Indie. Mały fragment dużego obrazu

978-83-924680-3-5
Indie, podróże
literatura faktu
gall21

Jak uchwycić spojrzenie dumnie kroczącej kobiety w zwiewnym, bajecznie kolorowym sari? W jaki sposób wyrazić przepych monumentalnych budowli i kunszt koronkowych zdobień? Czy można oddać słowami fetor śmieci i nieczystości na ulicach? Ująć w kadrze zgiełk i nieprzebrany tłum gwarnej dzielnicy handlowej? Wstrząsające ubóstwo? Jak opisać medytację w świątynnym ogrodzie? Chłód kamiennej posadzki za bramą Jama Masjid? Światła, kadzidła, kwiaty, kielichy, muzykę mszy puja? Czy można uwierzyć w uzdrawiającą moc Gangesu? Zatrzymać widok świątynnych rzeźb ożywajàcych pod wpływem światła?

Autorka czyta w oczach napotkanych ludzi, zapamiętuje gesty, twarze, kolory, miękki dotyk szala, smak masali, nie pozwala wywietrzeć z pamięci zapachom. Pisze dziennik swojej podróży słowami i obrazami. Ponieważ zdjęcia stanowią tu nie tylko tło, ale integralny element całej opowieści. Opowieści, którą układamy jak rozsypaną mozaikę. Przewracamy pierwszą kartą albumu i razem z autorką odnajdujemy intrygujący, korzenny zapach Indii. Jej Indii.

źródło opisu: http://ksiazki.wp.pl

źródło okładki: http://ksiazki.wp.pl

Tamanna | 2014-02-02
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Indie
Przeczytana: 01 grudnia 2009

W tej książce tekst jest tylko dodatkiem. Oczywistością. O różnorodności i o kontrastach Indii. O tym, co jest jej znakiem i symbolem, ale zdjęcia! Wiele z nich to rzeczywiście mały fragment dużego obrazu. Same w sobie są światem wartym zatrzymania się. Niestety, aby je zobaczyć musicie sięgnąć po książkę. Inaczej poznacie tylko zdjęcie kobiet z okolic Kadźuraho na okładce książki Joanny Szumskiej. Odnalazłam w niej swoją podróż do Indii i tęsknotę za kolejną.

Co można wyczytać z tych zdjęć i tekstu?
Kolory, intensywność, korzenny zapach już w samolocie, tłum oczekujących na lotnisku, nawoływania tragarzy. Zgiełk Delhi. Trud codziennego włączania się w nieprzebrany tłum ulicy, na Main Bazar, we mgle spalin, potok aut, hałas i chaos. Ciągła niespodzianka.
Indie poznawane w podróży pociągami.
Wciąż spóźnionymi. Udręczenie ich brudem. W bardzo wielu miejscach. Zalegające hałdy śmieci. Niebezpieczeństwo chodzenia w ciemności ulicy bez latarki.
Co zostaje jako wspomnienie po...

aaagonera | 2013-01-31
wwwildflower | 2016-10-19