Upadły Anioł

Tłumaczenie: Teresa Jaśkowska-Drees
Cykl: Inspektor Anders Knutas (tom 6)
Wydawnictwo: Bellona
Den mörka ängeln
9788311120099
literatura szwedzka
Ag2S

W powiewach wiosennego wiatru na Gotlandii, Visby świętuje uroczystość inauguracji nowo wybudowanej hali kongresowej, na którą przybywa około pięciuset zaproszonych gości. Aranżer tego wielkiego przyjęcia, Viktor Algard, nie przypuszcza, że jest to ostatnie przyjęcie, jakie organizuje w swoim życiu. Następnego dnia ktoś odnajduje jego zwłoki w budynku hali. Komisarz Knutas próbuje odnaleźć...

Następnego dnia ktoś odnajduje jego zwłoki w budynku hali. Komisarz Knutas próbuje odnaleźć motyw tej zbrodni. Jego podejrzenia dotyczą zarówno groźnego pobicia przypadkowego nastolatka, nieznanego hodowcy owiec, tajemniczej kochanki zamordowanego, jak i jego niegdysiejszego biznesowego konkurenta. Prowadzone dochodzenie stawia komisarza jako ojca nastolatka i szefa policji przed sporym dylematem. Dziennikarz telewizyjny Johan Berg próbuje działać na własną rękę. Jego niedawno poślubiona żona, Emma Winarve, staje się przypadkowym świadkiem kryminalnych wydarzeń i wpada w tarapaty, ryzykując życie.
„Upadły Anioł” to mrożący krew w żyłach psychologiczny thriller, obraz dewastacji ludzkiej psychiki, do jakiej może prowadzić toksyczne rodzicielstwo.

źródło opisu: Wydawnictwo Bellona, 2011

źródło okładki: http://www.bellona.pl/

Izabela Pycio | 2016-07-27
Przeczytana: 27 lipca 2016

"Dzieci stanowiły krystaliczne lustro dla rodziców. Bezlitośnie ujawniało ono każdy ich mankament. Stopień zaufania, miłości i wspólnoty, jaki dzieci okazywały rodzicom, były rachunkiem za postępowanie rodziców."

Kryminał na dobre zaczytanie, kilka godzin odkrywania intrygującej fabuły, wspartej mocnymi psychologicznymi zagadnieniami. Uatrakcyjniają one postrzeganie zachowania mordercy, jego bolesne doświadczenia życiowe, toksyczne relacje z bliskimi, zawirowania osobowości, źródła lęków, obaw, niszczycielskich czynów i niekontrolowanych impulsów. Szybko domyślamy się, kto jest zabójcą, jednak nie przeszkadza to w interesującym śledzeniu wciągającej i dynamicznej akcji. Ciekawa charakterystyka postaci, zwłaszcza tych czarnych, ich złożoność i walka toczona z samym sobą. Sprawnie poruszamy się biegiem wydarzeń, trafnie wyłapujemy jej przesłanie, z chęcią rozszyfrowujemy zagadki i sekrety. Zgrabnie skumulowane, powiązane i wyjaśnione wątki na końcu powieści, pozostawiają z poczuciem...

filozof | 2015-11-27

Lubię kryminały skandynawskie.Ale,też umiem je,odpowiednio ocenić.Tu,niestety,ale moje gusta literackie.Powiedziały,nie to nie to co lubisz.
Ha,zacznę może od rysu fabuły.Tak,tylko wspomnę.Że chodzi,o zabójstwo.Przez otrucie.Hm,pomysł może nie oryginalny.Lecz,zawsze przykuwa uwagę.Niestety,tu zamiast tego fajnego śledztwa.Dostałem,serię wspomnień o marnym dzieciństwie.
Niestety,piszę ze smutkiem.Autorka,chyba chciała napisać rasowy kryminał.A wyszło jej,obyczajowa powieść.Szkoda.

