Mojżesz i Ksawery

Twój Styl
1999-01-01
1999-01-01
syjonizm dwudziestolecie Żydzi Palestyna ziemia obiecana

Jest możliwe, że Ksawery Pruszyński dwukrotnie wpłynął bardzo znacząco na wygląd mapy politycznej Świata.

Pierwszy raz było to w ZSRR, chyba w pierwszej połowie 1942 roku kiedy był attache prasowym ambasady Polski. Rozmawiał, między innymi z komunistami polskimi, którzy działali gdzieś w otoczeniu Stalina. Kiedy jeden z nich (Alfred Lampe?) wspomniał o tym, że Stalin absolutnie nie chce rozmawiać o granicy innej niż linia Curzona, a więc nie odda Polsce Wilna i Lwowa, Pruszyński (Ksawery) zasugerował, żeby może chociaż starali się zamiast tego o Wrocław i o Szczecin. Nie pamiętam nawet gdzie czytałem o tym zdarzeniu i do tego Pruszyński nie był pierwszym, który wysuwał temat przynależności miast nad Odrą do Polski (przed wojną były środowiska, które poruszały takie idee, ale wtedy to była czysta teoria). W każdym razie myślę, że ta historia jest wiarygodna. Być może to był ten malutki kamyczek, który poruszył lawinę. A piszę to jako Polak urodzony we Wrocławiu.

Drugi raz był również mocno znaczący: Ksawery Pruszyński był w 1947 roku przewodniczącym Podkomisji Nr 1 w Komisji Doraźnej do spraw Palestyny Organizacji Narodów Zjednoczonych. W tej Podkomisji był też członkiem dwuosobowej Grupy Roboczej do spraw Granic. I to właśnie on, wraz z profesorem Fabregatem z Urugwaju zaproponowali taki a nie inny podział Palestyny na dwa państwa: żydowskie i arabskie, który istnieje (mniej więcej) do dziś.

W sumie to ta książeczka jest właśnie o tym bo poza nią jest też o relacjach Polaków z Żydami na uczelniach przed II WŚ, ale w dużej mierze są to powtórzenia fragmentów reportaży z "Palestyna po raz trzeci".

Mieczysław Pruszyński nie miał może talentu brata do pisania, ale za to pisał prosto i jasno a do tego sam był świadkiem zdarzeń, o których pisał. Taka kolejna książeczka poniżej 200 stron, która nie jet wielka, ale też nie udaje, że ma być wielka. I kolejny raz zaskakuje mnie wydawnictwo "Twój Styl" - nie spodziewałbym się takiej książki tam właśnie.

• Historyczne
  • BB.NIEPOLOMICE