Za liniami wroga

Great Raids in History
historia, II wojna światowa
historia
corrum

Rajdy co prawda nie rozstrzygają wojen, bez wątpienia jednak, mimo upływu czasu i wielkiego rozwoju technologicznego - są wciąż jednymi z najbardziej spektakularnych i skutecznych operacji. Dowodzą tego choćby opisane w tej książce wyczynyFrancisa Drakea w Kadyksie, Lawrencea z Arabii pod Akabą, Güntera Priena w Scapa Flow czy Otto Skorzenego w Budapeszcie. Autorzy i to odróżnia tę książkę od wszystkich innych poświęconych temu zagadnieniu - położyli szczególny nacisk na psychiczne predyspozycje dowódców i żołnierzy uczestniczących w rajdach. Tak naprawdę bowiem ten właśnie element, dotychczas uchodzący uwagi historyków, decyduje o powodzeniu lubprzegranej małego, zdanego wyłącznie na siebie oddziału operującego natyłach wroga.

Jakub Drewnik | 2015-03-03
Na półkach: 2015, Przeczytane, historia