Aniutka90 | 2012-12-14
Przeczytana: 14 grudnia 2012

Jako, że szwedzkie kryminały są teraz bardzo popularne, spróbowałam i ja. Mój wybór padł na "Upadły anioł" M. Jungstedt. "Światowy bestseller" czytam na okładce, zaciekawiona zanurzyłam się w zagadkę inspektora Knutasa. Mimo, że na początku nazwy miejsc, ulic mogą wydawać się dziwne i nie zrozumiałe po pewnym czasie nie przeszkadza i człowiek się przyzwyczaja. Książka jest średnia, momentami się nudziłam i modliłam by w końcu dojść do końca, fabuła bez rewelacji, akcja średnia. Uważam, że jeden wątek nie został wyjaśniony, czuje również niedosyt. Wśród innych dostępnych kryminałów ta wypada słabo. Nie jestem pewna czy sięgnę po twórczość tej autorki ponownie, może za jakiś czas. Rozwiązanie zagadki morderstwa można było się domyślić - ja byłam bardzo podejrzliwa :P. Zawiodłam się.

Zawiodłam się na tej powieści. Szczególnie na fabułę, która była dość nudna, czasami tak nużącą, że odkładałam powieść. Podobały mi jednak postacie, chociaż jak na mój gust autorka mogłaby poświęcić im trochę więcej stron. Jednak największą wadą jest to, że kryminalna zagadka jest do przewidzenia. Kryminał średni, nie polecam.

Ines | 2012-01-18
Przeczytana: 14 stycznia 2012

Bez wątpienia nie jestem miłośniczką kryminałów, thrillerów czy horrorów. Należę więc z pewnością do nielicznych, którzy nie mieli okazji poznać pani Mari Jungstedt i jej sagi, rozgrywającej się na Gotlandii. Nadszedł czas, by to zmienić. Żeby nie było zbyt nudno, a oryginalnie, swoją przygodę z twórczością tej szwedzkiej pisarki rozpoczęłam nie od pierwszej części, ale od szóstej - od “Upadłego anioła”. I nie żałuję, bo ten mrożący krew w żyłach thriller psychologiczny przypadł mi do gustu i zainteresował całą serią, a zawarta na okładce informacja, kto jest kim w książce, pomogła skutecznie, tak że nie miałam żadnych problemów, by się odnaleźć na tej pięknej wyspie wśród jej mieszkańców i ich kryminalnych problemów.

Otwarcie hali kongresowej w Visby, miejscowości malowniczo położonej nad morzem, ściąga tłum osobistości. Organizatorem tego wydarzenia jest Viktor Algard, zajmujący się zawodowo podobnymi przedsięwzięciami, będący jednocześnie właścicielem dyskoteki, pod którą...

CzerwonySmok | 2018-03-23

To już mój drugi powrót na Gotlandię. Drugi i być może ostatni. Muszę powiedzieć, że nie wszystkie szwedzkie kryminały przypadły mi do gustu. Ten zdecydowanie nie jest najlepszy.

Na otwarciu hali kongresowej w Visby zostaje zamordowany, a ściślej mówiąc otruty cyjankiem, Victor Algard - organizator tego wydarzenia. Podejrzanych jest oczywiście kilka osób, każda z nich mogła mieć motyw, w tym kochanka Victora, Veronika Hammar. Komisarz Anders Knutas wraz ze spoją partnerką próbują rozwiązać śledztwo, w trakcie którego wychodzi na jaw, że mężczyzna tak naprawdę był przypadkową ofiarą. A więc kto miał być celem? Gdzie szukać motywów zbrodni? I przede wszystkim, kim jest morderca?

Upadły anioł w dużej mierze opowiada między innymi o macierzyństwie, problemach w małżeństwach i przemocy wśród młodzieży. O tym, jak dzieci wpływają na życie rodziców, a także o tym, jak toksyczni potrafią być rodzice. O tym, jak z pozoru mało ważna decyzja może zmienić całe życie. Autorka skupia się na...

Milena | 2014-02-22
Przeczytana: 22 lutego 2014

Na jednym z bali Gotlandii zostaję zamordowany Victor Algard. Mężczyzna zajmował się organizacją imprez. Miał żonę i dwójkę dorosłych już dzieci. Niby dość zwykła osoba, więc co doprowadziło do tego, że zginął? Na światło dzienne wychodzą różne informację dotyczące jego dotychczasowego życia. Okazuję się, że chciał się w najbliższym czasie rozwieść, a powodem tego wszystkiego była inna kobieta. Całą tą sprawą zajmuję się Inspektor Knutas, który w swoim prywatnym życiu również zaczyna mieć problemy. Od pewnego czasu nie potrafi się porozumieć ze swoimi dorastającymi dziećmi.

