Quentin Durward
historyczna
Karenina

Powieść historyczna z czasów Ludwika XI

chrispu | 2013-10-12

Do tej pory powieści Scotta (te, które przeczytałem) kojarzyły mi się wyłącznie z powolną akcją, długimi, rozwlekłymi opisami otoczenia i niewielką "otoczką historyczną" jako dodatkiem.

"Kwintyn Durward" zaskoczył mnie całkowicie pozytywnie. Po pierwsze - akcja jest tu bardzo szybka: przenosimy się z bohaterem z jednego zamku do drugiego, od potyczki do potyczki. Po drugie - równie ciekawy co wątek głównego bohatera, jest wątek króla Ludwika - jego knowania, manipulacje itp. Można by powiedzieć, że książka ma dwóch bohaterów. Po trzecie - otrzymujemy całkiem pokaźną dawkę historii Francji i zwyczajów rycerskich, mieszczańskich itp. Po czwarte - wątek miłosny jest marginalny (całe szczęście - jak dla mnie). Odgrywa on wprawdzie jakąś rolę w powieści - motywuje bohatera, ale oszczędza Scott czytelnikowi opisów typu "ona tęskni i myśli o nim - przez dwa rozdziały, on tęskni i cierpi - przez kolejne dwa". Nic tak nie spowalnia akcji jak takie "wstawki". Po piąte - książka...

| 2011-06-20
Przeczytana: 20 czerwca 2011

Z początku trochę nudnawa, dopóki akcja się nie 'rozkręci'.
Warto przeczytać, chociażby dla poetyckiego języka Scotta i baśniowo-rycerskiego uroku powieści.

Leonhardwitz | 2011-07-13
Przeczytana: 2010 rok

Warto przeczytać, choć sądziłem, że akcja będzie o wiele lepsza.

Cezar | 2012-04-18
Na półkach: Teraz czytam
Przeczytana: kwiecień 2012

Barwnie napisana i dobrze się czyta. Jednak czytałem dużo lepsze dzieła tego autora.

timbwolf3 | 2016-02-26
Przeczytana: 06 grudnia 2015

Kwintyn Durward, tytułowy bohater powieści Waltera Scotta, jest szkockim młodzieńcem, który po wymordowaniu jego bliskich przez wrogi klan, wyrusza do Francji w celu zaciągnięcia się do służby wojskowej na którymś z dworów. Akcja powieści rozgrywa się w drugiej połowie piętnastego wieku, kiedy to Francja Ludwika XI była świadkiem wzrostu znaczenia jej wasali takich prowincji jak Bretania, Flandria czy Burgundia. Kwintyn ostatecznie trafia na dwór królewski i w dość krótkim czasie zdobywa zaufanie Ludwika, w związku z tym, władca powierza mu misję eskortowania hrabianki Izabeli de Croye i jej ciotki do klasztoru w Tours, która to lokalizacja wydawała się jedynym bezpiecznym schronieniem dla tych kobiet ( ich obecność na dworze królewskim była niewygodna ze względów dyplomatycznych i politycznych ). W drodze pełnej niebezpieczeństw młodzian wykazuje się sprytem, poświęceniem i odwagą, a także znajomością manier i zasad według których należy się zachowywać w obecności dam o błękitnej...

pan_Konrad | 2015-04-21
DawGl | 2015-03-15