978-83-7505-068-4
historia
Kyouri

Książka prezentuje stan badań nad powstaniem, rozwojem i zanikaniem religii w starożytności. Autorzy zwracają uwagę na podobieństwa, różnice i związki pomiędzy poszczególnymi religiami. Przedstawiony materiał porządkuje wiedzę religioznawczą na obszarze religii tradycyjnych i po raz kolejny prowokuje do postawienia pytań o znaczenie i sens zjawisk religijno—historycznych, wiary w Boga, mitu, magii, etyki czy kultu. Lektura tej fascynującej książki prowadzi do refleksji nad upadkiem, jakiego w historii doświadczyło wiele religii. Przyczynami zaniku religii były nadmierne powiązanie z doczesnością przez identyfikację z celami politycznymi i gospodarczymi, własne wynaturzenia, uznanie wyższości innej religii, czy też przemoc zewnętrzna.

------------------------------------------------------
Napisanie rzetelnej książki o starożytnych religiach Bliskiego Wschodu nie jest dziś łatwym przedsięwzięciem. Wymagana z naukowego punktu widzenia poprawność faktograficzna, która łączy się ze znajomością najnowszych osiągnięć w tej dziedzinie, powinna być łączona z ukazaniem prawidłowości rozwoju opisywanych wydarzeń i idei.

Autorzy niniejszej publikacji wykazali się nie tylko świeżym ujęciem historycznym, ale również dysponują filtrem pozwalającym wydobyć to, co jest oryginalne w starożytnych systemach wierzeń Bliskiego Wschodu. Zaprezentowane badania ukazują powstanie, rozwój i zanikanie religii w starożytności, ułatwiając zarazem uchwycenie podobieństw, różnic i związków pomiędzy nimi. Przedstawiony materiał porządkuje naszą wiedzę religioznawczą na obszarze religii tradycyjnych i po raz kolejny prowokuje do postawienia pytań o znaczenie i sens zjawisk religijno-historycznych, takich jak wiara w Boga, mit, magia, etyka czy kult.

Ks. prof, dr hab. Krzysztof Kościelniak

źródło opisu: Nota wydawcy / Okładka

źródło okładki: Wydawca

Praca zbiorowa „Religie starożytnego Bliskiego Wschodu” stanowi spójny i kompetentnie opracowany zarys tytułowej problematyki. Można ją uznać za przykład bardzo dobrej współpracy polskich badaczy z różnych ośrodków naukowych. Doczekała się zresztą pozytywnej recenzji ze strony tak uznanego badacza Bliskiego Wschodu w starożytności jak M. J. Olbrycht (a pewnie i kolejnych, ale tylko tę miałem okazję przeczytać). Trzeba bowiem przyznać, że w polskiej literaturze przedmiotu brakowało tego rodzaju opracowania syntetycznego, co podkreślali Autorzy we wstępie. Książka składa się z ośmiu rozdziałów poświęconych odpowiednio religii Egiptu, Mezopotamii, hetyckiej Anatolii, potraktowanych zbiorczo religii Palestyny, Syrii i Arabii, Iranu, Izraela, wreszcie zaś chrześcijaństwu i – ponownie ujętych razem – gnostycyzmowi, manicheizmowi i mandaizmowi. Chronologicznie Autorzy ujęli ich historie od początków po koniec starożytności.

Przez pierwszą część „Religii starożytnego Bliskiego Wschodu”...