O hultajach, wiedźmach i wszetecznicach. Szkice z obyczajów XVII i XVIII wieku

Okładka książki O hultajach, wiedźmach i wszetecznicach. Szkice z obyczajów XVII i XVIII wieku
Bohdan Baranowski Wydawnictwo: Wydawnictwo Łódzkie popularnonaukowa
313 str. 5 godz. 13 min.
Kategoria:
popularnonaukowa
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Łódzkie
Data wydania:
1963-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1963-01-01
Liczba stron:
313
Czas czytania
5 godz. 13 min.
Język:
polski
Tagi:
Czarownice wiedźmy obyczaje nowożytność
Średnia ocen

                6,8 6,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,8 / 10
28 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
173
157

Na półkach:

Zgodnie z tytułem, książkę podzielić można na trzy mniej więcej równe – każda po około stu stron – części, poświęcone odpowiednio „ludziom luźnym”, procesom o czary, i sprawom obyczajowym. Wywód dotyczy ziem pomiędzy rzekami Prosną, Pilicą, Wartą i górną Bzurą w wiekach XVII i XVIII, chociaż okazjonalnie robi się też wycieczki w wiek XVI, a nawet do Średniowiecza. Autor opiera się głównie na aktach sądowych i dokumentach prawnych z epoki, w związku z czym uwypuklony zostaje kryminalny i prawno-karny wymiar opisywanych fenomenów.

Poznajemy zatem główne źródła ówczesnego prawa cywilnego - „Zwierciadło Saskie” i „Constitutio Criminalis Carolina”, a także polskie komentarze do nich autorstwa Bartłomieja Groickiego. Dowiadujemy się o kompetencjach poszczególnych sadów omawianego okresu – wiejskich, miejskich - wójtowsko-ławniczych i burmistrzowsko-rajcowskich, kompetencjach samorządu wiejskiego, dziedzica, a także zachowaniach gromady. Poznajemy przebieg procesów, sposoby dochodzenia „prawdy”, metody badania podsądnych i karania skazanych.

Dowiadujemy się jednak przede wszystkim o tym, kto, kiedy i dlaczego dołączał do kategorii „ludzi luźnych”, kogo i dlaczego oskarżano o czary i jakie rządziły tym mechanizmy, jak reagowano na zdrady małżeńskie i pozamałżeńskie stosunki intymne, jak zawierano małżeństwa, jak traktowano bękartów i odnoszono się do dzieciobójstwa, jak żyły prostytutki i jak następował upadek kobiety w tę kondycję. Naświetlenia tych wszystkich, jak i wielu powiązanych zagadnień, autor dokonuje dając szeroką panoramę życia chłopstwa i drobnego mieszczaństwa oraz ich stosunków z dworem i plebanią: co uprawiano i hodowano, czym się żywiono, w co wierzono, jak się leczono itp. itp.

Praca jest napisana bardzo lekko, stylem popularnonaukowym, z licznymi cytowaniami dokumentów z epoki. Czyta się ją niczym zbiór opowiadań „z dreszczykiem” (a niekiedy też „z pieprzykiem”) - tak więc z dużą przyjemnością. Nie ustrzegł się natomiast Autor propagandowej dydaktyki, i nie mam tu bynajmniej na myśli naświetlania napięć klasowych w opisywanym przez siebie społeczeństwie (bo to posiada pewną wartość eksplanacyjną), ale powracające dość często wartościujące określenia i typowe dla książek napisanych w PRL „postępowe” zadęcia. Jest to jednak wada drobna i nie umniejsza ani wartości, ani przyjemności odbioru tej lektury.

Zgodnie z tytułem, książkę podzielić można na trzy mniej więcej równe – każda po około stu stron – części, poświęcone odpowiednio „ludziom luźnym”, procesom o czary, i sprawom obyczajowym. Wywód dotyczy ziem pomiędzy rzekami Prosną, Pilicą, Wartą i górną Bzurą w wiekach XVII i XVIII, chociaż okazjonalnie robi się też wycieczki w wiek XVI, a nawet do Średniowiecza. Autor...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    635
  • Przeczytane
    211
  • Posiadam
    109
  • Ulubione
    10
  • Teraz czytam
    10
  • Historia
    9
  • Chcę w prezencie
    9
  • 2021
    8
  • Legimi
    6
  • Słowianie
    4

Cytaty

Więcej
Bohdan Baranowski O hultajach, wiedźmach i wszetecznicach. Szkice z obyczajów XVII i XVIII wieku Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne