Filary ziemi

Cykl: Filary ziemi (tom 1)
Wydawnictwo: Albatros
tłumaczenie
Grzegorz Sitek
The Pillars of the Earth
saga historyczna
historyczna
Róża_Bzowa

Inne wydania

Monumentalna saga historyczna. Jej akcja rozpoczyna się na początku XII wieku w Anglii nękanej wojnami domowymi, konfliktami na tle religijnym, głodem, walkami o sukcesję na angielskim tronie. Fabuła książki, będącej także opowieścią o niezwykłej miłości, rozgrywa się wokół trwającej blisko czterdzieści lat budowy wielkiej katedry Kingsbridge. Walka o władzę, intrygi, seks, mroczne tajemnice, w połączeniu z błyskotliwą mieszanką ludzkich emocji - miłości i nienawiści, lojalności i zdrady, nadziei i desperacji - oraz galerią niezapomnianych postaci, takich jak Aliena, piękna, odważna córka hrabiego Bartholomew, Jack Cherbourg, budowniczy katedry, i ich zaprzysięgły wróg, znienawidzony, podstępny lord William Hamleigh, tworzą porywającą opowieść, która wciągnie każdego czytelnika.

źródło opisu: Wydawnictwo Albatros, 2010

7,71 (7 ocen i opinii)
W cieniu prawa
Remigiusz Mróz

6,71 (66 ocen i opinii)
Serce pasowało. Opowieść o polskiej transplantologii
Anna Mateja

Powrót na Wyspę Potępionych
Melissa de la Cruz

8 (4 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Paco | 2016-01-10
Na półkach: Ken FOLLETT, Przeczytane
Przeczytana: 10 stycznia 2016

Sprostać wyzwaniom.
Szczególnie narzuconym przez siebie.
Przed takim testem stanął Follett. Zdał ?
Myślę, że tak. Aczkolwiek od niepowodzenia dzielił go włos.
Spartańska terminologia, ascetyczne słownictwo, nieokrzesany zamysł, doprowadziły do naciągnięcia cięciwy. Irytacji. Z którą się zmagałem. Zauważyliście Państwo zapewne, że nasz krytycyzm rośnie wprost proporcjonalnie do ilości ( a także jakości ), przeczytanych wolumenów. Od kolejnych podświadomie wymagamy czegoś więcej. A jak tego nie znajdujemy, jesteśmy rozczarowani. Ja zwiedziony zostałem zaraz na starcie. Prędzej falstarcie. Stał za tym tytuł. Moim zdaniem niestosowny. Niemający odbicia w rdzeniu.
,, Filary W Ziemi’’, byłby w sam raz. Koniec dygresji:)
Średniowiecze to dość dość smakowity kąsek dla pisarzy. Niby dużo o nim wiemy, lecz ciągle za mało, by nie kusiło popuścić wodze fantazji. Każdy kaprys czy iluzja, może tam zostać wkomponowana. I dokładnie z tym mamy do czynienia.
Z rojeniami Folletta. Oczywiście na...

ChicaDeAyer | 2016-02-12
Przeczytana: 12 lutego 2016

Powieść Folletta może onieśmielić czytelnika swoimi gabarytami – dlatego też dość długo zbierałam się w sobie by w końcu po nią sięgnąć. Ale kiedy to nastąpiło, wszelkie początkowe opory znikły, mało tego, żadna z wcześniejszych obaw się nie potwierdziła, ponieważ jedyną niedogodność, jaka wiąże się z lekturą „Filarów ziemi” mogą stanowić co najwyżej nieprzespane noce.

Follett stworzył kawał dobrej powieści historycznej, zgrabnie łącząc ze sobą elementy, które powinna posiadać pasjonująca książka tego gatunku. Fabuła osnuta wokół budowy katedry w Kingsbridge daje asumpt nie tylko do przedstawienia kolei losów bohaterów stworzonych na potrzeby tej pozycji, ale także skrupulatnego ukazania panoramy geopolitycznej Wieków Średnich oraz ówczesnego przekroju społecznego. Pomimo całego swojego monumentalizmu, czytanie tej książki nie nuży – wszystko dzięki spójności stylu i przemyślanej konstrukcji, trzymającej w ryzach rozbudowaną, wielowątkową i przebogatą warstwę fabularną. Ta...

