Planeta spisek

Okładka książki Planeta spisek Orson Scott Card
Okładka książki Planeta spisek
Orson Scott Card Wydawnictwo: Amber Seria: Mistrzowie SF i Fantasy fantasy, science fiction
Mistrzowie SF i Fantasy
Treason
Amber
1997-01-01
1993-01-01
Grażyna Grygiel, Piotr Staniewski
card science fiction fantasy

Książkę te czytałem kiedyś, z 15 lat temu, wtedy wydała mi się ciekawa między innymi z powodu fantastycznego wątku jak na s-f.

Teraz, po upływie czasu, muszę stwierdzić że ma pewne niedociągnięcia, kilka luk na które można było poświęcić więcej stron by była spójna.
Ogólny rachunek brzmi: książka ma przesłanie, nie jest nastawiona na samą akcję jak większość dzisiejszych tytułów, które blakną po tygodniu lub miesiącu.

Do plusów zaliczę:
* wartką akcję
* oryginalny pomysł
* przesłanie nt winy ojców spadającej na dzieci i potomków
* raczej prosty i nieskomplikowany język
* i dosyć dobre przełożenie opowiadania (tak moi drodzy, najpierw powstało opowiadanie, które Orson rozwinął w powieść).

Są jednak i minusy:
* prosty język przełożył się na spłycenie treści i niektórych wątków; nie do końca rozumiałem np postępowanie Saranny, Lanika 2, Ensela czy też dosyć głupie miejscami postępowanie głównego bohatera
* na pierwszy plan wysuwa się główny bohater, pozostałe postaci są raczej tłem, które uwypukla właśnie Lanika
* książka trochę jednak za krótka, można było kilka wątków rozwinąć, i podzielić całość na 3 części, gdyż akcja jest właśnie tak rozłożona, jakby na 3 lub nawet 4 etapy.

Ogólnie jednak pozycja jest miła dla oka. Nie czytałem innych jego książek, więc dużego porównania nie mogę skonfrontować z tą jedną pozycją.
Zdecydowanie polecam. Stare dobre science fiction porównywalne z Ursula le Guin chociażby.
Daje 7 gwiazdek.

"Planeta Spisek", podobnie jak "Gra Endera" była na początku wydana jako opowiadanie. Po dziewięciu latach Orson Scott Card postanowił zrobić z tego pełnoprawną powieść. Czy to wyszło? Nie, ale po kolei:
Pomysł na fabułę był dobry czyli akcja dzieję się na obcej planecie w czasach średniowiecznych(takie połączenie "Glizdawców" z "Mistrzem pieśni"). Mieszkańcy dzięki zaawansowanej inżynierii genetycznej potrafią się regenerować, jednak co jakiś czas dochodzi do mutacji i tacy ludzie nie mają prawa bytu(teraz mamy wątek z X-menów Marvela). Główny bohater powieści - Lanik jest właśnie mutantem i wcale nie zamierza się pogodzić z rolą wyrzutka społeczeństwa itd. Mamy tutaj również wartką akcję, bo coś się zawsze dzieję. To duży plus, bo czytelnik się nie nudzi,
Niestety bohaterowie wypadają blado: Lanik nie jest ciekawą postacią, więc nie obchodzi nas czy Jego poczynania się powiodą czy też nie. Reszta bohaterów albo przemyka, albo stoi na drugim planie, więc wielu rzeczy się od nich nie dowiadujemy.
Jeśli jesteście fanami Carda to pewnie sięgniecie po ten utwór, ale jeśli nie... No cóż można go przeczytać jak się dużo czasu itd.

kurde, oniemiałem.
ale naprawdę, nie spodziewałem się, że ta książka okaże się aż tak uniwersalna, a przede wszystkim pod grubym płaszczykiem SF spróbuje opisać nasz obecny świat.
początek fajny, ale nie zapowiada coraz ciekawszej intrygi.
i to co do pewnego momentu drażni (przeskoki w czasie, droga czasem jakby na skróty) potem okazuje się mieć uzasadnienie.
bardzo dobra pozycja na półeczce z Cardem.

kurde, oniemiałem.
początek fajny, ale nie zapowiada coraz ciekawszej intrygi.
bardzo dobra...

Styl i fabuła porywające. Pomysł...cóż, mocno niecodzienny. ie wiem, co autor brał pisząc tą książkę, ale nigdy w życiu nie chciałabym być pod wpływem tego czegoś. Absurdem przewyższa nawet "Sfinksa" Grahama Mastertona. Był moment, ze czytałam dalej już tylko dlatego, żeby się dowiedzieć, czy udało mu się wymyślić coś jeszcze gorszego niż wcześniej i hura! - za każdym razem natrafiałam na następną dziwaczną rewelację. Zaszokowała, na początku wręcz wymęczyła, ale i zaintrygowała. A o to w książkach chodzi. Raczej nigdy nie wrócę i nie wiem, czy komukolwiek polecę, ale nie żałuję.

nudzi ci się, nic ci się nie chce, nie masz pomysłu co zrobić z następną godziną, sięgasz dokładnie po tę pozycję. nie obiecuj sobie za wiele, to taka niczym nie wyróżniająca się opowiastka w sam raz gdy nic innego nie ma pod ręką.
wg mnie: nie warto cennego miejsca na półce przeznaczać na tę powieść. przeczytajcie na readerze i po sprawie, a półkę zachowajcie na bardziej ambitne rzeczy.

To moja ulubiona książka OSC. No, obok Gry Endera ;)
Co ciekawe obie książki mają coś wspólnego. Pokazują motywy wybitnej jednostki kierujące ją do podjęcia trudnej decyzji oraz jej skutki.

Akcja książki ani na chwilę nie spowalnia. Kolejni bohaterowie pokazują przełamanie kolejnych barier i ograniczeń. Czy wyobraźnia autora ma jakieś ograniczenia? Ta książka zdaje się temu przeczyć.

Poza wartką akcją i niebanalną fabułą autor stawia przed nami też trudne pytania. Czy można nic nie robić, jeśli może się wszystko? Co jest prawdziwym motywatorem rozwoju ludzkości? Czy świat przebacza?

Na pewno wrócę jeszcze do tej książki :)

To moja ulubiona książka OSC. No, obok Gry Endera ;)

Rewelacja! Jedna z klasycznych książek, do których wracam. Pomysł, fabuła, nieoczekiwane zwroty akcji. Humor i ironia. Tak moi młodsi koledzy pisało się kiedyś fantastykę ;)

Bardzo dobra powieść, jestem zdumiony, że nigdy wcześniej jej nie czytałem, naprawdę robi wrażenie

Spodziewałem się więcej. Choć jak pomyślałem o dorobku autora to w sumie nie wiem czemu ponieważ nigdy nie robił na mnie jakiegoś szczególnego wrażenia.
Do przebrnięcia ale jakiejś szczególnej radoch z czytania nie miałem.

Do przebrnięcia ale jakiejś szczególnej radoch z czytania nie miałem.

Pozdrawiam

Pozdrawiam