Gitanjali

Tłumaczenie: Jan Kasprowicz
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Spotkania z Mistrzem". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Rebis
Gītāñjali
8371201958
poezja, Bóg, zaufanie, wiara
poezja

Rabindranath Tagore był mistrzem szczególnym. W jego aszramie najistotniejszym miejscem był teatr. Tagore namawiał bowiem swych uczniów do pracy nad sobą dzięki oddaniu się sztuce i pięknu. Zbiorek poetycki „Gitanjali”, który przyniósł mu nagrodę Nobla, ukazał się w 1912 r. w języku angielskim z przedmową W.B. Yeatesa. Poeta ów pisał: „Po całych dniach nosiłem ze sobą wszędzie rękopis tych...

Poeta ów pisał: „Po całych dniach nosiłem ze sobą wszędzie rękopis tych przekładów – czytałem je w wagonach kolejowych, na platformach omnibusów i w restauracjach; niejednokrotnie musiałem zeszyt zamykać, żeby jakiś człek obcy nie dostrzegł wzruszenia na mej twarzy”.

Polskie wydanie tych poezji, czy jak wolą inni – pieśni modlitewnych, zyskuje dodatkowe znaczenie dzięki tłumaczeniu Jana Kasprowicza.

źródło opisu: Rebis, 1996

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Kajetan | 2016-05-15

"PROSZĘ CIĘ, RACZ Ml CIERPLIWIE POZWOLIĆ na chwilę siąść przy twym boku; dzieła, które mam spełnić, dokonam później.
Zdała od widoku oblicza twego serce moje nie zna spokoju, ni wytchnienia i dzieło moje nieskoń­czonym staje się trudem na bezbrzeżnem morzu trudu.
Lato ze swymi szepty i szelesty zjawiło się dziś u mych okien; pszczoły pobrzękują swą pieśń miłosną na dworze kwitnącego gaju.
Teraz to właśnie jest pora siedzieć spokojnie przy Tobie i, patrząc Ci w oczy, śpiewać Ci w tej cichej, przelewającej się godzinie spoczynku pieśń, poświęconą życiu"

"DŁUGI JEST CZAS MEJ PODROŻY i długa jest droga. Wyruszyłem na wozie z pierwszym promieniem światła i dążyłem dalej po­przez dzikie pustynie światów, ślad swój na nie­jednej zostawiając gwieździe, na niejednej plane­cie.
Najdalsza to droga, zbliżająca cię najbardziej ku tobie samemu; a najmozolniejsze jest ono ćwi­czenie, które wszystkie do najprostszego prowa­dzi tonu.
Do wszelakich wrótni cudzych pukać musi wędrowiec, zanim dojdzie...

Luet | 2014-06-04
Na półkach: 2014, Przeczytane, Ulubione