Książka z cyklu przeczytana, sama nie wiem dlaczego. Pamiętam jak okładka rzuciła mi się w oczy w sklepie, od razu ją podniosłam i zobaczyłam słowo „kryminał”, więc od razu ją odłożyłam. Później znów się z nią spotkałam na półce u mojej siostry, postanowiłam dać jej kolejną szanse, czy słusznie?

Jakoś ciężko było mi ogarnąć akcję tej książki. Pisana jest ona z różnych perspektyw, najczęściej w trzeciej...

mdm | 2014-03-31
Przeczytana: 30 marca 2014

Upadły anioł to mój kolejny szwedzki kryminał. Książkę kupiłam przypadkiem w Biedronce za 10 zł.

W Visby, na Gotlandii odbywa się uroczystość otwarcia nowo wybudowanej hali kongresowej. Zaproszonych zostało ponad pięćset gości. Organizatorem tego przyjęcia jest Viktor Algard, któremu na rękę jest brak obecności żony, gdyż czas może spędzić ze swoją kochanką. Umawiają się w ustronnym miejscu. Kochanka otrzymuje drinka od tajemniczego wielbiciela i daje do potrzymania Viktorowi, gdyż jeszcze chce skorzystać z toalety. W oczekiwaniu na swoją ukochaną Viktor pije jej drinka i umiera ... Śledztwo prowadzi inspektor Andreas Knutas.

Jak się okazało dopiero po przeczytaniu tej książki, jest to 6 tom serii z inspektorem Knutasem oraz dziennikarzem Johanem. Ta informacja odpowiedziała mi na kilka moich wątpliwości odnośnie tej lektury. Nie rozumiałam po co został rozbudowany wątek dziennikarza, który i tak nie miał istotnego wpływu na akcję powieści oraz po co był owiany tajemnicą wątek...

Magota | 2014-04-21
Przeczytana: 21 kwietnia 2014

Jest to pierwsza powieść autorstwa Marii Jungstedt po którą sięgnęłam i raczej wątpię, abym chciała czytać kolejne. "Upadły anioł" okazał się absolutnym przeciętniaczkiem, momentami wręcz porażająco nudnym jak na "mrożący krew w żyłach psychologiczny thriller".

W zasadzie, to sama się sobie dziwię, że wytrwałam do końca książki. Ani fabuła ani bohaterowie do mnie nie przemówili i to od pierwszych stron, a do tego mniej więcej w połowie domyśliłam się zakończenia. Może po cichu liczyłam na to, że autorka jednak szykuje nam jakąś niespodziankę w finale?

To co dodatkowo drażniło, to zbyt duża (jak dla mnie) ilość wątków pobocznych i na siłę wplatanych tematów ciężkiego kalibru. Tu toksyczni rodzice, tam przemoc wśród młodzieży, a jeszcze gdzie indziej całe społeczeństwo schodzące na psy. Ja rozumiem, że takie tematy są ważne i należy je poruszać, ale jeśli w kryminale (sic!) dwa razy więcej uwagi poświęca się właśnie takim sprawom, a nie budowaniu silnej fabuły czy przekonujących...

Aga | 2018-07-01
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Kryminał
Przeczytana: 01 lipca 2018

Dobry kryminał, nie jest to może górnolotna literatura, ale całkiem dobrze zbudowana intryga oraz morderstwo rekompensują resztę. To typ książki, którą można czytać na wakacjach, w podróży. Ma ciekawą akcję, ale nie na tyle, żebyśmy nie mogli się oderwać, można się zrelaksować a zarazem odrobinę się zagłębić by odkryć sprawcę. Autorka na początku wprowadza drobne zamieszanie, ale dodaje ono smaczku do całości. Bohaterowie to nasi starzy przyjaciele, zmieniają się tylko zbrodniarze oraz zbrodnia. Bardzo dobrze się do nich wraca, akcja jest wartka, a zbrodnie życiowe oraz ciekawie się je rozwiązuje. To lekki, kryminał, który czyta się dobrze do poduszki.