Magia antyczna

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Strefa Arche". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Zakład Narodowy im. Ossolińskich
83-04-04524-9
historia
Agata_Adelajda

Teksty odnalezione na papirusach i tabliczkach magicznych wyjawiły nam "mały mroczny sekret" kultury antycznej, zaprzeczając potocznym wyobrażeniom na jej temat. Magia zajmowała w życiu starożytnych Greków i Rzymian ważne miejsce, stanowiła nieodłączny element codzienności. Zaklęcia, znaki, symbole i amulety obecne były w różnych sytuacjach - miały chronić, nieść pomoc, ale też mogły stanowić narzędzie zemsty lub agresji.

źródło opisu: Okładka

źródło okładki: http://www.empik.com/magia-antyczna-wypustek-andrzej,282578,ksiazka-p

Napisana niezwykle przystępnie (choć w oparciu o fachową literaturę przedmiotu) „Magia antyczna” Andrzeja Wypustka to znakomita pozycja dla osób zainteresowanych starożytnością. Ukazana ona została z nieco innej, niż to się zwykle czyni, perspektywy. Magia nie była bynajmniej w świecie antycznym czymś rzadkim, nie wierzyły w nią tylko ciemni ludzie z marginesu. Niniejsze studium pokazuje, jak bardzo rozpowszechnione były magiczne wierzenia i jak szerokiego spektrum zagadnień dotyczyły. Autor omawia poszczególne typy artefaktów wykorzystywanych w magicznych rytuałach (papirusy magiczne, tabliczki, amulety), a dużo miejsca poświęca też specyficznym formułom magicznym. Zwraca uwagę na fakt, iż w synkretycznym świecie grecko-rzymskim epoki Cesarstwa magia była tak samo popularna w Egipcie, Azji Mniejszej i Brytanii. Ta książka pozwala zerwać z pewnym obrazem starożytności jako epoki racjonalizmu, wysokiej kultury i wzniosłych idei. Zachowane teksty magiczne (dotyczy to zwłaszcza...

ma666us | 2011-09-07
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 2011 rok

Naukowa rzetelność plus rzadka umiejętność zgrabnego wplatania w treść ciekawostek zaczerpniętych z różnych starożytnych źródeł. Rewelacja, podobnie jak pozostałe pozycje tego autora

berenikatern | 2015-05-21

Świetna książka dr Andrzeja Wypustka, która opisuje zjawiska magii antycznej, umownie nazywaną magią grecko – rzymską. To popularnonaukowa synteza na temat magii w świecie antycznym, stanowiąca pierwszą poważną publikację na ten temat w Polsce. Autor podaje definicję magii, objaśnia specyfikę pojmowania magii w antyku, omawia najważniejsze i najciekawsze papirusy magiczne, a także charakteryzuje język magii i techniki pisma stosowane przy sporządzaniu zaklęć. Opowiada także o magii erotycznej w szerokim kontekście obyczajowym, pokazując jak ważnym źródłem wiedzy o seksualności starożytnych są zachowane teksty magiczne.

Spis treści.

Od autora.
Objaśnienie skrótów.
1. Odkrycie magii antycznej.
2. Papirusy magiczne.
3. Tabliczki.
4. Amulety.
5. Święty język, święte pismo.
6. Magia erotyczna.
7. Magowie w społeczeństwie.
8. Prześladowanie i lek.
9. Zakończenie.
Słowniczek.
Bibliografia.
Źródła i spis ilustracji.
Przypisy .

BlackTageri | 2015-12-05