Vorlesungen über das Wesen der Religion
filozofia, religia
filozofia i etyka

Człowiek, który wyszedł pierwotnie z łona przyrody, był też tylko jednym ze zwierząt stworzonych przez przyrodę, a nie człowiekiem. Człowiek jest produktem człowieka, kultury, historii.

źródło opisu: cytat

Pioter | 2016-01-16
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Posiadam, 2016
Przeczytana: 16 stycznia 2016

Jeśli chodzi o filozoficzne zapatrywania to Feuerbach był materialistą - i z tej właśnie pozycji atakuje on religię, pojęcie boga w szczególności. Czyni to z niesłychaną wręcz zaciekłością. Co było dla niego ową tytułową istotą religii? Myślę, że najważniejsze będzie tutaj pojęcie tzw. "alienacji religijnej", z którego korzystali później filozofowie marksistowscy. Co autor rozumiał pod tym pojęciem? Cytat z innego tekstu Feuerbacha: "(...) człowiek nie może pragnąć, wielbić, kochać - jako istoty boskiej - czegoś innego od istoty ludzkiej." Mówiąc dość wulgarnie: gdyby krowy miały boga, byłaby nim krowa... gdyby lwy miały boga, byłby nim lew! Wszystko to są prawa nieuświadomionej alienacji religijnej. Człowiek tworzy pojęcie boga ze swych własnych cech - przy okazji ograbiając się w ten sposób i wszystko oddając bogu, przez co sam czuje się słaby i podległy, zależny od swojego tworu.

Drugim ważnym już może nie tyle pojęciem co pewną formą metafory będzie zdanie: "Jak trwoga to...

Artur Gdula | 2016-04-23
Przeczytana: 23 kwietnia 2016

Wyśmienita analiza ludzkiej religijności dokonana już ponad 150 lat temu.

sztukmistrz | 2018-11-27
medran66 | 2017-08-17