Powrót do Konga

837180461X
Kongo, powrót, Afryka
literatura faktu
gall21

Flamandzka dziennikarka wyrusza do Zairu, byłego Konga belgijskiego, zainspirowana wyniesioną z dzieciństwa wizją tego kraju, którą ukształtowały opowieści wuja misjonarza. Jedzie tam po to, by "poznać życie, które kipi między nagłówkami gazet", i poznaje - nawet głębiej niżby sobie życzyła. Gdy wychodzi z kinszeskiego aresztu, przyjaciele witają ją słowami: "Teraz widziałaś już chyba wszystko".

źródło opisu: http://www.proszynski.pl

źródło okładki: http://www.proszynski.pl

Artur Schodziński | 2015-08-02
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 01 sierpnia 2015

Pomysł bardzo ciekawy - wyruszyć śladami wuja - misjonarza do Zairu (współcześnie Demokratyczna Republika Konga). Autorka przemierza kraj poznając ludzi i ich kulturę.
Jednak jest poznanie bardzo pobieżne, wyrwane z kontekstu historycznego. A wnioski strasznie naiwne. Lieve Joris uważa, że to wystarczy by napisać książkę o tym kraju.
Kiedyś rozmawiałem z misjonarzem, który w Kongo spędził 27 lat. Powiedział, że na samym początku myślał o napisaniu książki, jednak w miarę doświadczeń życiowych doszedł do wniosku, że nie rozumie tego kraju.
Dla autorki wszystko co dobre w Kongu skończyło się w roku 1960, w momencie odzyskania niepodległości od Belgów. Cóż za krótkowzroczność!
Zastanawia się dlaczego zniszczono pomnik Leopolda II? Cóż za niedouczenie! A może poprawność polityczna?
Przecież już na początku wieku XX wyszła na jaw zbrodnicza działalność poddanych “dobrotliwego władcy z długą brodą”. A nie chodzi tu o jakiś epizod, ale o 23 lata diabelsko okrutnego ludobójstwa....

bromba | 2015-06-19
Na półkach: Afryka, Przeczytane
Przeczytana: 16 czerwca 2015

Choć książka opowiada o minionej już epoce panowania Mobutu, jakoś podskórnie odnoszę wrażenie, że życie w Kongu niewiele się zmieniło na lepsze, a więc jest w niej jakaś ponadczasowa, uniwersalna wartość... Niektóre sytuacje niepokojąco znajomo przypominają gagi z 'Misia' Barei, tyle że tutaj przytrafiły się naprawdę narratorce-autorce; ogłupiający wir absurdu, w jaki przyjdzie jej wdepnąć i co o mały włos bardzo źle się dla niej nie skończy sprawia, że przy czytaniu ogarnia człowieka jakiś dojmujący smutek.

ArtZ72 | 2016-11-09
Mirek Wołoszyn | 2016-07-18