Pamiętnik z dekady bezdomności

Wydawnictwo: Replika
978-83-60383-06-5
bezdomność, pamiętniki,
Balinea

"Wierzę, iż człowiek może odrodzić się do prawdziwiego i godnego życia w każdym momencie swojej egzystencji" -To motto Tomasza Mertona, duchownego z Zakonu Trapistów odkryłam w przełomowym dla mnie okresie życia. Weryfikowałam właśnie mój pomysł na nie. Szukałam drogi wyjścia z matni. Zmęczyła mnie rola przymusowej zakonnicy, członkini pewnej, nadal głośnej organizacji charytatywnej...

Zmęczyła mnie rola przymusowej zakonnicy, członkini pewnej, nadal głośnej organizacji charytatywnej otrzymujacej medale, nagrody, stypendia, czas antenowy, uwagę społęczeństwa za trzymanie swoich podopiecznych w getcie społecznym, wmawianie im, że zło mieści sie za bramą ośrodka, a oni, ci nieszczęśni bezdomni kloszardzi, mogą swoim byciem w tym miejscu ten świat naprawić.

Książka opisuje moje zmagania się z niełatwą rzeczywistością, z chamstwem i brakiem konpetencji polskiego społeczeństwa, ktore tych, którym nie starcza na chleb i bilet tramwajowy najchętniej widzieliby w takich ośrodkach właśnie. A wtedy to samo społeczeństwo chętnie podaruje im a to sprane spodnie, kawałek chleba, ba, nawet szynki, obejrzy chętnie program o nich w tv a przede wszystkim wybuli kilkaset złotych podaktu rocznie. W zamian ma nadzieję, że taki nieszczęśnik już nigdy nie wróci do własnego domu i nie będzie konkurentem na rynku pracy.

Tekst ksiązki przeciwstawia się ostro takiej marginalizacji całej populacji "wyklucoznych"- dzieci, staruszków i ludzi w sile wieku i zdolności produkcyjnych. Wskazuje, że tworzenie gett społecznych jest wysoce niebezpieczne nie tylko dla ich członków, ale dla "domnego" społeczeństwa przede wszystkim.

Tekst książki kończy się symbolicznie niejako modlitwą poetki "Boże daj mi dom, taki z prasowaną bielizną, z psem w bramie szczekajacym, i aspiryną, z chorobą otuloną w koc". I taki ten dom ma być, a nie różne wirtualne byty, wspólnoty bezdomnych, gdzie "brat"- to kloszard z łóżka obok, tradycja - to taka, że i przed wojną w tym miejscu koczowali bezdomni, Wigilia to posiłek zjedzony w dzień przedtem, bo czeka akcja" Wigilia dla bezdomnych".

źródło opisu: Wydawnictwo Replika, 2006

źródło okładki: http://www.replika.eu

Andrew Vysotsky | 2011-05-02
Przeczytana: 02 maja 2011

Pamiętnik z dekady bezdomności Anny Jadwigi Łojewskiej, co chyba staje się ostatnio normą, trafił do mnie przypadkiem. Sam raczej bym po taką książkę nie sięgnął z powodu mało interesującego tytułu. Z reguły wybieram lektury oferujące wiedzę lub rozrywkę. Subiektywne wynurzenia mnie nie interesują za wyjątkiem wspomnień ciekawych ludzi o ciekawych czasach. Skoro jednak już się Pamiętnik u mnie znalazł, skoro los tak chciał, zabrałem się do lektury; bez uprzedzeń, ale i bez nadziei na coś ciekawego.

Anna Jadwiga Łojewska zawarła w książce swoje wspomnienia, raczej nawet wrażenia i przemyślenia niż logiczny, uporządkowany zapis zdarzeń, obejmujące najtrudniejszy zapewne okres jej życia; czas bezdomności. Rzecz nie jest łatwa w odbiorze ze względu na chaotyczność tekstu. Być może to odzwierciedla stan poturbowanej opisywanymi przeżyciami psychiki pisarki, ale lektury nie ułatwia. W tekście roi się od błędów, nawet tak trywialnych jak powtórzenia wykrywane przez zwykłe edytory tekstu,...

Kobieta_Stamtąd | 2011-03-26

Byłam bardzo podekscytowana perspektywą przeczytania tej książki i może dlatego sie rozczarowałam - a może dlatego, że spodziewałam się nieco innego rodzaju autobiografii. Myślałam, że będzie bardziej zbeletryzowana, tymczasem autorka dość sucho opowiada historię swojego życia podając fakty i daty, ale brak w tym literackiego polotu. Z resztą fakt, że książka nie ma nawet 200 stron mówi sam za siebie.
"Pamiętnik" jest interesujący, ponieważ jego autorka miała interesujące życie, a zjawiska i przejścia, które opisuje, są niecodzienne. Pozwolił mi nieco lepiej zrozumieć zjawisko bezdomności, ale spodziewałam się dużo głębszej refleksji. Łojewska nie jest po prostu zbyt dobrą pisarką, ale jej opowieść jest mimo to warta wysłuchania.
Dlatego polecam - myślę, że jeśli kogoś tematyka bezdomności i/lub sekt szczególnie interesuje, będzie zadowolony; jeśli nie, to pewnie się jednak wynudzi..

Adamba | 2012-07-14
Przeczytana: 14 lipca 2012

Dobra książka o bezdomności, pokazuje prawdziwy obraz organizacji pozarządowych, które się tym tematem zajmują. przykre ale prawdziwe

Martwa | 2014-04-08
Na półkach: Przeczytane, 2014