"Filary ziemi " to pasjonująca , obszerna ( licząca ponad 800 stron ) powieść historyczna ,której akcja toczy się w XI wieku.
Uważam , ze to jedna z lepszych powieści tego gatunku jaką udało mi się przeczytać.Bardzo ciekawa akcja , świetnie ukazane losy bohaterów oraz doskonale nakreślone charaktery głównych postaci.

Naprawdę warto przeczytać !!!

enedtil | 2010-12-09
Przeczytana: 18 października 2010

„Filary ziemi” to ponoć najsłynniejsza powieść Kena Folletta. Muszę przyznać, że natrafiłam na nią dopiero przeglądając rekomendacje na lubimyczytac.pl. Zachęcona dobrymi opiniami postanowiłam zapoznać się z tą lekturą w najbliższym czasie, lecz kiedy w końcu wpadła w moje ręce, trochę mnie przeraziło to grube tomiszcze. Jawiło się ono w moich oczach jako długa, mozolna i toporna lektura. I to o czym? O budowie średniowiecznej katedry w jakimś małym, angielskim miasteczku Kingsbridge. Biadoląc i wzdychając zabrała się do czytania … i już po kilkudziesięciu stronach nie mogłam wyjść z zachwytu nad wspaniałością tej książki.

Jest to powieść historyczna, której akcja toczy się w średniowiecznej Anglii. Nie jestem w stanie przybliżyć jej fabuły w kilku zdaniach. To tak jakbym chciała w kilku zdaniach przedstawić czyjeś życie. O tym właśnie jest książka; o życiu i pracy, wzlotach i upadkach kilkunastu osób na przestrzeni blisko 40-tu lat. Przewracając kolejne karty powieści mogłam...

Zdarza się czasami, że tytuł powieści i frapujące pytanie co oznacza, towarzyszy mi przez całą powieść. Tak było w tym przypadku - czym są bowiem filary Ziemi?

Ponieważ wątek budowy katedry w Kingsbridge był jednym z tematów głównych – tytuł wydawał się wprost odwoływać do konkretnych filarów, konkretnej katedry.

Po przeczytaniu tej powieści, po zanurzeniu się w ciekawej epoce historycznej, po wciągnięciu się w losy bohaterów, po fascynującym towarzyszeniu im w marzeniach, doznaniach i dążeniach – mam przekonanie, że to ludzie są filarami Ziemi.

I tak jak filary w architekturze – tak niektórzy ludzie są prości, mocni i zdolni tworzyć i podtrzymywać świat. A niektórzy są wykoślawieni, pełni rys i pęknięć – przy czym, i jedni, i drudzy tworzą jeden świat, jedną budowlę.

Bardzo lubiłam w powieści Philipa – dla mnie to główny bohater powieści. Jego prawość, poczucie humoru i racjonalne, ale szczere podejście do spraw wiary bardzo mi się podobało:) A jego walka z biskupem Waleranem...

vandenesse | 2013-06-30
Na półkach: Przeczytane, 2013, E-booki
Przeczytana: 30 czerwca 2013

W powieściach tego typu, często zło jest tak strasznie wyolbrzymione, czarne postacie charakteryzują się tak niewyobrażalnym okrucieństwem, nie znają litości, nic nie jest w stanie obudzić w nich wyrzutów sumienia, dodatkowo charakteryzują się tak wielką chamską głupotą, że szlag człowieka trafia gdy o nich czyta. Mnie osobiście obcowanie z takimi postaciami zawsze psychicznie wyczerpuje. Szczególnie mnie trafia jak czytam o gwałtach mających miejsce na każdym kroku. Chyba każdy normalny człowiek chce, żeby takie postacie jak najszybciej dostały srogą nauczkę. Follet jednak długo karze czekać aż sprawiedliwości stanie się zadość, przy okazji odrobinę męcząc przydługimi opisami. Ale pomimo tych lekko męczących fragmentów ciekawość zwycięża. Akcja pochłania człowieka totalnie, średniowieczny świat zagarnia całą uwagę. Rewelacja

luelle | 2015-01-19
Na półkach: Ulubione 🍯, Przeczytane
Przeczytana: 19 stycznia 2015

