Przebraże

Wydawnictwo: Wydawnictwo Lubelskie
powieść

Przebraże to opowieść o walce przeciwko nacjonalistom ukraińskim, opowieść o "ludziach prostych i silnych", którzy potrafili stawić czoło przeważającej liczbie wroga i ocalić tysiące niewinnych mieszkańców Wołynia: starców,kobiety, dzieci.

źródło opisu: Wydawnictwo Lubelskie, 1973

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Rafal_rn | 2014-02-28
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 28 lutego 2014

Tytułowe Przebraże ( dzisiaj Hajowe, Ukraina) to dwu tysięczna wieś na Wołyniu. W 1943 roku przez te tereny przechodzi fala morderstw, która znamy pod nazwą rzezi wołyńskiej. W tym czasie oddziały UPA dokonują likwidacji kilkudziesięciu polskich wsi, a reszta ocalałych znajduję właśnie schronienie w tytułowej miejscowości. Blisko 20 tysięcy polaków, zlokalizowanych na małej powierzchni podejmuję walkę obronną z nacjonalistami ukraińskimi.

Sama książka jest bardzo krótka, i można ją przeczytać w 3 h. Znajdują się tam opisy, życia codziennego tzn. problemy z żywnością, obawa przed epidemią, radzenia sobie z zapewnieniem bezpieczeństwa(poszukiwanie broni, naboi w tym przekupywanie stacjonujących niedaleko oddziałów Niemców, Węgrów) , budowanie umocnień, wałów, tworzenie oddziałów i ich szkolenie itp.

Z informacji zaciągniętych w "sieci" dowiedziałem się, iż miał powstać film o tej bohaterskiej obronie, lecz nie znaleziono środków na filmowe jej upamiętnienie. To wielka szkoda bo...

Gwidon40 | 2016-07-12
Przeczytana: 26 sierpnia 2016