Polska mafia

literatura faktu
typ
papier
Ag2S
5,57 (60 ocen i 7 opinii)

Opis książki

Czy istnieje polska mafia? Jak funkcjonuje? Na czym polegają powiązania naszego świata przestępczego z biznesem, polityką i funkcjonariuszami policji? Autor (znany dziennikarz śledczy) dotarł do wielu analiz kryminalnych znanych współczesnych spraw, do zeznań świadków koronnych i informacji z procesów. Książka, zawierająca wiele po raz pierwszy udostępnionych dokumentów, wyjawia m. in. nowe fakty w sprawie zabójstwa gen. Marka Papały i opowiada o pewnym znanym trójmiejskim biznesmenie z „setki” najbogatszych Polaków. Liczne zdjęcia, skany dokumentów.

źródło opisu: Nota Wydawcy

źródło okładki: Wydawca

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena

Polecamy

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Opinie czytelników
zoso | 2014-06-07
Przeczytana: 04 czerwca 2014

No i doczekaliśmy się.Mamy jubileusz.25 lat "wolnej" Polski.Mamy demokrację,do władz państwowych wybieramy w wolnych wyborach przedstawicieli,którzy dbają o "nasze" interesy.Polska jawi się jako kraj przyszłościowy,rozwijający się,podziwiany przez cały świat.Taki obraz Polski przedstawiają nam przynajmniej najpopularniejsze media.A jak jest naprawdę?Każdy potrafiący samodzielnie myśleć widzi zgoła inny obraz naszego kraju.Oczywiście są środowiska,które skorzystały z przemian zachodzących w Polsce w ostatnich latach.Takie środowiska przedstawia nam w swojej książce "Polska mafia" pan Sylwester Latkowski.Jakie to środowiska?Ano środowisko zwykłych,a może niezwykłych(jednak czymś musieli się wyróżniać skoro los postawił ich na samym szczycie świata przestępczego) krętaczy i oszustów,którzy w czasach PRL handlowali walutą,złotem,srebrem,kradli samochody,a po roku 1989 zajęli się konkretną bandziorką przynoszącą krociowe zyski,wykorzystując przy okazji swoje znajomości w tajnych...

Felzmann | 2013-03-03

Niestety zawiodłem się. Być może wynika to z faktu, że przez całe lata śledziłem publikacje na temat mafii, afer i różnych powiązań i z tej książki niewiele dowiedziałem się nowego. Poza tym, strasznie ciężko czyta się te mętne wywody gangsterów. Latkowski też popełnił kilka błędów tak, że właściwie czasami nie wiadomo o czym pisze.

Michael | 2013-07-23
Przeczytana: 23 lipca 2013

Do "Polskiej mafii" Latkowskiego podchodziłem z wielkim entuzjazmem. Czytałem wcześniej "Czarny styczeń", który pomimo pewnych niedociągnięć, spodobał mi się. Wiedziałem, że "Polska mafia" to literatura faktu, ale - szczerze - liczyłem na coś na kształt reportażu, a nie akt milicyjno-beckich.

Czym tak naprawdę jest ta książka? Ano zbiorem zeznań, protokołów raportów (jakieś 85% całości) i plotek. I o ile plotki bywałą niekiedy interesujący, o tyle wertowanie milicyjnej "literatury" - już mniej. Do tego dochodzą oryginalne stenogramy m.in. z rozprawy tzw. "mafii pruszkowskiej".

Z powyższej książki nie dowiemy się niczego nowego. Choć wszyscy wiemy, że mafia w Polsce funkcjonuje i ma się bardzo dobrze, to jednak Latkowski nie potrafił tego jednoznacznie udowodnić. Zasypuje za to czytelnika życiorysami mniej lub bardziej znanych ludzi ze świata przestępczego i biznesu. Lawiruje między wątkami, zaczyna kolejny temat by dwa rozdziały później wrócić do poprzedniego.

Wszystko to -...

Adam | 2013-03-17

Temat poruszany w książce interesuje mnie od dawna, ale sposób w jaki jest tutaj ujęty jest dla mnie nie do przyjęcia. Strasznie ciężko się to czyta, wypowiedzi gangsterów, bez ładu i składu, czasami nie wiadomo o co chodzi w danym momencie. Raz używane są ksywki, raz imiona i nazwiska, innym razem imię i pierwsza litera nazwiska, czasami nie wiadomo o kim aktualnie jest mowa, skakanie po wątkach. Do książki podchodziłem dwa razy, po raz pierwszy zrezygnowałem gdzieś w 1/3 zawartości i sięgnąłem po inną pozycję, drugi raz, niedawno, doczytałem sobie po prostu to co mnie interesowało i na tym koniec, nie ma sensu się katować żeby tylko dotrwać do końca. Wszystko to w męczącym stylu, po prostu źle napisane. Nie polecam.

AlphaMWO | 2014-04-22

Spore rozczarowanie. Spodziewałem się dokładnego i wnikliwego studium polskiego przestępczego półświatka przedstawionego przez, bądź co bądź, dziennikarza badającego tę rzeczywistość od wielu lat. Niestety do mojej ręki trafiła kartoteka pełna raportów, dokumentów i mętnych opisów zdarzeń, które reprezentują poziom przeciętnego artykułu w poczytnym brukowcu. Owszem, można się z książki dowiedzieć o wielu interesujących faktach z życia ludzi "miasta", ale ogólnie wieje nudą. Z dzieła Latkowskiego wynika po prostu, że w tej całej mafii nic wielkiego i specjalnego się nie dzieje, a przecież to właśnie ze względu na swoje tajemnice i nietypowy styl życia Pruszków i s-ka przyciąga uwagę.

