Wybór papieży. Kardynałowie i konklawe

83-7319-293-X
konklawe, papież, wybór, kardynałowie
historia
Michał

Kiedy umiera papież, Rzym i Watykan przeobrażają się błyskawicznie w planowo działającą maszynerię - konklawe, podczas którego kardynałowie, w najściślejszej tajemnicy, jednego spośród siebie obierają papieżem. "Kto idzie na konklawe jako papież, wychodzi stamtąd jako kardynał" - mówi tradycyjne włoskie powiedzenie. Biały dym, który z dawien dawna wznosi się nad Watykanem jako znak owocnego głosowania, to tylko część niezapomnianego rytuału towarzyszącego konklawe.
Książka Cristy Kramer von Reisswitz to fascynująca opowieść o historii instytucji konklawe oraz o wyborze papieży w ostatnim stuleciu. W kompetentny sposób, umiejętnie łącząc przedstawianie faktów z barwnym stylem opowiadania, autorka omawia osobowości kardynałów, wchodzących obecnie w skład kolegium kardynalskiego. Jako jedna z pierwszych kobiet dziennikarek świata mogła od początku pontyfikatu Jana Pawła II towarzyszyć mu w papieskim samolocie w czasie licznych podróży zagranicznych. Podczas przygotowywania wielu reportaży i wywiadów miała okazję poznać z bliska Watykan i jego wysokich rangą przedstawicieli. Zebrała mnóstwo nieznanych, wartych poznania i często dość osobliwych szczegółów i zajmujących opowieści, które czynią z jej książki lekturę równie interesującą co zabawną.

źródło opisu: okładka

źródło okładki: własne

dzidek | 2015-06-29
Przeczytana: 29 czerwca 2015

Tego typu książki dzielę na dwie kategorie. Jedne są napisane rzeczowo a ich autorzy to ludzie związani z Watykanem. Drugie opisują niesprawdzone historie, zasłyszane w kuluarach, lub przedrukowane z innych książek.
Ta pozycja zalicza się do pierwszej kategorii. Jej dodatkowym atutem jest lekkie pióro autorki i doskonała umiejętność narracji, co sprawia, że książkę czyta się z prawdziwym zainteresowaniem.

kamilos6667 | 2015-08-07
mg007 | 2014-10-29