W matni. Kościół na ziemiach polskich w latach II wojny światowej

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Biblioteka II wojny światowej". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
8 (2 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
978-83-01-16478-2
historia
Łukasz Kuć

Kościół katolicki podczas II wojny światowej znalazł się w matni. Niemieckie, radzieckie, a także litewskie i słowackie władze okupacyjne doskonale zdawały sobie sprawę z tego, jaką rolę odgrywa on w społeczeństwie polskim. Z jednej strony starały się więc wykorzystać Kościół w walce o "rząd dusz" Polaków, z drugiej zaś poddały duchowieństwo ostrym prześladowaniom. Duchowni się jednak nie ugięli. Większość z nich, mimo szykan, pełniła nadal swe duszpasterskie obowiązki. Wielu zaangażowało się w działalność ruchu oporu i pomoc ukrywającym się Żydom. Niektórzy wraz z parafianami dobrowolnie docierali na Syberię. Nieliczni decydowali się na współpracę z najeźdźcą, chcąc w ten sposób chronić wiernych i pomóc im przetrwać okupację.
Myślano wówczas, że Stolica Apostolska nie robi nic, albo prawie nic, aby pomóc Polakom i Kościołowi w Polsce. Dziś już wiadomo, że było inaczej...
Książka opisuje życie religijne w okupowanej Polsce i represje Niemców wobec Kościoła. Autorzy przedstawili również reakcję duchowieństwa nas terror okupacyjny i stosunek Stolicy Apostolskiej do rozgrywających się wówczas wydarzeń.

źródło opisu: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2011

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Łukasz Kuć | 2011-02-26
Przeczytana: 26 lutego 2011

Znakomita książka. Okraszona mnóstwem cytatów, żywa opowieść o konkretnych ludziach i ich losach.

jovin | 2015-05-07
Przeczytana: 13 maja 2015