Gdzie winą jest dużą

Wydawnictwo: Czytelnik
Jula

Książka zadedykowana jest dziadkom autorki i to chyba nie przypadek, że dziadkowie głównej bohaterki, Heli, są obok niej, najsympatyczniejsi i wspaniale opisani. To oni i służąca Józefa są prawdziwymi ludźmi, którzy oddają serce Heli, aby czuła się kochana. Ma w nich oparcie nawet wtedy, gdy nie ma ich przy niej. Hela, dziecko? Nie. Hela to dla matki rzecz. Rzecz, która spełniać ma jej...

Hela, dziecko? Nie. Hela to dla matki rzecz. Rzecz, która spełniać ma jej zachcianki, a gdy ojczyma nie chce nazywać ojcem, na jej policzek spada ręka z brylantem, nie raz, będzie takich sytuacji więcej.
Akcja książki dzieje się zaraz po wojnie, głównie w Łodzi, gdzie istnieje jeszcze pensja dla panienek z dobrego domu, a mama Heli nie pracuje, myśli tylko o swoim wyglądzie, strojach, balach i wyjazdach. Jak przyjmie zmiany w Polsce, czy zmieni się jej stosunek do Heli?
Na stronach książki albo jest dużo ciepła i uczuć, albo nie ma ich wcale, jest bezduszność matki. Autorka nie może być jednak tak bezwzględna w stosunku do głównej bohaterki. Tworzy postać, która rozjaśnia jej życie. Kto to będzie?
Książka dla młodzieży, bo konflikty w rodzinie są zawsze, bez względu na czas i miejsce, nie przemijają, ponadto pokazuje, jak żyło się zaraz po wojnie, a to już dla młodzieży historia, którą warto poznać.
Starsi czytelnicy też znajdą tu coś dla siebie.

źródło opisu: Internet

źródło okładki: Internet

darek_lask | 2017-04-06
Przeczytana: 06 kwietnia 2017

Przy pierwszej lekturze wzruszyłam się do łez.
Czasami nie mamy wpływu na to, co się dzieje, możliwości przeciwdziałania, czasami jesteśmy ślepi. Albo zajęci swoim bólem nie dostrzegamy cierpienia innych. Patrząc wstecz żałujemy zaniechania, jak Hela po ostatniej wizycie babci.
Nosimy w sercu obraz "kraju lat dziecinnych" i kiedy do niego wracamy - przeżywamy rozczarowanie. Na szczęście zawsze znajdzie się jakaś Perwenisowa, często lekko pogardliwie traktowana, która zachowa się jak człowiek, więcej niż przyzwoicie.

Przeczytalam ta ksiazke 44 lata temu. Pamietam ze wywarla na mnie bardzo duze wrazenie. Temat tej ksiazki, atmosfera i ten brylant matki. W tamtych czasach nikt sie nie zastanawial nad przemoca w stosunku do dzieci.

Czczysuav | 2016-06-11
Przeczytana: 2014 rok