The Prophet
poezja
sammasati

Książka, której po prostu nie można nie przeczytać (potem zagląda się do niej przez resztę życia): PROROK - K. Gibrana. Mądrość świata zamknięta w 26 krótkich przypowieści. Pokrzepia w każdej sytuacji, gdyż autor pisze o Miłości, o Dzieciach, o Dobru i Złu, o Pracy, o Pięknie a nawet o Śmierci. Jedna z najbardziej znanych książek świata.

źródło opisu: opis autorski

źródło okładki: www.nowyhoryzont.com.pl

Ta książka jest jedną z tych, do których wracam co jakis czas i zawsze znajduję w niej coś nowego, coś co akurat w danej chwili jest prawdziwą wskazówką, jest czarodziejską podpowiedzią. To przepiękna, cudowna opowieść, pełna Uniwersalnej Mądrości, która porusza serca.

Bianka | 2019-05-31
Przeczytana: maj 2019

Niby banały i oczywistości. Ale dobrze tego posłuchać. To coś jak fragment Biblii. Jak najchętniej cytowane fragmenty z Listów do Koryntian. Dobrze sobie czasem przypomnieć o wartościach. Pozycja do której można wracać. Ale dobrze, że natknęłam się na audiobook. Odpowiedzi Proroka na pytania zagubionych wydają się natchnione religią i poezją. Lektura niektórych rozdziałów wymaga skupienia.

Marysieńka | 2013-06-15
Przeczytana: 14 czerwca 2013

"Prorok" Khalila Gibrana to cudowny, poetycki tekst zawierający przemyślenia autora na wiele aspektów ludzkiego życia - miłość, małżeństwo, przyjaźń, praca, religia, piękno i wiele innych.
Bohater tego poematu, Almustafa, tęsknił za swoją ojczyzną, z której wyjechał wiele lat temu. Zamieszkał w mieście Orfalese, leżącym nad morzem. Codziennie wspinał się na wzniesienie, z którego mógł obserwować, czy nie przypłynął statek, który zabierze go do ojczyzny. W końcu statek przypłynał, Almustafa udał się w stronę portu a za nim podążyli mieszkańcy miasteczka. Przybyli go pożegnać ale też każdy zadał mu jakieś pytanie. Almustafa na każde, a było ich 26, odpowiadał w pięknych słowach przez co powstał zbiór niepowtarzalnych porad i aforyzmów. Tu każdy z nas znajdzie coś dla siebie. Choć tekst pełen jest przenośni i poetyckich zwrotów to prawdy w nim zawarte są bardzo proste a co najważniejesze wciąż aktualne i uniwersalne. Warto zmierzyć się z mądrością tego libańskiego poety i filozofa i...

Ramon | 2012-07-01
Przeczytana: 02 lipca 2012

Prorok jest - po Biblii - najlepiej sprzedającą się książką w USA, a jego autor to trzeci najlepiej sprzedający się poeta w historii (po Szekspirze i Lao Tsy). I moim zdaniem zarówno książka, jak i autor zasługują na tak wysoką pozycję.

Z tym że polecam audiobooka. Tego tutaj tłumaczenia nie znam, a widzę, że tłumaczenie wersji wydanej przez wyd. Nowy Horyzont (którą posiadam) jest bardzo słabe w porównaniu do mistrzowskiego i przepięknego tłumaczenia wydawcy audiobooka (którego obszerne fragmenty można znaleźć na You Tube).

Marcus | 2013-12-18
Na półkach: Przeczytane, Audiobook, E-book
Przeczytana: 18 grudnia 2013

Jeżeli chcesz wydobyć z tej książki to co jest w niej najbardziej wartościowe zdecydowanie musisz do niej przysiąść z należytą uwagą, skupić na treścią i płynącym z niej ponadczasowym przesłaniem. Odkryjesz wówczas, iż skłania ona do refleksji, filozoficznej zadumy, przeanalizowania a nawet przewartościowania wielu elementów składających się na codzienność. Dotyka wręcz tego, co możemy nazwać istotą człowieczeństwa bez względu na uznawany światopogląd. Wartościowa i warta przeczytania - uważnego i rozważnego - książka.