Barwne średniowiecze: wielkie dzięki odkryciom i dokonaniom ludzi, potężne dzięki prostej wierze i mądrości, ale też okrutne, brudne, cuchnące, bezbronne i bezlitosne. Każdy z bohaterów zasługuje na oddzielną charakterystykę, a materiału do niej nie zabraknie. Powieść, która pochłonęła mnie szybciej i pełniej niż ja ją. Fabuła wciągająca i choć czasami przewidywalna, to opowiedziana takim językiem, że wcale nie ma się ochoty jej przewidywać, tylko chce się jej poddać i w napięciu płynąć jej wartkim nurtem. Nie opowiem nic o treści, ponieważ takie notki dostępne są i na okładce książki, i w Internecie. Cenię sobie w opiniach o lekturze wrażenia odbiorcy, więc i ja dzielę się (zwięźle, ale - mam nadzieję - wystarczająco) swoimi.

Koronczarka | 2013-04-18
Przeczytana: 18 kwietnia 2013

W tle wojny o władzę w XII-wiecznej Anglii i męczeńska śmierć Tomasza Becketa. Ale nie to, ani nawet wspaniała walka o dobro przeora w Kingsbridge Philipa przykuła moją uwagę. Najbardziej fascynujące dla mnie w tej książce były narodziny nowego stylu w architekturze - gotyku. Nie wiem, czy wielu z nas, przypominając sobie różnice między dwoma stylami średniowiecznej architektury, myśli o tym, jak wielka to była rewolucja w budownictwie. Głównymi bohaterami tej książki są właśnie budowniczowie pierwszej gotyckiej katedry w Anglii. Zaangażowani są oczywiście w polityczne przepychanki tamtych czasów, ale przy okazji odsłaniają tajemnice problemów, przed którymi stanęli budowniczowie nowego stylu. Ciekawa lektura.

allison | 2011-05-19
Przeczytana: 2008 rok

Napisana z ogromnym rozmachem powieść historyczna, w której każda postać przyciąga jak magnes. Porywające są dzieje miłości, przyjaźni, zazdrości oraz zemsty. To także piękna książka o wielkich marzeniach i drodze do celu...
Przeczytałam jednym tchem! Teraz licytuję dalszy ciąg, czyli "Świat bez końca" i mam nadzieję, że wygram aukcję:).

Tosiaczek | 2015-03-29
Przeczytana: 29 marca 2015

Ta książka budzi emocje, mnóstwo emocji. Trzyma też w napięciu, ciągłym i stale rosnącym napięciu. Masz w niej pasję, namiętność i miłość, okrucieństwo, ale i poświęcenie, strach, i odwagę. Można wymieniać bez końca. Czytając tak bardzo się angażujesz, że sama chcesz wymierzyć sprawiedliwość bezwzględnemu oprawcy. Ale to nie dzieje się tak szybko, jakbyś chciała. Bo masz przed sobą ponad 800 stron książki. Z jednej strony dobrze, bo szkoda by było tak szybko skończyć coś co cię wciąga z przemożną siłą. Ale z drugiej strony jesteś wyczerpana bezsilnością, kiedy widzisz jak bezwzględny tyran igra z ludzkim nieszczęściem.

Akcja książki jest niesamowita. Nawet kiedy czytasz o szczegółach sztuki budowlanej czujesz pasję i wcale cię to nie nudzi. W tym właśnie zasługa autora – widać jego kunszt pisarski w każdym zdaniu, w każdym słowie tej książki. Czytasz i nie chcesz skończyć. Zarywasz noc, czujesz piasek pod powiekami, ale uparcie czytasz dalej. Tak trudno się oderwać od akcji, od...

Powrót do średniowiecznej Barcelony

"Morze Ognia" powinno spodobać się wszystkim fanom powieści historycznych. Warto wcześniej przeczytać "Władcę Barcelony", ale nawet czytelnik, który zacznie od drugiego tomu, powinien bez trudu połapać się w akcji.