Tam, gdzie urodził się Orfeusz

Wydawnictwo: Świat Książki
9788324721993
Bułgaria, Orfeusz
Ag2S

Mityczny Orfeusz urodził się ponoć w bułgarskich Rodopach. Właśnie tam, u babci, wśród wspaniałej, dzikiej przyrody, autorka spędzała coroczne wakacje. W uroczej książce splata historię swego rodu Karadża z opowieściami o codzienności, kulturze, tradycjach, geografii, historii i kuchni Rodopów. Rodopskie korzenie, a jednocześnie polskie pochodzenie pozwalają mi spojrzeć z sympatią, ale i dystansem na różnice kulturowe, językowe i mentalne - pisze. Podróż w krainę wspomnień, otwartych ludzi, magicznych miejsc, fig i wina.

źródło opisu: Nota Wydawcy

źródło okładki: Wydawca

Katula | 2015-01-04
Przeczytana: 04 stycznia 2015

Zacznę nietypowo:)
Zdecydowanie polecam!!!

Ale subiektywnie nie jest to książka na raz i na przeczytanie ot tak jak zwykłe czytadło
Nagromadzenie istotnych elementów jest tak ogromne, że albo trzeba sobie robić notatki:) albo wejść w posiadanie i o zgrozo porobić adnotacje:) pomimo tego, że na końcu jest coś w stylu książki kucharskiej.
No ale jak się chce spamiętać wszystko - ja chciałam to trzeba mieć bardzo pojemną głowę:)
Jedno jest pewne - zachorowałam na podroż w Rodopy, zachorowałam na powidła z fig.
Siła tek jakżeż prawdziwej książki o życiu jest jej zwyczajność.
Zachorowałam i ma to znamiona uzależnienia na każdą kolejną pozycję Pani Ałbeny:)

Marta Kilian | 2013-07-25
Przeczytana: kwiecień 2013

Piękna opowieść o podróży i próbach osiedlenia się w kraju swoich dziadków. Fantastyczne anegdoty, świetnie opisane przygody. Ta książka to nie tylko opowieść o zakładaniu domu oddalonego od Polski o tysiąc kilometrów, to także przewodnik i studium kulturalno – obyczajowe mieszkańców Rodopów. Autorka ze smakiem przedstawia nam nie tylko ludzi i miejsca, ale także potrawy. Wspomina swoje dzieciństwo i spisuje dzieje rodziny. To pamiętnik, księga rodu, książka kucharska, zbiór baśni i legend. Miejscami autorka powtarza treści, co może być nużące, jednak liczne nawiązania i odwołania do podobnych wątków przyczyniają się do lepszego utrwalenia historii i tradycji jednego z regionów Bułgarii.

żabka | 2016-10-23
Przeczytana: 23 sierpnia 2016

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

W końcu udało mi się znaleźć tę książkę, w którymś z pudełek... Ale o samej książce...
Książka jest to zbiór historii podróżniczych. Autorka odwiedza region, w którym wychowywała się jej babcia,a ona sama spędzała każde wakacje. Książka jest wesoła, pełna ciekawych anegdot. Polecam

kinga | 2015-10-13
Przeczytana: 13 października 2015

variusana | 2014-12-04

Prawdopodobnie nigdy nie będzie mnie stać na to, by podróżować po Europie. Dlatego cieszę się, że mogę czytać książki takie jak ta i wyobrażać sobie Rodopy, otwartych i życzliwych ludzi je zamieszkujących. To nie tylko opis wspomnień i podróży autorki ale także przewodnik kulinarny oraz po miejscach wartych zobaczenia w tamtym regionie. Chce się jechać do Czepełare, górskiego miasteczka gdzie jest upał, pyszne jedzenie w restauracjach, soczyste owoce w ogrodach i na targu, gdzie wszyscy o wszystkich wszystko wiedzą.

Mru | 2015-02-20
Przeczytana: 04 lutego 2015

Nie wiem naprawdę, jak ocenić tą książkę. Z pewnością porusza wiele ciekawych wątków z życia mieszkańców bułgarskiej wsi. Przenosi czytelnika w piękne rejony, gdzie powietrze aż pachnie ziołami, skarą, gorącą ziemią i słońcem, wibruje od upału, rozleniwia i relaksuje. Ma się wręcz ochotę sięgnąć po pachnące słońcem warzywa, sirene i zimną rakiję. Równocześnie jest napisana w tak irytująco jednostajny, monotonny sposób, że gdzieś w połowie naprawdę zaczyna męczyć i irytować.

cynaderki | 2015-07-23

Pełna życzliwości i ciepła opowieść o rodzinnych stronach autorki - górzystej krainie Bułgarii, Rodopach.
Osobista, bezpretensjonalna. Książka zachęca do odwiedzin, smakowania i poznania niebywale przyjaznych mieszkańców.
Warta uwagi pozycja dla poszukiwaczy miejsc ciekawych, a jeszcze nie zadeptanych.

Zuzanna | 2014-04-23
Na półkach: Biblioteka, Przeczytane
Przeczytana: 04 maja 2014

Przeczytam kolejną..

Małgosia24 | 2016-07-29
Przeczytana: 29 lipca 2016

Rewelacyjna książka o życiu w Rodopach!

Opowieść o Bułgarii, a w zasadzie o jej części - Rodopach.
Autorka remontuje rodzinny dom i wraca do swoich bułgarskich korzeni, poznaje i na nowo odkrywa ludzi, smaki, zapachy oraz zwyczaje Bułgarów, które często są tak różne od naszych. Piękna opowieść, napisana spokojnym językiem. Sugestywnie oddany klimat i smak Bułgarii, który skłonił mnie do myślenia o ponownej wizycie w tym kraju :)

Stulatka | 2016-02-16
Przeczytana: 16 lutego 2016