Aszkenazyjczyk. Biografia możliwa

Tłumaczenie: Tomasz Korzeniowski
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Meridian". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Pogranicze
Ashkenazi. Sipur hayim efshari
hunter

Przepiękna i wzruszająca powieść. Los tytułowego Aszkenazyjczyka rozpięty między przedwojennym krakowskim Kazimierzem a współczesnym Izraelem, obrazuje wszystkie okropności i nadzieje XX wieku.

źródło opisu: czytelnia.onet.pl

źródło okładki: czytelnia.onet.pl

allison | 2014-01-08
Przeczytana: 07 stycznia 2014

Napisana z rozmachem, wzruszająca historia starego, niemal stuletniego człowieka, który stojąc u progu śmierci wspomina swoje losy i dzieje kilku pokoleń swojej rodziny.

Główny bohater kieruje swoje słowa do starszego syna, ale czytelnik ma wrażenie, jakby opowieść była dla niego.
Przed oczyma narratora przewija się całe życie, od dzieciństwa i młodości spędzonych w Krakowie po dojrzałe lata i starość w Kraju, czyli Izraelu. Tęsknota za krakowskim Kazimierzem, dawnymi kolegami, członkami rodziny, która niemal w całości została zgładzona podczas drugiej wojny światowej, towarzyszy bohaterowi przez całe życie. Podobnie jest z poczuciem winy ocalonego, któremu udało się wyjechać z Polski w 1933 roku i dzięki temu uniknąć cierpień i prawdopodobnej śmierci.

Wspomnienia starego człowieka są niezwykle barwne. Opisuje on szczegółowo i anegdotycznie swoich przodków oraz rodziców, dziadków i wujów drugiej żony. Jest tu też miejsce na pierwszą miłość, na dziecięce i późniejsze...

PolaTola | 2015-12-03

Opowieść o losach Żyda Aszkenazyjczyka, mieszkającego na starość w Izraelu, a myślami wracającego do Polski, żydowskiego Kazimierza, nieobecnego już świata krakowskich Żydów. Czuję się jakby autor mówił do nas, tak odebrałam użytą w tekście narrację. Jeżeli ktoś lubi świat przedwojennych żydowskich miasteczek, wspomnienia silniejsze niż rzeczywistość, to na pewno znajdzie coś dla siebie.

Chwilami baaaardzo wciągająca możliwa biografia przeciętnego Aszkenazyjczyka (jakby to uogólnić, rzecz jasna), pełna szczegółów i opisów przeżyć wewnętrznych. Często jednak lekturę utrudniały mi jakieś dodatkowe opisy, według mnie zupełnie niepotrzebne, bądź powracanie do wcześniej nadmienionych wątków.
Wyobraźcie sobie: czytam, czytam, wciągam się, wszystko mnie interesuje i nagle się okazuje, że dwa właśnie przeczytane akapity to powtórka z tego, co było sto stron wcześniej. Cóż...
Zachodziłam w głowę, czy to wypadek przy pracy, czy zamierzone działanie ze strony autora. Ale o jakim wypadku mówimy, skoro przecież książka przeszła przez rzesze rąk, była chociażby redagowana w Polsce pod tłumaczeniu (przynajmniej taką mam nadzieję)...
I już wiem. Mam teorię. Narrator (zarazem główny bohater) ma ponad dziewięćdziesiąt lat. Sama często spotykałam się z podobnymi wypowiedziami osób w tym wieku, którym mieszały się już fakty i lata. Stąd może wynikać taka miejscami zaburzona...

pia | 2011-05-20
Przeczytana: 20 maja 2011

Książka dobra, naprawdę. Ale ciężka do przełknięcia, ciężko jest nagle wejść do świata, o którym się nic nie wie - jeśli się nic nie wie.
Daje wyobrażenie, pokazuje Żydów pod trochę innym kątem. Mimo wszystko przejmuje. I wzrusza. Płakałam z napięcia.

Emina | 2015-03-09
shpinac | 2011-09-24