Tajemnicza Wyspa Wielkanocna

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
podróże, przygoda, reprotaż
literatura faktu
Sandra

„Kiedy po raz pierwszy usłyszałem o Rapa Nui, poczułem powiew tajemnicy. Wiedziałem, że wyspa ta zajmie szczególne miejsce w moim sercu. Jednak dopiero tam - pod słońcem palącym jak wielki halogen, maszerując po wulkanicznych skałach, przeciskając się w grotach, dotykając nagrzanych od słońca cielsk moai, zanurzając się dla ochłody w turkusowych falach Pacyfiku - uświadomiłem sobie, że zakochuję się w tym najbardziej odległym i osamotnionym miejscu na ziemi.”

źródło opisu: okładka

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Elżbieta | 2018-01-23
Przeczytana: styczeń 2018

Książka na jedno popołudnie.
Autor zapoznaje nas z krótką relacją ze swojego pobytu na Wyspie Wielkanocnej. Otrzymujemy trochę informacji o samej podróży, dowiadujemy się co nieco o historii wyspy i o hipotezach archeologów odnośnie powstania słynnych na cały świat posągów moai, dostajemy też szczyptę wiedzy o codziennym życiu współczesnych mieszkańców Wyspy. Słowem, w książce autor pisze o wszystkim po trochu, lecz o niczym dogłębniej. I to ostatnie uznaję jednak za wadę, gdyż finalnie pozycja ta nie posłuży podróżnikom, którzy chcieliby się udać śladami pana Cieślara (zdecydowanie za mało wiadomości praktycznych, czy opisów problemów, jakie trzeba pokonać w trakcie takiej wyprawy, ewentualnie porad w jaki sposób najlepiej się do niej przygotować), ani „podróżnikom z kanapy”, którzy chcieliby się dowiedzieć jak wygląda proza życia w tym odległym zakątku świata. A więc nie tylko festiwale, czy zawody, którym autor poświęca po rozdziale, a które jak przypuszczam są wydarzeniami...

qqrczak | 2015-09-22

Książka opisuje Wyspę Wielkanocną - samotną skrawek lądu na Oceanie Spokojnym. Niestety pozycja mnie osobiście zawiodła. Samą książkę można przeczytać w jeden wieczór, bowiem dużą jej część stanowią zdjęcia (dzięki czemu możemy zobaczyć to o czym pisze autor. Szkoda trochę, że fotki są średniej jakości). W mojej ocenie nie został wykorzystany potencjał podróży do tego odległego zakątka ziemi. Wszystko jest opisane krótko i zwięźle bez większego polotu co książce podróżniczej nie do końca służy. Autor trochę tak prześlizgnął się po temacie nie potrafiąc czytelnika do końca zafascynować Rapa Nui. Szkoda.

skun | 2014-09-11
Przeczytana: 03 września 2014

Książka, która budzi mieszane uczucia w ostatecznej ocenie. Z jednej strony dostajemy bowiem sporo materiału o Wyspie Wielkanocnej, historię, wierzenia, legendy, bogatą opowieść autora. Z drugiej jednak strony, sposób w jaki to wszystko zostało przedstawione jest dość mało ciekawy, książka z każdymi kolejnymi stronami wydaje się coraz bardziej monotonna, tak jakby autorowi brakowało umiejętności ładnego ubierania przygody w słowa. Dopełnieniem książki są liczne zdjęcia, które niestety wyglądają na robione przez amatora aparatem zabawką.

ann | 2014-07-11

Jedna z wielu książek podróżniczych w ciekawe miejsce. To wszystko.

MaO | 2017-09-21
Przeczytana: 2011 rok