Katharsis futurum

Wydawnictwo: Novae Res
978-83-7722-141-9
RedHead

Nie tak odległa przyszłość - nie tak odległa perspektywa. Przestępczość w Unii Europejskiej osiąga tak wysoki poziom, iż w ramach oszczędności finansowych Parlament Europejski wprowadza dyrektywę znoszącą pojęcie przestępstwa ściganego z urzędu. Od tego momentu, aby zostało wszczęte postępowanie śledcze, ofiary przestępstwa lub jego świadkowie muszą zgłosić zawiadomienie osobiście. Ofiarom...

Nie tak odległa przyszłość - nie tak odległa perspektywa.

Przestępczość w Unii Europejskiej osiąga tak wysoki poziom, iż w ramach oszczędności finansowych Parlament Europejski wprowadza dyrektywę znoszącą pojęcie przestępstwa ściganego z urzędu. Od tego momentu, aby zostało wszczęte postępowanie śledcze, ofiary przestępstwa lub jego świadkowie muszą zgłosić zawiadomienie osobiście. Ofiarom śmiertelnym pozostawiono jednak furtkę dającą możliwość pośmiertnego zgłoszenia zawiadomienia.

Kamil Koc, inspektor krakowskiej sekcji rozpoznania – specjalnego wydziału policji, mającego za zadanie odszukiwanie tego typu zawiadomień – dostaje wezwanie do nietypowej sprawy. Sprawy, która całkowicie odmieni jego życie oraz życie osób biorących w niej udział.

Czy przy niespójnym i niechroniącym obywatela prawie istnieje zbrodnia doskonała? Czym jest prawdziwe katharsis – katharsis jednostki, ogółu i systemu? To tylko dwa z wielu pytań, na które w swojej nowej powieści „Katharsis futurum” szuka odpowiedzi Patryk Omen – autor tego pełnego emocji, akcji i barwnego języka psychologicznego thrillera science-fiction.

źródło opisu: Wydawnictwo Novae Res, 2011

źródło okładki: http://novaeres.pl

wiejskifilozof | 2014-12-26

Jako wielki i zagorzały zwolennik UE byłem zniesmaczony czytając tę książkę.
Przecież nie może być w przyszłości,aż tak źle i po prostu po chamsku.
Autor przedstawiam nam historię kryminalno-s/f za kilkadziesiąt lat.Mamy Kraków i dochodzi do zabójstwa pewnej rodziny przy pomocy pewnej substancji.
Dobra wątek samego kryminału był naprawdę dobry,może dla mnie jakiś wyjątkowy,ale dobry-to tak.
Mamy tu kilka nowinek technicznych,ale zwolennicy jakieś rewolucji technicznej mogą się czuć zawiedzeni.
Co do tego co mnie przeraziło.
Dzietność UE spada,kobieta po urodzeniu dziecka nie może wyjeżdżać po za kraje Europy przez 6 lat !! Mam nadzieję,że tego nigdy nie będzie.
A te przekleństwa ? Czy to tak ma wyglądać nasz kraj.
Nie raczej bym nie chciał.Książka ma bez zwątpienia ma swój urok.
Ale dla mnie tylko dobra i nic więcej.

dialog | 2011-05-03
Przeczytana: 03 maja 2011

Zaczynając czytać tę książkę, wogóle nie spodziewałam się, że wywoła ona u mnie takie emocje, a zakończenie kompletnie mnie zaskoczyło. Myślałam że wszystko mu się upiecze, że Kamilowi się udało... ale ok, zacznijmy od początku.

Kamil Koc pracuje w sekcji rozpoznania w Krakowskiej policji. Ma żonę Barbarę i dwójkę dzieci - Kingę i Miłosza. Jest najlepszy w tym co robi i nawet szanowany, jeśli można tak powiedzieć o człowieku który pracuję w najmniej lubianym przez społeczeństwo zawodzie. Na początku poznajemy świat, w którym żyje Kamil, poznajemy jak funkcjonuje i co się zmieniło, ponieważ znajdujemy się w roku ok 2040 - 2050. Poznajemy również jak funkcjonuje tamtejsza policja, jakie są jej szczeble i jak wykonuję ją Kamil, czyli skrupulatnie i przemyślanie. W końcu dostaje dziwne zlecenie, które jak zwykle przeprowadza idealnie, wie kto zabił, jak i kiedy. Jedak pod wpływem pewnych zdarzeń, zmienia wszystkie dowody i ukrywa prawdę, aby później zrobić coś o wiele gorszego...
...

jusssi | 2011-09-03
Przeczytana: 03 września 2011

Przyszłość ? Autorzy książek i filmów zalewają nas swoimi wizjami, niektóre z nich bawią inne są wręcz przerażające. Obraz świata jaki przedstawił Patryk Omen w książce Katharsis Futurum jest fascynujący, ale też prawdopodobny.

Przestępczość w Unii Europejskiej na skutek zniesienia pojęcia przestępstwa ściganego z urzędu, cały czas rośnie. Nic w tym dziwnego, jeżeli to ofierze pozostawia się obowiązek zgłoszenia przestępstwa. Nawet o zgrozo, w przypadku morderstwa. Do wykrywania tego typu zawiadomień została powołana specjalna sekcja rozpoznania, Kamil Koc jest jednym z bardziej docenianych inspektorów tej sekcji. Pewnego dnia zostaje wezwany do sprawy, która mogłaby wydawać się zwyczajna.

Spodobał mi się sposób przedstawiania świata przez autora, otwarcie mówi o zagrożeniach jakie niesie ze sobą przyszłość. Zamiast nazw ulic, cyfry wskazujące położenie. Język ojczysty stosowany będzie przez osoby starsze i w ramach folkloru. Osobiście wolę nie myśleć o tak odległej przyszłości,...

Łukasz Mikołajczyk | 2011-05-30
Przeczytana: 30 kwietnia 2011

Książka napisana została przejrzystym językiem. Czyta się ją łatwo i przyjemnie. Osobom mniej odpornym na wulgarność słownictwa przeszkadzać może to, że słowa na "k", "h" i tym podobne występują w niej dość często. Mimo tego książka i tak warta polecenia każdemu.
Na początku lektury może nas zniechęcić mało wartka akcja i wrażenie 'drętwości', jednak szybko minie to uczucie. Sytuacja odwróci się o 180 stopni a książkę będzie wam ciężko odłożyć dopóki nie dotrzecie do jej końca.

Głównym bohaterem jest funkcjonariusz Koc z krakowskiej SR (Sekcja Rozpoznawania). Jest on porządnym obywatelem, sumiennym pracownikiem, wyróżnia go niespotykana kultura osobista oraz niebywałe opanowanie. Czy taki człowiek zdolny jest do zbrodni? Aby się o tym przekonać odsyłam do lektury :)

Motyw zbrodni i kary został doskonale wpleciony w futurystyczny obraz Polski za kilkadziesiąt lat. Skłania on nas do przemyśleń na temat "zbrodni doskonałej". Czy taka w ogóle jest możliwa? Czy da się wszystko...

Wojciech | 2016-06-09
Przeczytana: 09 czerwca 2016

Bardzo ciekawy świat wykreowany przez autora. Akcja jest wartka, czyta się lekko. Przeszkadza mi jedynie ogrom wulgaryzmów, które wyglądają jakby były wstawione na siłę. Ale cóż, tak wygląda Kraków w roku 2049 wg Patryka Omena.

Anita Długosz | 2011-03-25
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam