Królestwo Kensuke

Tłumaczenie: Marta Kapera
Wydawnictwo: Telbit
Kensuke's Kingdom
Marta Kapera

Fale Pacyfiku wyrzucają dwunastoletniego Michaela na jedną z wysp a tam rozpoczyna się jego walka o przetrwanie. Brak jedzenia i wody oraz nieokiełznana dzika przyroda stanowią dla chłopca śmiertelne niebezpieczeństwo. Ale jest ktoś, kto nie pozwoli mu umrzeć, kto stanie się zarówno wrogiem, jak i przyjacielem. To on wprowadzi Michaela do królestwa dżungli... Niezwykła powieść okrzyknięta współczesnym Robinsonem Kruzoe. Michael Morpurgo, wybitny angielski pisarz, jest laureatem wielu ważnych literackich nagród. Uwielbiany przez dzieci i młodzież na całym świecie trafił wreszcie do polskich czytelników.

8_oclock | 2014-08-15
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 15 sierpnia 2014

Urzekła mnie okładka, a treść książeczki okazała się z nią spójna. Tym razem Morpugo wyczarował chłopca na bezludnej (no, prawie) wyspie.
Język jest bardzo prosty, ale nie infantylny. Nie ma tu dowcipów i szalonych przygód, jest klimat i opowieść o (niejednej) ucieczce czy pełnym godności wycofaniu.

EagleV | 2011-01-12

Królestwo Kensuke, drobna powieść Michaela Morpurgo, na pierwszy rzut oka zdaje się być kolejną powieścią typu „castaway”. Mamy tu bezludną wyspę, rozbitków, egzotyczne zwierzęta, zmagania z przeciwnościami natury. Z drugiej strony, cała ta przygodowa ornamentyka tkwi głęboko zakorzeniona w naszej szarej rzeczywistości. Czas akcji przypada na schyłek lat '80 XX wieku. Okres przemian dotyka mieszkańców Anglii głównie od strony ekonomicznej. Morpurgo czyni ten wątek punktem wyjścia dla „wielkiej ucieczki” rodziny Michaela. Ucieczki od miasta i życia rządzonego przez strach przed bezrobociem. Z kolei sam Michael również doznaje niezwykłej przemiany. Poprzez zrozumienie praw władających przyrodą, wyzbycie się lęku wobec niej, chłopiec jest w stanie przeżyć w każdych warunkach. Jednak, to relacje między nim a Kensuke stanowią centrum całej historii. Odmienność ich kultur, języka, postrzegania świata stwarza nostalgiczne tło dla przekazywanych mądrości i zwierzeń. (...) Na zaledwie 143...

Monika | 2012-10-13
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 13 października 2012

Naprawdę ciekawa historia, momentami wzruszająca. Czytając postscriptum uśmiechnęłam się. Autor napisał naprawdę cudowną powieść. ; D

Karolina | 2014-11-22

Nie wiem jak zacząć, nie wiem jak kontynuować i nie wiem jak skończyć.
Skusiłam się na książkę, przez piękną okładkę, to że kosztowała 5 zł, no i jako, że lubię wątki na bezludnych wyspach.
Królestwo Kensuke jest prostą, małą, ale jakże wzruszającą i pouczającą lekturą.
W bardzo prosty i przejrzysty sposób ukazana jest przyjaźń Kennsuke i Mikesana, ich wyspa, ich zajęcia, a jednak to wszystko chwyciło mnie za serce. Przepiękna opowieść, historia Kensuke, jego postanowienie o zostaniu na wyspie i chronieniu orangutanów, to wszystko było takie magiczne i piękne.
Jeżeli będę miała kiedykolwiek dzieci, na pewno przeczytam im tą historię :)

Jagoda | 2013-12-21

Wydaje się książką dla dzieci, krótka, napisana prostym i przyjaznym językiem, jednak właśnie w tej prostocie tkwi jej urok. Pozwala na pewien czas przenieść się w inny świat i zapomnieć o rzeczywistości. Lektura w sam raz na jeden wieczór.

Anna | 2016-10-16
Przeczytana: 01 lipca 2016