Miasta podwójne i wielokrotne w średniowiecznej Europie

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Monografie Na Rzecz Nauki Polskiej". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego
średniowiecze, miasta, Europa
historia
Nemeni

Średniowieczne miasto komunalne żyło własnym życiem. Podejmowało decyzje, działało, rozwijało się. Właśnie ze względu na dynamikę swego rozwoju było obdarzane przez władcę autonomią lub wręcz zakładane od zera. Ściągało osadników, gromadziło bogactwo, ożywiało gospodarkę kraju. Te silniejsze budowały i rozbudowywały obwarowania, tworzyły sieć dyplomatycznych powiązań, skrzętnie zabiegały o rozszerzenie swoich przywilejów. Choć w odróżnieniu od włoskiego pierwowzoru komuny po drugiej stronie Alp obejmowały tylko ściśle wyznaczoną część zespołu osadniczego, to on cały znajdował się w strefie ich bezpośrednich oddziaływań i był naturalnym celem ekspansji.

źródło opisu: nota wydawcy

źródło okładki: http://www.poczytaj.pl/190175