Mojżesz i Ksawery

Wydawnictwo: Twój Styl
historyczna

„Napisałem tę książkę, aby pokazać, jak w przedwojennych latach antysemickich rozruchów i gett ławkowych na wyższych uczelniach mogła się nawiązać przyjaźń dwóch studentów, Polaka i Żyda. Mego brata, Ksawerego Pruszyńskiego, późniejszego pisarza, i porwanego ideą syjonizmu Mojżesza Pomerantza. I jak owa przyjaźń zaowocowała mato znanym epizodem w historii - o decydującej pomocy udzielonej...

I jak owa przyjaźń zaowocowała mato znanym epizodem w historii - o decydującej pomocy udzielonej przez Polskę narodowi żydowskiemu przy tworzeniu państwa Izrael. Mego brata Czytelnik pamięta zapewne z jego wybitnych reportaży i poruszających książek o tematyce II wojny światowej, takich jak „Trzynaście opowieści" czy „Droga wiodła przez Narwik" Mato kto jednak wie o roli, jaką odegrał jako dyplomatyczny sojusznik sprawy żydowskiej po wojnie. Pełniąc w 1947 roku funkcję Przewodniczącego ONZ-etowskiej Podkomisji, bronił on i umiejętnie uzasadniał wniosek o utworzenie państwa Izrael, co niewątpliwie przyczyniło się do przygotowania pamiętnej uchwały. Przypominam, że zapadła ona kwalifikowaną większością zaledwie jednego głosu"

źródło okładki: http://www.poczytaj.pl/1228

Aga333 | 2012-02-19