Pustynia w mieście

Tłumaczenie: Tomasz Mazuś
Wydawnictwo: Instytut Wydawniczy PAX
Il deserto nella cità
wiara

Ta krótka książeczka jest jakby dopełnieniem "Listów". Autor snuje w niej swoje wspomnienia z pobytu w Hongkongu w 1977r. Zetknął się tam z nowoczesnością życia i z wielkim religijnym głodem. Stawia pytanie: czy można przeżywać Boga i Ewangelię w tak wielkim mieście? W tej rzeczywistości, która nas przytłacza i sprawia, że trudno jest nam uczynić sobie "pustynię w mieście", ale którą to rzeczywistość Jezus przyjął, aby w niej dokonać dzieła zbawienia człowieka.

Książeczka ta jest pytaniem, refleksją - i odpowiedzią: "pustynię" można i trzeba mieć także w wielkiej nowoczesnej aglomeracji. Bowiem "pustynia w mieście" to umiejętność wytworzenia sobie takich warunków w najbardziej prozaicznej codzienności - nieraz bardzo męczącej, rozpraszającej nas - by wejść w najbardziej zażyły kontakt z Bogiem. Umiejętność radosnego ujęcia życia i sensowności człowieczego trudu, przez który rozwijamy się i dojrzewamy do Królestwa Bożego.

źródło opisu: PAX, 1981

źródło okładki: zdjęcie autorskie