Ludy starożytnej Persji

Cykl: Mitologie świata (tom 24)
Wydawnictwo: New Media Concept
mitologia, persja
filozofia i etyka
Ćma

W mitologii starożytnej Persji przywołane są czasy świetności jednego z największych imperiów antycznego świata i jego niezwykle wyrafinowana kultura. Mity odzwierciedlają sposób myślenia Persów o otaczającym świecie.

źródło opisu: merlin.pl

źródło okładki: merlin.pl

Przemek | 2015-04-12
Przeczytana: 12 kwietnia 2015

Całkiem zgrabna kompilacja kilku tekstów o mitologii perskiej (irańskiej), które dostępne są na naszym rynku. Rzuciły mi się w oczy pewne podtytuły, np. "Nasiona życia" czy porównania (most Czinwat jako ostrze noża) pochodzące z książki prof. Składankowej. Książka pomogła mi trochę zapanować nad różnymi rozbieżnościami i różnicami w ujęciach tej mitologii u różnych autorów, a także uporządkować materiał. Nad poprawnością całej kompilacji czuwała konsultantka z Zakładu Iranistyki UW--tego samego, gdzie pracuje (pracowała, będąc czynną zawodowo) prof. Składankowa.
Niewątpliwym atutem tej (mimo wszystko wtórnej) pozycji jest uwzględnienie w materiałach (które obejmują w sumie 12 pozycji literaturowych) Księgi Królewskiej Ferdousiego, która jest drugim najważniejszym po Aweście materiałem źródłowym. Tak więc oprócz referowania uznanych opinii, autorka miała też wgląd w źródła, co jest ważne.
Być może dzięki temu poznałem kilka faktów, których wcześniej nie znałem, np. w jaki sposób...

Aramaiti Natt | 2011-07-23
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam

Mimo pominiętych kilku faktów dość dobra :)

himmelherrgott | 2013-05-07
Przeczytana: 07 maja 2010