Solidne kompendium wiedzy o polskiej mafii, autor raczej skupia się na przyczynach powstawania tego zjawiska (powiązania SB-przestępcy) i opisuje je na wybranych przykładach. Możliwe, że brakuje trochę opisu najbardziej "medialnych" gangsterów, ale dla kogoś zainteresowanego głębiej tą tematyką książka jest bezcenna. Niestety Latkowski ma kiepskie pióro, choć pisze lepiej niż we wcześniejszych książkach, to czyta się to słabo. Zawiera obszerne cytaty z akt SB i przesłuchań, dla nienawykłych do takiej lektury może sprawiać odrzucające wrażenie.

Patruell | 2013-09-24

Małe rozczarowanie. Rzetelnie opracowana kwestia agentury, SB i powiązania ze światem kryminalnym, w zasadzie książka podtrzymuje tezę o kontrolowaniu mafii w Polsce przez służby specjalne postpeerelowskie. Jeżeli ktoś ma ochotę przeczytać o Pruszkowie i Wołominie, to znajdzie tam zaledwie jeden rozdział. Ogólnie daję 6/10, wyczuwam lekkie pismo i mały wkład nowej pracy. Autor często cytuję artykuły z poprzednich publikacji.

Paweł | 2015-03-16

Miłość we śnie
Tłumaczenie snów
erotycznych wedle nauki
Skorzystaj z przedwojennego
sennika i poznaj prawdę o sobie...
i o przedwojennej Polsce.

Zaznacz - jeśli we śnie:

Kalendarium literackie
  • Marcin Szczygielski
    43. rocznica
    urodzin
    Bo jak się ludzie kochają, z wzajemnością, to nie mają głowy do podłości i są dobrzy.
  • Richard A. Knaak
    54. rocznica
    - Bądź przeklęty!
    - Dziękuję, już jestem Pójdziemy?
  • Ian Fleming
    107. rocznica
    urodzin
    Jedyny sposób, na to, aby rzucić palenie, to przestać i już nie zaczynać. Jeżeli pani chce udawać przez tydzień czy dwa, że porzuca palenie, to ograniczenie ich nic nie da. Tyle, że zanudza się innych i ciągle o tym myśli. (...) A drugi sposób to mieć papierosy za słabe, albo za mocne
  • Małgorzata Szejnert
    79. rocznica
    urodzin
    Pozwoliła mi zadawać pytania. Sama nie zadała ani jednego. Uznała widocznie, że mam prywatny powód, by pytać. Z kolei, jako osoba, która traktowała dosyć obojętnie nocne transporty, co ją dziś zasmuca i niepokoi, miała prywatny powód, by odpowiadać.
  • Maeve Binchy
    75. rocznica
  • Krystyna Żywulska
    97. rocznica
    urodzin
    A czy kiedyś... jeśli nawet uda się wyjść na prawdziwą wolność, czy potrafię nie kojarzyć najpiękniejszego krajobrazu, najbardziej uroczych zakątków z czarnym dymem, z krwistym płomieniem, z rozpaczliwym ostatnim krzykiem palonych ludzi? Chyba nigdy już, nigdy. Ludzie będą mieli swoje sprawy, a ja b... pokaż więcej
  • Irena Krzywicka
    116. rocznica
    urodzin
    A los, wie pan, to nie jest wcale sumienny księgowy, tylko głupi, bezmyślny dureń, który wszystko mili i plącze i wszystko zawsze nie w porę załatwia. Za późno. Za późno, rozumie pan?
  • Patrick White
    103. rocznica
    urodzin
    Fizyczna miłość wydawała mu się teraz jak gdyby wesołym wyścigiem z przeszkodami, w którym ostatecznie prawie każdy zawodnik zasługuje na dyskwalifikację za mniejsze lub większe oszustwa.
  • Wojciech Karolak
    76. rocznica
  • Jarosław Stukan
    42. rocznica
    urodzin
    W człowieku bowiem piękne jest to, że wie, nawet
    jeśli ze swoją wiedzą się nie zgadza.
  • Michał Piróg
    44. rocznica
  • Miljenko Jergović
    49. rocznica
    urodzin
    (...) czuje, jak rośnie w nim strach. I to nie zwyczajny, paniczny, histeryczny ludzki strach, tylko taki, przed którym nie ma ucieczki. Zaczyna się bać, jak w dzień biblijnego potopu, i nikomu nie potrafi powiedzieć, z czego zrobiony jest jego strach. Do szału doprowadza go niezrozumienie, tępota,... pokaż więcej
  • Frank Schätzing
    58. rocznica
    urodzin
    Im bardziej kogoś lubię, tym mi głupiej mu to powiedzieć. Jeśli chodzi o ciebie, jestem prawdopodobnie największym głupcem wszech czasów.
  • Irena Jurgielewiczowa
    12. rocznica
    śmierci
    Jak komuś życie krzywo się ułożyło (...) i jest sam, to robi się trochę dziwny i nieraz głupie pomysły przychodzą mu do głowy.
  • Anne Brontë
    166. rocznica
    śmierci
    Gdy straciłem panią Graham z oczu, zdało mi się, że wraz z nią odeszła cała radość [...]
  • Stefan Wyszyński
    34. rocznica
    śmierci
    Myśl o Mnie, a Ja już będę myślał o tobie”. – „Uwolnisz się od zbędnego niepokoju, daremnych rozważań, zbędnych myśli. Ile natomiast zyskasz czasu, który możesz poświęcić wyłącznie dla Mnie i dla mojego Kościoła. Chcesz mieć więcej czasu? Myśl tylko o Mnie, a przekonasz się, ile przybędzie ci czasu”... pokaż więcej

Znajdź nas na Facebooku