Lubimyczytać.pl to:

literatura faktu
typ
papier
Ag2S
5.66 (44 ocen i 5 opinii)

Opis książki

Czy istnieje polska mafia? Jak funkcjonuje? Na czym polegają powiązania naszego świata przestępczego z biznesem, polityką i funkcjonariuszami policji? Autor (znany dziennikarz śledczy) dotarł do wielu analiz kryminalnych znanych współczesnych spraw, do zeznań świadków koronnych i informacji z procesów. Książka, zawierająca wiele po raz pierwszy udostępnionych dokumentów, wyjawia m. in. nowe fakty w sprawie zabójstwa gen. Marka Papały i opowiada o pewnym znanym trójmiejskim biznesmenie z „setki” najbogatszych Polaków. Liczne zdjęcia, skany dokumentów.

źródło opisu: Nota Wydawcy

źródło okładki: Wydawca

Polecamy

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena
Opinie i aktywności czytelników
Michał | 2013-07-23
Na półkach: Wyprzedane, 2013, Przeczytane
Przeczytana: 23 lipca 2013

Do "Polskiej mafii" Latkowskiego podchodziłem z wielkim entuzjazmem. Czytałem wcześniej "Czarny styczeń", który pomimo pewnych niedociągnięć, spodobał mi się. Wiedziałem, że "Polska mafia" to literatura faktu, ale - szczerze - liczyłem na coś na kształt reportażu, a nie akt milicyjno-beckich.

Czym tak naprawdę jest ta książka? Ano zbiorem zeznań, protokołów raportów (jakieś 85% całości) i plotek. I o ile plotki bywałą niekiedy interesujący, o tyle wertowanie milicyjnej "literatury" - już mniej. Do tego dochodzą oryginalne stenogramy m.in. z rozprawy tzw. "mafii pruszkowskiej".

Z powyższej książki nie dowiemy się niczego nowego. Choć wszyscy wiemy, że mafia w Polsce funkcjonuje i ma się bardzo dobrze, to jednak Latkowski nie potrafił tego jednoznacznie udowodnić. Zasypuje za to czytelnika życiorysami mniej lub bardziej znanych ludzi ze świata przestępczego i biznesu. Lawiruje między wątkami, zaczyna kolejny temat by dwa rozdziały później wrócić do poprzedniego.

Wszystko to - skumulow...

Felzmann | 2013-03-03

Niestety zawiodłem się. Być może wynika to z faktu, że przez całe lata śledziłem publikacje na temat mafii, afer i różnych powiązań i z tej książki niewiele dowiedziałem się nowego. Poza tym, strasznie ciężko czyta się te mętne wywody gangsterów. Latkowski też popełnił kilka błędów tak, że właściwie czasami nie wiadomo o czym pisze.

Adam | 2013-03-17

Temat poruszany w książce interesuje mnie od dawna, ale sposób w jaki jest tutaj ujęty jest dla mnie nie do przyjęcia. Strasznie ciężko się to czyta, wypowiedzi gangsterów, bez ładu i składu, czasami nie wiadomo o co chodzi w danym momencie. Raz używane są ksywki, raz imiona i nazwiska, innym razem imię i pierwsza litera nazwiska, czasami nie wiadomo o kim aktualnie jest mowa, skakanie po wątkach. Do książki podchodziłem dwa razy, po raz pierwszy zrezygnowałem gdzieś w 1/3 zawartości i sięgnąłem po inną pozycję, drugi raz, niedawno, doczytałem sobie po prostu to co mnie interesowało i na tym koniec, nie ma sensu się katować żeby tylko dotrwać do końca. Wszystko to w męczącym stylu, po prostu źle napisane. Nie polecam.

Solidne kompendium wiedzy o polskiej mafii, autor raczej skupia się na przyczynach powstawania tego zjawiska (powiązania SB-przestępcy) i opisuje je na wybranych przykładach. Możliwe, że brakuje trochę opisu najbardziej "medialnych" gangsterów, ale dla kogoś zainteresowanego głębiej tą tematyką książka jest bezcenna. Niestety Latkowski ma kiepskie pióro, choć pisze lepiej niż we wcześniejszych książkach, to czyta się to słabo. Zawiera obszerne cytaty z akt SB i przesłuchań, dla nienawykłych do takiej lektury może sprawiać odrzucające wrażenie.

Patruell | 2013-09-24

Małe rozczarowanie. Rzetelnie opracowana kwestia agentury, SB i powiązania ze światem kryminalnym, w zasadzie książka podtrzymuje tezę o kontrolowaniu mafii w Polsce przez służby specjalne postpeerelowskie. Jeżeli ktoś ma ochotę przeczytać o Pruszkowie i Wołominie, to znajdzie tam zaledwie jeden rozdział. Ogólnie daję 6/10, wyczuwam lekkie pismo i mały wkład nowej pracy. Autor często cytuję artykuły z poprzednich publikacji.

marektrz | 2014-03-20

71. rocznica
  • Wiktor Suworow
    67. rocznica
    urodzin
    Dobry, to człowiek, który nie ukrywa siedzącego w nim zwierzęcia. a taki co usiłuje udawać dobrego, jest wręcz niebezpieczny. Najgroźniejsi są ci, którzy sami głęboko wierzą, że są dobrzy. Odrażający, ohydny przestępca może zamordować jednego człowieka, dziesięciu, stu, ale nigdy nie zabija milionów. Miliony mordują ci, którzy mają się za samą dobroć.
  • Mary Hoffman
    69. rocznica
  • Arto Paasilinna
    72. rocznica
    Umrzeć zawsze się zdąży.
  • Simon Beckett
    46. rocznica
    urodzin
    Nie ma drugich szans, są tylko inne. Jakąkolwiek podejmiesz decyzję, życie zawsze będzie inne niż wtedy, gdybyś podjął inną.
  • Elina Hirvonen
    39. rocznica
    urodzin
    Nigdy nie umiałam jej sobie wyobrazić. Miłości, która jest tak niepodważalna, że mogę być zapłakana i rozbita, a mimo to pewna, że ktoś będzie mnie trzymał i chciał, bym następnego dnia obudziła się przy nim.
  • Hanna Januszewska
    109. rocznica
  • Merete Lien
    62. rocznica
  • Peter S. Beagle
    75. rocznica
    urodzin
    Ten wybierać drogę musi, komu wszelki szlak odcięło. Utracone wiecznie kusi, co minęło to minęło.
  • Julie Powell
    41. rocznica
    urodzin
    Julia nauczyła mnie, jak znaleźć własną drogę. Nie jest tak, jak sądziłam. Sądziłam, że chodzi o... nie wiem, o pewność siebie, silną wolę albo szczęśćie. To też warto mieć, bez wątpienia, ale jest coś innego, coś, z czego biorą się wspomniane wyżej rzeczy. To radość.
  • Adolf Hitler
    125. rocznica
    urodzin
    Walczyć mogę tylko o coś, co miłuję, miłuję tylko to, co szanuję, szanuję tylko to, co rozumiem.
  • Jan Dobraczyński
    104. rocznica
  • Bram Stoker
    102. rocznica
    śmierci
    Kocham szarość, mrok i ciemność nocy, lubię być sam, a za najodpowiedniejsze towarzystwo uznaję własne myśli.

Znajdź nas na Facebooku