Rycerze-Rabusie ze Śląska i Łużyc

Wydawnictwo: Technol
rabusie, średniowiecze,
historia
hunter

U schyłku średniowiecza rycerze-rabusie (tzw. raubritterzy) stali się powodem poważnych problemów społecznych m.in. na obszarze Śląska i Łużyc. Odstępując od rycerskich ideałów oraz wykorzystując swoje wojskowe umiejętności, rycerze-rabusie zdecydowali się zbić fortunę na drodze rozbojów, kradzieży, a nierzadko również mordów. Zajęcie to było na tyle intratne i względnie bezpieczne, że procederem trudniły się całe rody, a profesja przechodziła z ojca na syna. Sieć zamków i zameczków, która gęsto oplatała cały obszar Sudetów i Pogórza Sudeckiego, stanowiła dla nich doskonałą bazę wypadową. Wiele z nich zostało przez raubritterów zagarniętych siłą, a następnie zamienionych w prawdziwe zbójeckie gniazda. Poszczególne bandy liczyły od kilku do kilkudziesięciu osób. Wyczyny raubritterów były na tyle zuchwałe, że aż do dziś są one tematem licznych legend i zatrważających opowieści.
"Rycerze-Rabusie ze Śląska i Łużyc" to kolejna pasjonująca książka Roberta Primke i Macieja Szczerepy - autorów m.in. "Wojennych tajemnic Dolnego Śląska".

źródło opisu: http://www.technol.anv.pl

źródło okładki: http://www.technol.anv.pl

Ewela_sa | 2012-10-15

Dobre, krótkie, ale dosyć ciekawe opracowanie tematu rycerzy-rabusiów. Minusem jest odrobinę drętwe opracowanie działu legend i mitów.

baron | 2013-02-09

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Jedna z nielicznych tego typu pozycji na rynku. Czyta się fajnie i przyjemnie. Idealna za zimowe wieczory.

varcislav | 2013-12-18
Panda-Oi-Oi-Oi | 2016-11-26