100 najwybitniejszych uczonych wszech czasów

Tłumaczenie: Piotr Amsterdamski
Wydawnictwo: Świat Książki
Scientific 100 - a ranking of the most influential scientists
83-7129-496-4
biografia, uczeni
corrum

Kto był większym uczonym: Newton czy Einstein? Kopernik czy Darwin? Badacze dziejów nauki nie stawiają takich pytań. Gdyby jednak musieli na nie odpowiadać, większość stwierdziłaby prawdopodobnie, że osiągnięcia naukowców różnych epok i rozmaitych specjalności są nieporównywalne, w związku z czym ustalanie hierarchii naukowych geniuszy jest zadaniem karkołomnym. Karkołomnym - to prawda. Ale czy bezsensownym? Książka Johna Simmonsa dowodzi, że jest wręcz przeciwnie. Zestawiając listę 100 najwybitniejszych uczonych wszech czasów, umożliwia nam spojrzenie na różne dziedziny ludzkiej wiedzy - takie jak astronomia, matematyka, fizyka, chemia, biologia, medycyna, psychologia, antropologia - jako na części składowe jednej Nauki, rozwijającej się od czasów Archimedesa do dziś. Hierarchiczny porządek omawianych postaci może oczywiście w poszczególnych wypadkach być kwestionowany. Trzeba jednak pamiętać, że kryteria, jakimi posługiwał się ustalający ową hierarchię autor (a także doradzający mu specjaliści), odzwierciedlają pewien aktualny stan wyobrażeń na temat celów i zadań ludzkiej wiedzy, te zaś nie są historycznie niezmienne. Nauka - jedna, choć różnorodna, wciąż ta sama, a równocześnie zmieniająca się - jest główną bohaterką tej pasjonującej książki.

źródło opisu: okładka

Książkowo_czyta | 2012-03-18
Przeczytana: 2002 rok

Jak wskazuje sam tytuł książka ta przybliża nam sylwetki oraz najważniejsze osiągnięcia 100 najbardziej znanych uczonych wszech czasów...

Na jej kartach odnajdziemy takie osoby jak Albert Einstein, Lidwik Pasteur czy nasza rodzima odkrywczyni Maria Skłodowska-Curie, a także wielu, wielu innych znanych i zasłużonych w różnych dziedzinach ludzi...

Książka ta była mi bardzo przydatna w czasach szkolnych, gdy jeszcze prymu nie wiodły serwisy internetowe zawierające różnego typu pomoce naukowe... więc mogę ją polecić z pełną świadomością i tak też czynię...

Kern | 2018-11-06
Przeczytana: listopad 2018

Jak można się było spodziewać po tytule książka zawiera 100 mikro biografii okraszonych wstępem i zakończeniem.
Crème de la crème, czyli same biografie są zwięzłe, średnio ciekawe i z racji swojej objętości mało w nich dokładniejszych opisów odkryć naukowców. Jednak dają ogólny pogląd zarówno na życiorys jak i osiągnięcia.
Kontrowersyjny jest jednak wybór naukowców i o zgrozo ponumerowanie ich od tego naj-naj aż do setnego.

Oskar | 2014-09-19

Nauka ma swoich bohaterów, cichych i tych, których nazwiska zapisały się w annałach. "100 najwybitniejszych uczonych wszech czasów" to książka, która w dość ogólny sposób przypomina sylwetki uczonych, sięgając również po te osoby, o których zapomniano w podręcznikach szkolnych. To sprawia, że lektura jest interesująca i zachęcająca do czytania obszerniejszych biografii. To, czego może brakować, to często niewiele informacji o samych odkryciach czy wynalazkach. Dla osób ciekawych świata nie będzie jednak przeszkodą, by o nich więcej dowiedzieć się z innych źródeł.

Krzysztof | 2013-08-16

Pomijając już fakt, czy ranking przedstawiony przez autora jest słuszny, książka przedstawia sylwetki uczonych w sposób suchy i bardzo nudny. A przecież historia nauki i dokonywanych odkryć potrafi być fascynująca!

Plus za przedstawienie osiągnięć naukowców o których nigdy nie słyszałem.

bazylia | 2013-05-30
Przeczytana: 10 października 1998

Mogę polecić - ta książka umożliwia poznanie (dość pobieżne, ale jednak) sylwetek mniej i bardziej znanych naukowców i wynalazców. Może posłużyć do zachęcenia do zapoznania się bliższego z losami wybranych postaci.

Kamil | 2014-07-11
Przeczytana: 05 lipca 2014

Świetnie wybrane, świetnie opowiedziane, niezwykłe historie niezwykłych ludzi. Książka zaspokoiła moją ciekawość w stu procentach.

Piotr | 2014-07-23

Dobre kompedium wiedzy o ważnych dla nauki postaciach w formie przystępnej dla zwykłego czytelnika :)

tomek150770 | 2018-01-29
Przeczytana: 14 lutego 2018