Koty, czyli historie z pewnego podwórka

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Kolekcja Lubię Bajki". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Bajka
bajki, dla dzieci
Szanita

Zupełnie zwyczajne podwórko, na którym dzieją się rzeczy tak niezwykłe jak jego mieszkańcy. Bo czy to nie dziwne, gdy kot uczy się latać, albo gdy złota rybka nie chce spełnić trzech życzeń? Choć w kocim świecie, jak to w bajce, zdarzają się niesamowite historie, dzieci odnajdą w nich wiele znajomych sytuacji. Czasem najlepsi koledzy się kłócą i robią sobie przykrości. Wtedy na zgodę trzeba umieć wyciągnąć łapę, a niekiedy nawet powiedzieć „przepraszam” - co wcale nie jest łatwe. Ale niech nikt nie myśli, że będzie to opowieść poważna! Wręcz przeciwnie! Melania Kapelusz przedstawia kocie perypetie z werwą i humorem. Przy jej bajkach bawią się nie tylko dzieci!

Niepoważna bajka o całkiem poważnych sprawach, jak tożsamość, bliskość, przyjaźń, tolerancja, obawa czy poczucie osamotnienia.

Bogate w szczegóły ilustracje pełne są niespodzianek dla spostrzegawczych i świetnie oddają charaktery kocich bohaterów!

Rysuje Grażyna Rigall.

źródło opisu: http://bajkizbajki.pl

źródło okładki: http://bajkizbajki.pl

Było już o kocie w butach, o takim, który marzy o mleku, o Procie, któremu same figle w głowie, był też chory kotek, ale... najczęściej są to pojedyncze osobniki. Rzadko w literaturze dziecięcej mamy do czynienia z grupą, ba! z całym podwórkiem opanowanym przez miauczące czworonogi. Melania Kapelusz dokonała więc swoistego przełomu, czyniąc bohaterami swojej książki koty i... jednego psa, sójkę i Złotą Rybkę.
Wyczarowała świat, w którym każdy kot jest na swój sposób wyjątkowy, zaś jego bohaterowie w wielu przywarach są tak bardzo podobni do ludzi. Jest to opowieść, która w doskonały sposób spełnia definicję bajki - tę funkcjonującą od czasów starożytnych.
Mamy tu do czynienia z plejadą charakterów, a o każdym z nich autorka pewnie mogłaby napisać kolejną książkę: jest więc pięknotka o imieniu Lisiczka, jest łobuz Rudzielec, jeszcze młoda i naiwna Mała Kitka, Włóczykij, którego rzadko można zastać na podwórku, Dachowiec, któremu z dużej wysokości zdarza się widzieć dziwne rzeczy,...

vandenesse | 2012-02-07
Przeczytana: 07 lutego 2012

Niezwykłe podwórko i grupka wysoce zindiwidualizowanych kotów. Jakże ważne sprawy są tam poruszane - przyjaźń, poczucie osamotnienia, tolerancja. Jedno z opowiadań idealnie odzwierciedla przysłowie "jeszcze się taki nie narodził, co by każdemu dogodził".

Te niezwykłe koty w prosty sposób obrazują zachowania ludzi, przy czym nie ma tu wyjaśnienia podanego na tacy. Każde opowiadanie jest jakby zaczątkiem, zachętą do głębszej dyskusji z dzieckiem.
Moim ulubieńcem jest Czarny Kot, który mało kiedy się odzywa, ale jak już coś powie, to normalnie aż się chce miauknąć.

I oczywiście świetne ilustracje, doskonale wpisujące się w ten fantastyczny nurt, jakże inny od cukierkowego, disneyowskiego przedstawiania świata. Te ilustracje mają niesamowity pazur, zmuszają do refleksji; mogę się w nie wpatrywać i zawsze dostrzegam coś nowego.

xxgetuglyxx | 2013-01-20
Przeczytana: 14 grudnia 2012

Śmieszne i ciekawe przygody kotów z pewnego podwórka. Najbardziej lubię rozdział, gdzie przychodzi kto spełnia nie trzy, ale jedno życzenie.

Szanita | 2011-02-26
Na półkach: Dzieciństwo, Przeczytane

Książka jest zbiorkiem opowiadań powiązanych postaciami bohaterów.
Ciepła, mądra i z przesłaniem...

jakub | 2016-06-18
Przeczytana: 18 czerwca 2016