W dżungli Borneo

Okładka książki W dżungli Borneo Eric Lundqvist
Okładka książki W dżungli Borneo
Eric Lundqvist Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry Seria: Naokoło Świata literatura podróżnicza
literatura podróżnicza
Naokoło Świata
Djungeltagen
Wydawnictwo Iskry
1957-01-01
1957-01-01
Indonezja Malezja Borneo Dajakowie dżungla tropikalna amok kulisi kolonializm drwale wyrąb drzew wyspa Nunukan

Okładka książki Miłość Safini Mirosław Azembski, Liv Balstad, Halina Bielińska, Jens Bjerre, Karen Blixen, Olgierd Budrewicz, Eric Collier, Claudie Fayein, Arkady Fiedler, Peter Freuchen, Thor Heyerdahl, Osa Johnson, Mieczysław Lepecki, Eric Lundqvist, Jean Malaurie, Gérard Périot, Zbigniew Stolarek, Bogdan Szczygieł, Colin M. Turnbull, Melchior Wańkowicz
Miłość Safini Mirosław Azembski,&...

Autor przed II wojną światową rozpoczyna na Borneo pracę dla korporacji przy organizacji wyrębu dżungli. Rozdarty pomiędzy cywilizacją Zachodu a Wschodu opisuje swoje przygody i barwną plejadę postaci, które spotkał. Z jednej strony kocha dżunglę, jej rozpasaną żywotność, z drugiej karczuje ją niemiłosiernie dla zysku kapitalistycznych inwestorów. Szanuje "kolorowych" tubylców, lecz nie potrafi do końca wyzwolić się spod oczekiwań białego społeczeństwa. Opisuje wyzysk, ofiary opium i hazardu. Zastanawia się nad sensem własnych wyborów i postępowaniem. Czuję, że jest zniewolony i zazdrości mieszkańcom wyspy. "Wtedy rozumiem, że walką z dżungli nie przynosi żadnej chwały, że oszukuję siebie i ludzi mówiąc, iż walczymy o dobrą sprawę". Warto przeczytać o tych rozterkach i przekonać się, co ostatecznie zrobił autor, choć książce brakuje trochę polotu.

Lata 30-te zeszłego wieku, Indie Holenderskie, wyspa Nunukan przy wschodnim wybrzeżu dzisiejszego Kalimantanu (dawniej: Borneo): Leśnik ze Szwecji otrzymuje zadanie zorganizowania przerobu drewna z okolicznej dżungli. Już pierwsza brygada drwali traci w ciągu kilku dni od rozpoczęcia wyrębu dwóch ludzi – i to nie tylko z powodu wypadków (a praca była bardzo niebezpieczna),lecz również jako wynik rywalizacji o kobiety. Bo wszystko jest możliwe, jeśli 25 chłopa i 3 kobiety siedzą zbyt długo w morderczej dżungli Borneo. Sam autor przyznaje szczerze, że zaczął dokładnie przyglądać się miejscowej piękności i dostawał „kosmatych myśli”.

Właśnie ta absolutna szczerość Lundqvista urzekła mnie już od pierwszych stron tej arcyciekawej książki. Szwed nie ściemnia i otwarcie przyznaje, że założenie osady drwali na Nunukan (dzisiaj to już prawdziwe miasto) miało napchać guldenów do kieszeni holenderskich bossów koncernu naftowego, bez względu na naturę i na los tubylczej ludności. A Lundqvist miał ten proceder nadzorować i dbać jedynie o zyski. Autor wypełnił swoje zadanie. Ale „po drodze” pokochał ludzi i kraj, zyskując poważanie nawet tak bezwzględnych szczepów, jak ibańscy łowcy głów, odłamu Dajaków morskich.

Zapoznany przez zastroskaną gosposię z Sari, miejscową dziewczyną, żyje z nią początkowo, jak szczerze przyznaje, jak typowy biały kolonialista z ciemnoskórą kochanką. Ale pociąg seksualny zamienia się powoli we wzajemne oczarowanie, a te z kolei w prawdziwą miłość. „Zapomniałeś, że jesteś białym człowiekiem!”, zarzuca mu pewien Anglik z pobliskiego Borneo Północnego. Na szczęście dla nas, czytelników, „zarzut” ten jest prawdziwy: relacja Lundqvista jest pełna przywiązania do kraju i ludzi oraz bardzo bezwzględna, jeśli chodzi o ocenę roli białych kolonistów w tym regionie świata.

Zauroczony lekturą, pozostaję w szoku, że takich książek nigdy w Polsce nie wznowiono. Hańba!

Przedstawia heroiczną walkę z przyrodą, kiedy dżungli się jeszcze ie ochraniało, a karczowało. Klasyk.

• Naokoło świata
  • Naokoło Świata