Historia powstania islamu jako doktryny społeczno-politycznej

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Dzieje Orientu". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Wydawnictwo Akademickie Dialog
6 (6 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
978-83-61203-41-4
islam, doktryny polityczne
historia
Feanor

Powstanie islamu wiąże się nie tylko z pojawieniem się nowej religii, lecz także z utworzeniem państwa zjednoczonych plemion arabskich, opartego na zasadach ustanowionych przez jego twórcę, Mahometa. Praca Hassana Jamsheera poświęcona jest właśnie społeczno-politycznej doktrynie islamu, która stała się podstawą organizacji i ustroju muzułmańskiej społeczności (ar. umma). Autor rozpoczyna od opisu świata arabskiego przed islamem i warunków, w jakich przyszło działać Mahometowi, miały one bowiem zasadniczy wpływ na formowanie się jego poglądów na temat związku religii z państwem i prawem. Następnie przedstawia poszczególne etapy misji Mahometa w dziele budowy muzułmańskiego państwa idealnego. Końcowa, obszerna część książki jest poświęcona oddziaływaniu tradycji wczesnomuzułmańskiej na współczesną myśl społeczno-polityczną islamu. Omówiono tu dorobek tak ważnych dla odrodzenia arabskiego dziewiętnastowiecznych myślicieli, jak: At-Tahtawi, Al-Afghani, Muhammad Abduh, Al-Kawakibi oraz - już w XX wieku - Taha Husajn. Prześledzono również elementy tej tradycji w ideologii socjalizmu arabskiego i fundamentalistów muzułmańskich.

Hassan Ali Jamsheer jest historykiem i politologiem, profesorem Uniwersytetu Łódzkiego, w którym kieruje Katedrą Studiów Bliskowschodnich, oraz członkiem Komitetu Nauk Orientalistycznych PAN. Opublikował liczne prace z zakresu współczesnej historii Bliskiego Wschodu i arabsko-muzułmańskiej myśli społeczno-politycznej, m.in. ostatnio: Współczesna historia Iraku, Reforma władzy i społeczeństwa w arabsko-muzułmańskiej myśli politycznej wieków XIX i XX.

źródło opisu: okładka

źródło okładki: http://www.dialog.edu.com.pl/index.php?route=produ...»

telefonalarmowy | 2016-04-07
Na półkach: 2016, Ebooki, Przeczytane
Przeczytana: 07 kwietnia 2016

Niestety strasznie się zawiodłem. Szukałem książki, dzięki której poznam lepiej kulturowe aspekty islamu jako ideologii. Niestety ta książka poza paroma pierwszymi rozdziałami dość szczegółowo opisującymi historię postawia kolejnej monoteistycznej religii. Reszta to raczej biografie myślicieli i przywódców, które niewiele wyjaśniają. Poza tym książkę czyta się bardzo opornie (choć nie spodziewałem się łatwej lektury), mimo, że spora część książki to przypisy i strony bez obszernej treści. Śmiało można powiedzieć, że jest tej treści dość mało i w mojej opinii nie zaspokaja ona całkowicie apetytu na wiedzę (choć nie wiem czy da się lepiej opisać ten temat, bo to moja pierwsza książka prezentująca tę problematykę) No cóż będzie trzeba poszukać czegoś innego aby lepiej poznać islam. W mojej opinii nie warto wydawać pieniędzy na tę pozycję i raczej jej nie polecam.

franny glass | 2016-01-02
Przeczytana: 02 listopada 2015