To ja, Matołek

Tłumaczenie: Elżbieta Burakowska
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Z Feniksem". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Instytut Wydawniczy PAX
Autobiographie d'une courgette
Marzi

„Od kiedy byłem mały, chciałem zabić niebo.” Tak zaczyna swą opowieść jej główny bohater i zarazem narrator, dziewięcioletni Ikar, zwany Matołkiem, który po dramatycznych przeżyciach trafia do domu dziecka. Świat dorosłych – z ich dramatami, sprawami całkiem nie dla kilkulatków – zderza się w tej książce z dziecięcymi wyobrażeniami.Historia Matołka zaczyna się smutno, ale potem niebo się nad nim rozjaśnia, nabiera barw. Na scenę wkracza cała gromada dzieciaków „z charakterkiem”, z których każde ma własne, indywidualne rysy.W powieści Gilles'a Paris'a nie ma najmniejszej nuty ckliwości czy sentymentalizmu, a śmiech przeplata się ze łzami wzruszenia. Adresowana do dorosłych, nie unika trudnych tematów, pozwala jednak spojrzeć na świat z innej perspektywy – i sporo się nauczyć. Gdyby tylko dorośli, tak jak Matołek, nie bali się zadawać pytania...

źródło opisu: http://www.gandalf.com.pl/b/to-ja-matolek/

źródło okładki: http://www.iwpax.pl

Meggy eM | 2015-12-08
Przeczytana: 08 grudnia 2015

Chociaż porusza trudne tematy, opowiada o życiowych tragediach bohatera i jego przyjaciół z "bidula", to dzięki temu, że pisana prostym dziecięcym językiem jest utrzymana w pogodnym nastroju.

Polecam wszystkim w wieku 16+

Przeczytana: maj 2009
helix | 2017-01-12
Ania | 2016-12-18
RudaDolnośląska | 2016-12-18
Literacki przewodnik po nominacjach do Złotych Globów

W poniedziałek ogłoszono nominacje do tegorocznych Złotych Globów – i chociaż jest to nagroda filmowa, to mole książkowe i tak znajdą tam coś interesującego – wszak mnóstwo filmów powstaje w oparciu o literaturę. Więc jeśli w księgarniach czujecie się lepiej niż w kinie, to poniższe zestawienie może Was zainteresować.