Wola

Tłumaczenie: Robert Piłat
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Nowy Sympozjon". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Czytelnik
The Life of the Mind: 2. Willing
83-07-02884-1
filozofia i etyka
Agata_Adelajda

"Wola" jest ostatnim dziełem filozoficznym Hanny Arendt. (...) Wola - zdaniem autorki - została odkryta jak atomy lub nieznane dotąd planety. Starożytni Grecy nie znali kwestii woli jako oddzielnego aktu chcenia niezwiązanego z możliwością działania. Odkrycie tej władzy zawdzięczamy chrześcijaństwu (św. Paweł, św. Augustyn), ale prekursorami koncepcji woli byli w starożytności Arystoteles i stoicy (zwłaszcza Epiktet). Hannah Arendt śledzi dwutysiącletnie spory o tę część ludzkiego ducha, którą jedni czcili jako podstawę wolności, a inni nienawidzili jako źródło błędów, ułudy i pychy.

źródło opisu: Okładka do wydania II

źródło okładki: http://www.poczytaj.pl/40945