Kwiaty dla boga miłości

Seria: Najpiękniejsze Miłości
Wydawnictwo: Amber
Flowers for the God of Love
Dorota_1988

Od Autorki Opis pałacu wicekróla w Kalkucie, rezydencji w Lucknow i Naini Tal oraz opis ceremoniału dworskiego są zgodne z rzeczywistością. Na szczegóły prawdziwej historii Wielkiej Gry trzeba jeszcze poczekać. Cała sprawa zakończyła się niespodziewanie w roku 1903 kiedy, jak wszyscy sądzili, jedynie ponowna mobilizacja całej granicy północno - zachodniej mogła powstrzymać wojska rosyjskie...

Od Autorki
Opis pałacu wicekróla w Kalkucie, rezydencji w Lucknow i Naini Tal oraz opis ceremoniału dworskiego są zgodne z rzeczywistością. Na szczegóły prawdziwej historii Wielkiej Gry trzeba jeszcze poczekać. Cała sprawa zakończyła się niespodziewanie w roku 1903 kiedy, jak wszyscy sądzili, jedynie ponowna mobilizacja całej granicy północno - zachodniej mogła powstrzymać wojska rosyjskie przed wkroczeniem do Kabulu i Peshawaru.
Jednak wbrew tym oczekiwaniom kryzys zaczął ustępować. Rosja została zmuszona do odwrotu przez armię i marynarkę japońską. Japonia i Anglia podpisały w latach 1902 i 1905 dwa traktaty. Wszystko to sprawiło, że równowaga sił w Azji zachwiała się wyraźnie na korzyść Wielkiej Brytanii.
Wreszcie, pod długim oczekiwaniu, na mocy traktatu podpisanego w Petersburgu w roku 1907, Rosja uznała Afganistan za część brytyjskiej strefy wpływów.
Ktoś mógłby spytać, dlaczego? Odpowiedzi należy szukać w szybkim tworzeniu się potężnego państwa niemieckiego za zachodnią granicą Rosji.
To właśnie lęk przed niemiecką potęgą militarną zakończył Wielką Grę.
W roku 1903 pułkownik Francis Yunghusband, stojący na czele misji wojskowej w Tybecie, dotarł do Lhasy.

źródło opisu: Amber, 1993

Marta Piątek | 2015-03-28