Liv Ullmann - linie życia

Seria: Terytoria Skandynawii
Wydawnictwo: słowo/obraz terytoria
Liv Ullmann: livslinjer
la_stamina

Zapis rozmów Ketila Bjørnstada z Liv Ullmann. Z dystansem i poczuciem humoru Liv snuje opowieść o ludziach, których spotkała na swej drodze, radościach, niepowodzeniach. Książka zawiera fragmenty pamiętników Ullmann z czasów młodości oraz z okresu jej pierwszej wielkiej miłości - związku z Ingmarem Bergmanem.

źródło opisu: terytoria.com.pl

źródło okładki: terytoria.com.pl

Vandr | 2014-06-04

W moim prostackim przekonaniu książka jest ciekawa, ale tylko miejscami. Przez większość książki dostajemy przydługie zapisy obserwacji świata oczami małej dziewczynki, mamy babskie taplanie się w emocjach ("czy aby na pewno jestem w tej chwili szczęśliwa?"), opowieści o relacjach z córką, konkubentami, rozwodzenie się nad śmiercią psa.

Najciekawsze w książce są opisy tego jak wygląda praca aktora i reżysera, zabawne anegdoty, relacje z wojny w Kambodży.

Ze względu na bardzo osobisty (i raczej ciężkostrawny) charakter większej części zwierzeń Liv Ullmann, książkę poleciłbym wyłącznie jej fanom. Ale o taką formę chyba tutaj chodziło.

magda | 2011-03-05
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: styczeń 2011

Bardzo interesujący zapis rozmów autora (Ketil Bjørnstad) z wybitną norweską aktorką - Liv Ullmann. Mimo przyjętej formuły wywiadu, książkę czyta się doskonale - jak fabułę i odbiera jako zamkniętą i spójną całość - chociaż tematycznie żaden z poruszanych wątków nie zostaje wyczerpany i zamknięty... Wypowiedzi Liv świetnie przeplatają się z barwnymi anegdotami i urywkami z jej dziennika. Cała konstrukcja książki i sposób narracji w doskonały sposób szkicuje fascynującą osobowość Liv Ullmann - jest to obraz - w moim odbiorze - pełen humoru, ciepła, spokoju i mądrości.
Czytając miałam wrażenie, że jest to także portret niezwykle szczery i prawdziwy; niepozbawiony autoironii i pokory wobec świata - przez co jeszcze bardziej ciekawy.
Kupując tę książkę kierowałam się ciekawością - znam i bardzo lubię twórczość muzyczną autora - Ketil'a Bjørnstad'a, nie wiedziałam, że pisze książki :). Po przeczytaniu odniosłam wrażenie, że książkę czyta się tak dobrze ponieważ w gruncie rzeczy, jest...

artdeco92 | 2012-08-25
Przeczytana: 25 sierpnia 2012

Z początku zraziłam się nieco do tej książki. Nie znałam zbytnio twórczości Liv Ullmann, a to pozycja raczej dla tych, którzy co nieco wiedzą o niej i jej życiu. Poza tym, wydanie nie przypadło mi do gustu, także forma dialogu z Ketilem Bjornstadem nie przekonała mnie do treści, czytałam więc dość nieuważnie. Może przez to książka wydała mi się chaotyczna. Rozmówcy zahaczali o różne kwestie, część przybliżając jedynie szkicowo, co sprawiało, że trudno było wczuć się w opowieść Liv. Jednakże im bliżej końca, tym bardziej się wciągałam. Bo chyba w samej książce chodziło nie tyle o przybliżenie czytelnikowi życia Liv Ullmann, ile właśnie LINII życia. Linii, którymi podążała, linii, których się chwytała i które się pod nią zarywały. Dużo w wypowiedziach bohaterki utartych prawd i myśli, które jednak stanowią chyba sendo istnienia. Najbanalniejsze rzeczy okazują się być zazwyczaj najprawdziwsze. W książce widać nieco niekonsekwencję twórców - częściowo skupiają się na suchych...

STS | 2016-08-25
Przeczytana: 2016 rok