Listy spod równika

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Naokoło Świata". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
6 (3 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
hunter

Wulkaniczna, kipiąca zielenią Jawa. Bali ze swym legong czy ketjak. Burma - "kraj na południe od chmur". Cejlon - "wyspa na dalekim szlaku". ...Egzotykę i wiecej, bo jednocześnie wiedzę o tych krajach odległych od nas o tysiące kilometrów przynoszą "Listy spod równika" pisane na gorąco, sugestywnie, a także z uśmiechem, dzięki któremu sprawy w nich poruszane stają się dla czytelnika niemal...

...Egzotykę i wiecej, bo jednocześnie wiedzę o tych krajach odległych od nas o tysiące kilometrów przynoszą "Listy spod równika" pisane na gorąco, sugestywnie, a także z uśmiechem, dzięki któremu sprawy w nich poruszane stają się dla czytelnika niemal serdecznie bliskie.

źródło opisu: Wydawnictwo Iskry, 1959

Muminka | 2016-03-03
Na półkach: 2016, Przeczytane
Przeczytana: 03 marca 2016

Dość zdezaktualizowany opis tak egzotycznych krajów jak Bali, Tajlandia, Celebes i Jawa. Do tego trąci poczuciem wyższości względem tubylców i niejednokrotnie spartańskich warunków, w których żyją oraz natrętnie przypomina, jak wspaniały jest socjalizm. Wiadomo, kto mógł w 1955 r hulać po świecie- jedynie słusznie agitujący na rzecz komunizmu i socjalizmu zasłużony dla Polski Ludowej towarzysz obywatel. Skupia się więc na takich tematach jak czystki i mordy polityczne na bogu ducha winnych komunistach, kulisach przewrotu w Indonezji i zaskakujących wynikach wyborów, afery z lipnymi przetargami na budowę mostu, która oczywiście wygrał amerykański oferent, a potem wygrał przetarg na jego demontaż. Wiadomo, imperialiści chcieli umęczyć biedny Trzeci Świat. Plus bezlitosne przytyki pod adresem nudnej holenderskiej architektury w Amsterdamie, i jej odpowiednika w dawnych holenderskich koloniach. Do refleksji jak na przestrzeni 50 lat diametralnie zmieniły się podróże, jak bardzo...

Meggi59 | 2015-05-01
Przeczytana: sierpień 1984