Miejsce Macedonii na Bałkanach

Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
83-233-1949-9
Michał

Niniejsza publikacja jest zbiorem artykułów opracowanych przez wielu znakomitych badaczy z kraju i zagranicy. Duże znaczenie miało pozyskanie naukowców nie tylko z różnych ośrodków w Polsce, ale także z Macedonii, Bułgarii, Czech i Albanii. Książka ma charakter interdyscyplinarny. Poruszane są takie zagadnienia, jak: historia polityczna Macedonii, literatura i język, ruchy społeczne i polityczne, mniejszości narodowe i stosunki z sąsiadami oraz kontakty polsko-macedońskie.

Dzięki tak szerokiemu wachlarzowi omawianych zagadnień wybitni historycy, politolodzy, językoznawcy i literaturoznawcy przybliżają Czytelnikowi problem macedoński - najbardziej kontrowersyjną do dzisiaj kwestię polityczną na Bałkanach. Przegląd gruntownych rozważań obejmuje okres od końca dziewiętnastego wieku, gdy budziła się świadomość narodowa Macedończyków, do rozpadu Jugosławii i czasów najnowszych. na uwagę zasługuje nie tylko wątek Historyczno-polityczny, ale także blok zagadnień dotyczących spraw literatury oraz języka jednego z najmłodszych narodów i państw Półwyspu Bałkańskiego.

źródło opisu: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, 2005

źródło okładki: www.wuj.pl