Odzyskany

Wydawnictwo: Nowa Proza
Carry me down
Balinea

Inne wydania

John Egan odznacza się niezwykłym talentem: wie, kiedy ludzie kłamią. Ma nadzieję, że pewnego dnia zdobędzie dzięki temu sławę i trafi do Księgi rekordów Guinessa. Chwilowo jednak musi poradzić sobie z niewidocznymi i destrukcyjnymi siłami, jakie rządzą jego kochającą się, ale kruchą rodziną. Kiedy Eganowie są zmuszeni przeprowadzić się z wiejskiego domku do mieszkania komunalnego w Dublinie,...

Kiedy Eganowie są zmuszeni przeprowadzić się z wiejskiego domku do mieszkania komunalnego w Dublinie, John trafia do wrogiego świata, gdzie nic nie jest pewne. Nawet jego związek z matką – niezwykle silny – zaczyna się kruszyć. W tej trudnej sytuacji John może polegać tylko na jednym: na swojej zdolności wykrywania kłamstw. Jednak jego pragnienie odkrycia prawdy staje się niebawem brutalną i groźną obsesją.
Podobnie jak w swym głośnym debiucie, 'How the Light Gets In', M.J.Hyland zapoznaje nas z bohaterem, który przemawia bezpośrednim i szczerym głosem. John Egan jest fascynujący w swej psychologicznej złożoności; łączy w sobie niewinność i niebezpieczny gniew. Książka 'Odzyskany' jest napisana prostym i jednocześnie pięknym językiem, to niepokojąca i emocjonalna lektura,wyjątkowa opowieść o nietypowej i trudnej miłości, rzecz, którą trudno zapomnieć.

źródło opisu: okładka

źródło okładki: http://polki.pl/kultura_ksiazki_artykul,10009583.html

Justyna Antoniewicz | 2015-05-15
Przeczytana: 15 maja 2015

Szokująca i prawdziwa opowieść widziana oczami jedenastoletniego chłopca Johna Egana który odznacza się niesamowitymi zdolnościami wie kto i kiedy kłamie posiada wykrywacz kłamstw.
Jest obdarzony darem, chce zdobyć dzięki temu osiągnięcie żeby zapisać się w Księdze Rekordów Guinessa.
Rodzina chłopca zaczyna się kruszyć, rozpadać John przeprowadza się z rodzicami do Dublina, gdzie nie potrafi się odnaleźć w nowym środowisku chodzi do szkoły irlandzkiej gdzie ma problemy w szkole z językiem Irlandzkim.
Swoje zdolności zaczyna pokazywać wykrywanie kłamstw.
Powieść wstrząsnęła mną, trzymała mnie w mocnym napięciu, świetnie wbudowana fabuła zaintrygowała mnie wciągła do czytania.
Psychologiczna książka, wyjątkowa po prostu ujmująca za serce.

fidrygauka | 2016-05-13
Przeczytana: 13 maja 2016

Fizjologiczna.
Chłopak rzyga, chłopak robi kupę, chłopak rozbiera się do naga i leży na dywanie, żeby poczuć pośladkami jego miękkość - tak, wiem, pewnie jestem niesprawiedliwa w ocenie tej powieści, ale niestety głównie takie obrazki kołaczą mi się po głowie na myśl o tej książce.
I pomarszczona babka śpiąca nago w łóżku, z workami obwisłych piersi.
Nadmiernie obrazowe (niemalże słyszalne) opisy jedzenia, ciamkania, i innych aspektów fizjologicznej egzystencji.
Aha, i jeszcze topienie kotków i rozwalanie im główek o wannę (jedna z najkoszmarniejszych scen, jakie 'czytałam'; uszami - bo wchłaniałam w postaci audiobooka).

Zbyt bardzo mnie zniesmaczyła pewnego rodzaju wulgarnością, bym mogła przyłączyć się do grona zachwyconych.
Cóż, nigdy nie byłam nastoletnim chłopcem, ale mam dwóch w domu i jestem wdzięczna, że nie zachowują się w ten sposób, co główny bohater i narrator.

John Egan wierzy, że ma dar rozpoznawania, kiedy ludzie kłamią. Doskonalenie swoich umiejętności, jako...

Beata | 2014-10-08
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Papierowe

Liczy się tylko prawda

John Egan ma prawie dwanaście lat, ponad metr siedemdziesiąt wzrostu i dar – wie, kiedy ludzie kłamią. Jest przekonany, że dzięki temu w przyszłości zabłyśnie, zyska sławę i zrobi karierę. Tymczasem mieszka na irlandzkiej wsi wraz z rodzicami i babcią, chodzi do małej szkoły i nie radzi sobie najlepiej z nauką irlandzkiego. Wszystkie wolne chwile poświęca lekturze Księgi Rekordów Guinnessa, żywiąc nadzieję, że kiedyś i jego nazwisko zostanie w niej wydrukowane.
John nie radzi sobie w kontaktach z rówieśnikami – w szkole jest samotny i odsunięty na margines. Kontakty z dorosłymi także sprawiają mu problemy – ponieważ jest większy od innych dzieci, jest traktowany tak, jakby był starszy. W domu również nie czuje się najlepiej – jego mocna więź z matką słabnie, a John nie rozumie dlaczego. Choć nie jest bezpośrednim świadkiem awantur i kłótni, to na podstawie usłyszanych fragmentów rozmów wnioskuje o narastających nieporozumieniach i konfliktach rodzinnych,...

Raffka | 2013-03-20
Przeczytana: 20 marca 2013

Świat widziany oczyma zbyt szybko dorastającego Johna, u którego kompleks Edypa odrobinę się przedłuża, niezwykłego chłopca, mówiącego o sobie "ludzki wykrywacz kłamstw", chłopca z jednej strony dziecinnego, z drugiej dojrzałego jak na swój wiek. Książka jest ciekawa, nie tylko jeśli ktoś interesuje się psychologią. Zawiera wiele dość zaskakujących fragmentów, które mogą niekiedy nawet przerazić czytelnika. Pisana prostym językiem, łatwa w odbiorze. Jest jeszcze jedno słowo, cisnące mi się na usta przy opisie "Odzyskanego" - dziwna. Dziwna, ale na swój sposób urzekająca.

amrita | 2012-05-07
Przeczytana: 02 maja 2012

Wycofany społecznie 11-latek w obliczu kryzysu małżeństwa rodziców próbuje budować swoją tożsamość na poczuciu wyjątkowości. Zasadniczo jest to tekst o trudzie samoakceptacji i kompleksie Edypa. Tylko dla osób w podobnej sytuacji lub zainteresowanych psychologią wieku dorastania.

Piotr | 2013-09-23
Przeczytana: 15 września 2013

Bardzo dobra powieść obyczajowo-psychologiczna. Opis z tyłu książki trochę mylący, zawężający grono potencjalnych nabywców. Świetnie napisane, czyta się ekspresowo.

lisoska | 2013-11-11

Ciekawie napisana książka psychologiczna, w której znajdziemy historię chłopca mającego problemy z odnalezieniem się w chwili dorastania - z rozpadem małżeństwa swoich rodziców w tle.

Morrigan | 2010-08-23
Przeczytana: 21 sierpnia 2010

Książka o trudach dorastania i intrygującym postrzeganiu świata przez 12-latka, którego percepcja jest bardzo wyczulona na kłamstwa innych ludzi.

Aconcagua | 2013-04-15
Przeczytana: czerwiec 2008