STEN

Cykl: Sten (tom 1) | Seria: Wielkie Serie SF
Wydawnictwo: Amber
STEN
sten, vulcan, bunch

Vulcan to zarządzana przez barona Thoresena sztuczna planeta-fabryka. Pracujący w niej robotnicy zatrudniani są na warunkach, które czynią ich dożywotnimi więźniami barona. Osierocony w wyniku tajemniczego wypadku siedemnastoletni Karl Sten zmuszony zostaje do odrobienia reszty kontraktu na stanowisku swego zmarłego ojca. Jednak już po pierwszej próbie ucieczki zostaje karnie przeniesiony do pracy w strefie, gdzie roczna śmiertelność robotników wynosi 100%...

źródło opisu: okładka

źródło okładki: http://www.osiol.com.pl/topic/18408-alan-cole-chris-bunch-cykl-sten/

Bodzepor | 2013-12-15
Przeczytana: 2013 rok

Fajny pomysł, niestety fabuła pozostawia wiele do życzenia, bohater przez chwilkę jest robotnikiem, chwilkę buntownikiem, chwilkę rekrutem, a potem raptem doświadczonym komandosem, postacie mu towarzyszące to jakieś nieciekawe wydmuszki, których jedynym zadaniem jest powiedzieć kilka kwestii i umrzeć (ewentualnie przespać się ze Stenem). Całość sprawia wrażenie, jakby była napisana przez piętnastolatka, który nie potrafi się tak naprawdę zdecydować o czym chce pisać.

Rocy7 | 2016-08-25
Przeczytana: 01 stycznia 2011

Fabuła

Książki opisują losy Karla Stena, młodego człowieka urodzonego i wychowany w niebezpiecznej fabryce świata Vulcan i uratowany przez szefa Imperialnego Wywiadu, Ian Mahoney'a. Mahoney zabiera Stena ze strasznego światem jego urodzenia i werbuje go do wojsku. Sten zostaje wciągnięty w świat szpiegostwa, tajnych działań wojskowych i polityki galaktycznej. Zostanie następnie poddanyny szkoleniu jako członek elitarnej jednostki komandosów zwanych jako Modliszki. Misje i działania podejmowane Stena są tajne i zwany tylko kilku osobom. Szereg ważnych misji sprawia, że Sten wzrasta zyskuje uznanie, aż staje się człowiekiem do specjalnych misji i przyjacielem samego Wiecznego Imperatora.

Seria ośmiu książek jest umiejscowiona trzy tysiące lat w przyszłości. Wielkie imperium, ograniczone jedynie przez sam wszechświat, jest rządzone przez Wiecznego Imperatora, człowieka, który wydaje się być po trzydziestce, ale w rzeczywistości ma ponad trzy tysiące lat. On opanował śmierć w sposób...

Sławomir | 2014-06-01
Na półkach: 2014, Przeczytane
Przeczytana: 31 maja 2014

Moje odczucia co do tej książki są zdecydowanie ambiwalentne. Niby fajne ale czegoś brakuje i czasem jest jakaś taka irytująca. Momentami całkiem przyjemnie się czytało a momentami wręcz z irytacją i chciałem ją tylko doczytać.

pixel | 2012-07-31

Czytam Stena drugi raz. Poprzednio czytałem w latach 90. Waham się przed użyciem niektórych przychodzących mi do głowy określeń. Ponieważ z jednej strony książka jest bardzo fajna i czyta się ją przyjemnie, z drugiej strony jest kiepska bo zawiera mnóstwo uproszczeń, które aż rażą w oczy. Wydarzenia oraz ich następstwa dają się przewidzieć a bohater jest z gatunku tych, których niby życie kopie w tyłek ale z drugiej strony wszystko im się cudownie udaje. Stąd moje wahania dotyczące oceny.
Sten to lekka lektura, krótkie rozdziały, łatwy język (tłumaczenia), wartka akcja. Jeśli ktoś chce odpocząć po jakimś gniocie i "wciągnąć" coś lekkiego - Sten jest odpowiedni.
Dodatkowo będzie na czytelnika czekać 7 następnych tomów, które mniej więcej trzymają równy poziom.

Macc1 | 2016-08-18
Przeczytana: 18 sierpnia 2016