Imperialna Ziemia

Imperial Earth
978-83-61516-60-6
Arthur C. Clarke
Dorota_1988

Pierwsze polskie wydanie jednej z ciekawszych powieści mistrza SF A.C. Clarke'a i jak zwykle u tego autora ta książka to nie tylko fabularna opowieść dziejąca się w kosmosie, czy w innych czasach, ale także niezwykłe pomysły technologiczne, nowe rozwiązania astronomiczne (Clarke był nie tylko pisarzem ale także astronomem, członkiem Królewskiego Towarzystwa Astronomicznego) i cały szereg pytań o ludzką naturę, przyszłość świata, pytań na wskroś filozoficznych... Wedłu New York Timesa to "Arthur C. Clarke" w swojej najlepszej pisarskiej formie", a Daily Mirror dodaje - "Brylant literatury sience fiction... Wielki sukces Clarke'a."

źródło opisu: Wydawnictwo Vis-à-vis/Etiuda, 2011

źródło okładki: http://www.etiuda.net

Marta | 2015-12-18

Clarke jest geniuszem, nie dość, że ma tak głęboką wiedzę na tematy naukowe, to jeszcze na dodatek oprócz talentu do nauk ścisłych jest też doskonałym pisarzem. Moim ulubionym cyklem jest Rama, jednak muszę przyznać, że każda jego powieść jest bardzo dobra. Co najdziwniejsze jego umiejętność plastycznego opisu spraw naukowych, które są mi absolutnie obce powoduje, że nie są niezrozumiałe! Ta pozycja nie jest gruba i nie tworzy cyklu, ot tak mała książeczka z dobrze napisaną ciekawą treścią. Podoba mi się, że ludzkość w pewnym momencie zaczęła dbać o swoją planetę, podoba mi się przedstawiona przyszłość, nie jest bardzo zła. Podoba mi się koncepcja projektu Argos, serio coś w tym jest... Jak już napisałam nie jest to Rama ale książkę dobrze się czyta pomysł jest ciekawy, akcja jest wartka. Polecam

Galdramadur | 2014-08-06

Najmłodszy przedstawiciel rodu Makenzie opuszcza Tytan (księżyc Saturna) i udaje się na Ziemię w celu uczczenia 500-lecia uchwalenia konstytucji Stanów Zjednoczonych gdzie ma wygłosić uroczyste przemówienie. Nie przypuszcza jednak, że podczas wizyty na tej obcej dla niego planecie, przypadkowo odkryje coś co pozwoli mu rozwiązać zagadkę z młodzieńczych lat.

Jak to zwykle bywa w książkach Clarkiego widać tutaj ogromną dbałość o szczegóły i realizm a nawet najdrobniejsze wydarzenia łączą się w jedną logiczną całość. Książka jest wciągająca i bardzo szybko się ją czyta jednak z powodu takich dzieł jak "Odyseja kosmiczna" czy "Spotkanie z Ramą" odczuwam niedosyt!

Jale | 2013-10-31
Przeczytana: 30 października 2013

Oj, nie, wizjonerstwo to jedno (mamy tu coś w rodzaju peceta oraz smartfona, a przypomnę, że powieść powstała w roku 1975), a pretekstowa, szczątkowa fabuła to drugie. Generalnie całość można streścić zdaniem: członek rodziny rządzącej Tytanem leci na Ziemię na obchody pięćsetlecia USA oraz po to, by wyhodować swojego klona. Na stronie setnej jest już na Ziemi, na sto pięćdziesiątej ktoś mu wspomina o jakimś problemie, na dwusetnej przez chwilkę jest akcja (bo ogólnie to bohater dziwuje się Ziemi i myśli nad przemową na uroczystości), a na dwieście pięćdziesiątej drugiej książka się kończy. Frustrujące doświadczenie.

Azkabanowy | 2015-12-17
Przeczytana: 28 października 2015

Trochę bez pomysłu jest ta książka.
Ciekawie opisana przyszłość, warunki życia, kłopoty z adaptacją i przede wszystkim fascynacja zwykłymi wydawałoby się dla ludzi rzeczami. Jednak nie ma tutaj ciekawej historii. Akcja rozwija się, by w końcu nagle, bez większego sensu się zakończyć.

Moim zdaniem można przeczytać, jeśli nie ma czegoś innego pod ręką, ale nie ma co się spodziewać porywającej opowieści.

biedron | 2013-11-11

Napiszę tylko tyle, nudna do bólu. Ciężko się czytało, kolejne rozdziały były walką a nie przyjemnością a fakt przysypiania po paru stronach źle świadczy o tej pozycji.

-SaH- | 2014-02-06
Przeczytana: 04 lutego 2014

Hmm.. ciężko mi ocenić tę książkę. Czytałem ją dość długo i z początku nie wciąga. Z drugiej strony staje się coraz ciekawsza, a końcówka jest dość satysfakcjonująca.

Czytając Clarka w krótkiej formie byłem zachwycony - i ta książka też chyba bardziej do takiej formy się nadaje. Nie mniej, czytać o smartfonach w książce z lat 70-tych to ciekawe doświadczenie.

Książkę mogę polecić miłośnikom s-f i komuś kto chce się oderwać od swojego kanonu (tak jak ja od fantasy) bo czyta ją się szybko i nawet przyjemnie ;-)

Tomasz Dziobek | 2014-11-28
Na półkach: 2014, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 19 listopada 2014

Książka przeciętna mocno, niby fajnie i naukowo opisanych wiele spraw, ale przez to strasznie fabuła straci i aż nie chce się czytać i zagłębiać. Głowny wątek na początku jest co najmniej słaby, potem coś się dzieje, ale i tak nie jest to w stanie uratować braku chęci zagłębiania się w historię głównego bohatera .

Kamil Misztal | 2015-05-26
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2015
Przeczytana: 25 maja 2015

Liczę, że chociaż część wynalazków z "Imperialnej Ziemi" niebawem ujrzymy:).

scirus | 2016-11-24
Na półkach: Przeczytane, Pożyczone