Radosław Gabinek | 2014-03-30
Na półkach: Przeczytane, Audiobooki
Przeczytana: 30 marca 2014

Piękna, mądra i dająca do myślenia opowieść o wartościach. Z pewnością nie raz będę do niej wracał, bo zmusza do myślenia o życiu i rządzących nim prawach. Szczególnie godna polecenia dla osób, które zwracają uwagę na szeroko rozumianą duchowość. Polecam w formie audiobooka- bardzo fajny klimat.

smakobrazu | 2013-04-03

To książka doskonała, każde słowo wydaje się klejnotem dopasowanym do misternej całości. Nie jest jednak ciężką, złotą, wysadzaną brylantami koroną! Nie, to raczej listki i pączki polnego wianka.

To książka piękna, jest czystą poezją, można jej słuchać dla samej przyjemności słuchania. Cudowne wersy pieszczą nasz zmysł piękna.

To książka, którą jako jedyną przeczytałem kilka razy i do której wracam, każda jej część stanowi niezależny mikrokosmos.

To książka uniwersalna, ponad religijna i ponadkulturowa po raz kolejny uświadamia, że prawdziwa mądrość posiada wspólne korzenie wielu kultur.

To lektura unosząca się ponad morzem pseudo poradników jak żyć i jak zmienić siebie i świat w weekend. Książka wskazująca krętą ścieżkę do zrozumienia siebie i świata, który nas otacza.

To książka, która uwiodła mnie jak biblijna oblubienica:-)
Nie spotkam już podobnej, nigdy...

przeklam_literacki | 2015-01-05
Przeczytana: 05 stycznia 2015

Trochę mistycznie, trochę poetycko, grunt, że krótko i ładnie. Nie wszystkie fragmenty do mnie przemówiły, część miała w sobie coś z górnolotności Coelho (i rzeczywiście jak się okazuje Coelho inspirował się Gibranem i pewnie niejedno mu podkradł; biedny Gibran sobie na to nie zasłużył). Były jednak momenty istotnie poruszające i pięknie napisane. Warto czytać książkę we wspaniałym przekładzie Wandy Dynowskiej (polskiej indolożki, przeciekawej postaci), bogatym we wspaniałe, zapomniane we współczesnej polszczyźnie wyrazy i wyrażenia (roztworzyć, wnijść, chram, surma etc.) Do tego wspaniały wstęp tłumaczki z ciekawą biografią autora. Ja znalazłam pdf tego wydania w internecie, kolejni wydawcy za pewne zlecali następne przekłady by uniknąć opłacania praw autorskich do istniejącego, doskonałego.

analiza | 2017-02-08
Przeczytana: 08 lutego 2017

To moja ulubiona książka ,przeczytałam ją kilka razy i nie odkładam nigdy na półkę , czytam ją przy każdej okazji kiedy mam problem , zawsze znajdę mądre słowa, które pozwalają mi zastanowić się , spokojnie podejść do nurtującej mnie sprawy, a czasem dać wyraźną wskazówkę, że muszę przeczekać. Każdy idzie w swoim rytmie przez życie, ale droga wdaje się mniej wyboista , gdy korzystamy ze sprawdzonych mądrości , według K.Gibrana cały wszechświat przeniknięty jest Miłością , ja w to wierzę.

pia | 2013-09-04
Przeczytana: 03 września 2013

Prorok w pierwszym odbiorze był dla mnie książką do czytania w dżinsach i białym podkoszulku, gdzieś po drodze i nonszalancko, bo tak najlepiej trafiają duże słowa. Potem stał się książką do czytania w zatrzymaniu, wszystko już jedno gdzie - byle w stop-klatce.

Czasami wierzę, że mądrość jest w ludziach i trzeba tylko odpowiednich narzędzi, żeby ją ze skrytek duszy wydobyć. I jeżeli tak jest, to Prorok może się nadać.