Rycerze-Rabusie ze Śląska i Łużyc

Wydawnictwo: Technol
rabusie, średniowiecze,
historia
hunter

U schyłku średniowiecza rycerze-rabusie (tzw. raubritterzy) stali się powodem poważnych problemów społecznych m.in. na obszarze Śląska i Łużyc. Odstępując od rycerskich ideałów oraz wykorzystując swoje wojskowe umiejętności, rycerze-rabusie zdecydowali się zbić fortunę na drodze rozbojów, kradzieży, a nierzadko również mordów. Zajęcie to było na tyle intratne i względnie bezpieczne, że procederem trudniły się całe rody, a profesja przechodziła z ojca na syna. Sieć zamków i zameczków, która gęsto oplatała cały obszar Sudetów i Pogórza Sudeckiego, stanowiła dla nich doskonałą bazę wypadową. Wiele z nich zostało przez raubritterów zagarniętych siłą, a następnie zamienionych w prawdziwe zbójeckie gniazda. Poszczególne bandy liczyły od kilku do kilkudziesięciu osób. Wyczyny raubritterów były na tyle zuchwałe, że aż do dziś są one tematem licznych legend i zatrważających opowieści.
"Rycerze-Rabusie ze Śląska i Łużyc" to kolejna pasjonująca książka Roberta Primke i Macieja Szczerepy - autorów m.in. "Wojennych tajemnic Dolnego Śląska".

źródło opisu: http://www.technol.anv.pl

źródło okładki: http://www.technol.anv.pl

Dariusz | 2017-02-19
Przeczytana: 14 stycznia 2017

Ciekawa książka o Rabusiach, którzy mieszkali na Śląsku i Łużycach. Podróżowałem już po zamkach, czytałem o sławnych osobach którzy zamieszkiwali te ziemie. A tu nagle odkryłem tą książkę o rycerzach rabusiach, którzy plądrowali te ziemie. Wyczyny ich zostały umieszczone na kartach historii, tworzone były różne legendy na ich temat. Dolny Śląsk ma wiele ciekawych jeszcze nie odkrytych miejsc przez zemnie.

Ewela_sa | 2012-10-15

Dobre, krótkie, ale dosyć ciekawe opracowanie tematu rycerzy-rabusiów. Minusem jest odrobinę drętwe opracowanie działu legend i mitów.

baron | 2013-02-09

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Jedna z nielicznych tego typu pozycji na rynku. Czyta się fajnie i przyjemnie. Idealna za zimowe wieczory.

Pan_Racuch | 2017-02-03
Na półkach: Polskie, Przeczytane