Tadeusz Janczar -Zawód: aktor

Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza RYTM
9788373992092
tadeusz janczar
fkoka

Dzięki subtelnym środkom wyrazu i prawdzie wypowiadanych kwestii Janczar stał się w Polsce -jak powiedział przed laty sam Wajda -prekursorem aktorstwa stricte filmowego. Jego role w "Piątce z ulicy Barskiej" Aleksandra Forda, "Pokoleniu" i "Kanale" Anrzeja Wajdy, "Pożegnaniach" Wojciecha Hasa czy w "Eoice" Andrzeja Munka zapewniły mu także status pierwszej -jeszcze przed Zbigniewem Cybulskim -ikony rodzimej kinematografii.
W teatrze przez blisko dwadzieścia lat współpracował z Adamem Hanuszkiewiczem. Stworzył pod jego skrzydłami m.in. postaci Jaśka i Czepca w dwóch kolejnych inscenizacjach "Wesela", Ola w "Kolumbach rocznik 20" czy Horacego w "Hamlecie". Ogromną popularność przyniosła mu rola Stacha Matysiaka w słuchowisku "Matysiakowie", w którym występował przez ponad trzydzieści lat. Dokonanym przez Piotra Śmiałkowskiego analizom ról Janczara towarzyszą fragmenty archiwalnych i przeprowadzonych współcześnie przez autora wywiadów z twórcami, którzy w różnych latach z nim współpracowali. Autor dotarł także do wypowiedzi aktora zachowanych w radiowych, telewizyjnych i prasowych archiwach. Dzięki temu o pracy nad wieloma rolami opowiada sam Janczar -"niezastąpiony artysta".

źródło opisu: okładka

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Monika | 2016-08-10

Bardzo ciekawił mnie Tadeusz Janczar. Chyba trochę zapomniany aktor. A może tylko tak mi się wydaje? Bo przecież zagrał na przykład i w "Kanale" Andrzeja Wajdy i w serialu "Dom". Wymieniam tylko te dwa tytuły, gdyż nadal są często emitowane w telewizji.
A teatr wiadomo, sztuka ulotna.

Piotr Śmiałowski rzetelnie i ciekawie przedstawił drogę artystyczną Tadeusza Janczara. Zgrabnie wplótł wątki z życia osobistego. Stworzył obraz bardzo interesującego aktora i niezwykle ciepłego, dobrego człowieka. Bardzo poruszyła mnie walka Janczara z okrutną chorobą, która na wiele lat wykluczała go z zawodu i z aktywnego życia.
Polecam z przekonaniem.

BAAFFMLOVE | 2017-05-11

Pozycja niezwykle wciągająca, choć dla zwykłego " ciekawskiego Kowalskiego" może wydawać się miejscami nużąca ,życie prywatne aktora zgrabnie i subtelnie wplecione między wierszami.Znakomity, odważny aktor( strzelanie na ostro na planie) dobry kolega. Koronkową robotę wykonał autor jeśli chodzi o zawodową drogę Tadeusza Janczara. Wajda po rolach Janczara w " Pokoleniu " i " Kanale" nazwał go pierwszym polskim aktorem filmowym. " Sposób grania Tadeusza Janczara - mówi Wajda - był najbardziej zbliżony do stylu gry aktorów amerykańskich , zwłaszcza Fonda w filmie " Grona gniewu " do złudzenia przypomina mi Janczara . W obu przypadkach nie ma nic z tworzenia postaci charakterystycznych , z kreacji , to prawda w swojej najczystszej formie"- Wajda.

I te jego smutne oczy... Polecam.

Santiago | 2014-09-24

Tadeusz Janczar był wybitnym aktorem, któremu bez wątpienia należała się biografia, będąca swego rodzaju hołdem. Książka przybliża nam życie aktora od wczesnych lat dzieciństwa, trudnej młodości, przypadającej na okres II wojny światowej aż do pierwszych doświadczeń w aktorstwie. Tadeusz Janczar spełniał się nie tylko w aktorstwie ale także i teatrze oraz radiu. Dzięki wypowiedziom osób z najbliższego otoczenia a także syna aktora, czytelnicy mogą się dowiedzieć o jego problemach zdrowotnych i ostatnich dramatycznych latach życia.

anaso | 2017-03-02

Przepiękna podróż wiodąca przez epizody z życia tego wspaniałego aktora i pięknego człowieka. Niezwykła postać, której życie skłania do reflesji. Książka oparta jest głównie na życiu zawodowym Tadeusza Janczara ale nie brakuje tu także wspomnień prywatnych, a także jak go zapamiętali przyjaciele. Ten człowiek powinien być inspiracją dla dzisiejszych aktorów (celebrytów wykreślić;-). Dziś tacy jak on niestety odchodzą. Wspaniale, że powstają o nich mądre książki, które nie pozwolą zapomnieć.
Ps. Opowieść ta traktuje również o innych pięknych ludziach jak m.in. Małgorzata Lorentowicz "Duda", żona Tadeusza, która trwała przy nim w straszliwej chorobie z którą się zmagał.
Naprawdę warto przeczytać by dostrzec jak wyglądało prawdziwe aktorstwo również od kulis...
Zawiera sporo zdjęć, prawdziwych rarytasów :)

Wroński | 2016-03-15
Przeczytana: 15 marca 2016