Che Guevara
Che Guevara, Kuba
Agagulik

Che Guevara był kulturową postacią lat 60. i początku 70., przywódcą partyzanckim, znanym z niezłomnej radykalnej postawy lewicowej, idolem młodzieżowej rewolty roku 1968 we Francji. Pierwszy od czasów Bolivara myślał o zjednoczeniu krajów Ameryki Łacińskiej, zakładając konieczność zbrojnego obalenia istniejących reżimów i wprowadzenia władzy rewolucyjnej. Pochodził z argentyńskiej rodziny arystokratycznej o wolnomyślicielskich poglądach, studiował medycynę i praktykował w Buenos Aires. Był świadkiem obalenia rewolucyjnych rządów Arbenza w Gwatemali, a następnie jednym z przywódców guerrilli podczas rewolucji kubańskiej (1956-1959), walczył w Kongu i Tanzanii, organizował oddziały partyzanckie w Boliwii, gdzie został wzięty do niewoli i zamordowany w 1967 roku.

źródło opisu: opis własny

źródło okładki: http://www.antykwariathistoryczny.pl

Bartek | 2013-09-29

Beznadziejna "biografia". Tak to jest, gdy autor jest prymitywnym antykomunistą. Tępa propaganda.

Saori89 | 2013-03-03
Przeczytana: grudzień 2012

Historia CHE w pigułce. Książka była dla mnie bardzo przydatna ponieważ w szybkim tempie miałam dostęp do kluczowych informacji, które chciałam uzyskać. Na moje szczęście autor sporo (jak na tak krótką książkę) poświęcił reformom polityczno - gospodarczym, które zaszły na Kubie po rewolucji .

Jednak jeżeli ktoś chce poznać nieco bardziej kontrowersyjne i krwawe losy CHE musi na pewno sięgnąć po inną książkę. Sinclar tylko w jednym zdaniu (mimochodem) wspomniał, np. o losie więźniów z La Cabana.

Moim zdaniem autor starał się pisać obiektywnie(?)jednakże chyba z przewagą na 'PLUS' niż na 'MINUS' (odnośnie samej osoby CHE).

mantono | 2016-01-06
| 2015-08-27