniem systemu. Doskonała powieść!

babelg | 2015-11-25

Jak dla mnie fabuła rozwija się zbyt długo, trochę zawiłe opisy tematyki komputerowej. Lecz jak już się fabuła rozkręciła to całkiem nieźle się czytało. Ogólnie nie jest to książka, po którą sięgnę drugi raz, ale na jeden raz może być.

bonitajler | 2014-06-01

Słabe. Ot, do poczytania w pociągu. I to wyłącznie w kolejach polskich. Do zagranicznych nawet nie wnosić ;-)

Andrzej | 2016-01-01
Przeczytana: 1999 rok