Świadomość nadprzyrodzona

Wydawnictwo: Instytut Wydawniczy PAX
832116563X

Simone Weil (1909-1943) uczennica Alaina, absolwentka wydziału filozofii w Ecole Normale Superieure, nazywana jest filozofem ludzkiej świadomości. "Teksty jej - jak pisze we wprowadzeniu G.Thibon - należą do tej kategorii wielkich dzieł, których wymowę komentarz może tylko osłabić. Są to teksty nagie i proste jak owe przeżycia wewnętrzne, które wyrażają. S.Weil katoliczką nie była. Doktryna...

S.Weil katoliczką nie była. Doktryna jej, choć bardzo często mieści się na osi wielkich prawd chrześcijańskich, nie ma w sobie nic specyficznie katolickiego i ona sama nigdy się nie zgadzała z powszechnością urzędu nauczycielskiego Kościoła (...) Nieskończenie dalej zaszła jednak ode mnie w doświadczalnym poznaniu prawd nadprzyrodzonych."
Świadomość nadprzyrodzona, która ukazała się po raz pierwszy w IW PAX w 1965 r., jest wyborem dokonanym z dzieł powstałych w okresie 1938-1943, gdy poglądy filozoficzne i społeczne Autorki oraz jej postawa religijna były już wyraźnie określone.

źródło opisu: www.merlin.pl

źródło okładki: www.merlin.pl