Siódme wtajemniczenie

Wydawnictwo: Firma Księgarska Olesiejuk
Niziurski, dla młodzieży

Inne wydania

Niełatwo jest być nowym uczniem w szkole, zwłaszcza jeśli nie przynależy się do żadnej z dwóch rządzących i zwalczających się nawzajem grup. Bohater, noszący przezwisko Cykorz, musi podjąć decyzję, do której z nich przystąpić, aby skończyły się wreszcie jego szkolne męki. Czy podejmie właściwą decyzję?

Łokieć_Pana_D | 2016-10-15

Nie oszukujmy się, są w życiu sprawy nudne. Za dziecka - kaszka rzyguszka. Potem szkoła i praca. Nie o to idzie, jak te nudy eliminować. Pytanie brzmi - jak je ujarzmić? Jak zwykłą chwilę zamienić w przygodę. Na każdym etapie.
Bohater Niziurskiego zamykał oczy. Orbitował. Otwierał świat równoległy. I po nudzie. Proste? Zamiast niej pakt tajemny, atmosfera gęsta i drugie dno uczniowskiego życia. I śmiesznie, i strasznie. Miejsce, gdzie rządzą szkolno-korytarzowe reguły i kodeks honorowy, który nie przewiduje taryfy ulgowej. A żarty się skończyły. No prawie.
Potrafię wciąż tak fantazjować? Szukam tajemnego wyjścia? Wyskoku z codziennej odsłony? Tak czy inaczej to fajnie, że Niziurski uczył mnie kiedyś, jak dać upust wyobraźni.

| 2016-06-18
Na półkach: 2016.06, 2016, Przeczytane
Przeczytana: 18 czerwca 2016

"Siódme wtajemniczenie" to chyba najosobliwsza książka Niziurskiego. Któż b y spodziewał się po tym szlachetnym autorze książki... psychodelicznej? W końcu powieść powstałą w halucynogennym 1969 roku, jednak napisana została w Polsce, gdzie środki pobudzające wyobraźnię nie były w powszechnym użyciu; tym lepiej świadczy to o nieograniczonej wyobraźni autora. Polski "Ubik" rozgrywa się w małym górniczym miasteczku gdzieś na Górnym Śląsku. Do szkoły przybywa nowy chłopak, Gustaw Cykorz. Jest to jego któraś z kolei szkoła, ponieważ ojciec, będący inżynierem, stawia kominy w coraz to nowych miejscach, przez co Gustaw zmienia miejsce zamieszkania z każdym nowym miejscem budowy ojca. W szkole trwa walka dwóch grup. Matusi są rodowitymi Ślązakami, Blokerzy przyjezdnymi. Oddaje to sytuację panującą na Śląsku, gdzie za pracą osiedlała się ludność z całej Polski. Gustaw czuje się wyobcowany i jako nowy zaznaje różnych psot i złośliwości ze strony obu grup. Równocześnie trwa walka o duszę...

ZARAZA | 2012-04-11
Przeczytana: 2008 rok

Bardzo dobra książka. Ciekawa, zabawna, wciągająca. Czytałam już ją bardzo dawno, ale chętnie wkrótce do niej wrócę. Wtedy książka przeniosła mnie w niezwykły świat, z którego nie chciałam wychodzić. Ciekawe jakie teraz odniosę wrażenie.

| 2015-02-07
książek: 2025
Miśkaa | 2012-06-11

Niesamowita! Uwielbiam ją po dziś dzień :D

Alka | 2013-06-09

Pełna przygód opowieść dla każdego.

PABLOPAN | 2012-06-24

Prześmieszna... Druga po "Księdze urwisów" :)

Dag | 2014-09-04

Przeczytane dwa razy – po raz pierwszy w dzieciństwie, kiedy to rozwiązanie zagadki siódmego wtajemniczenia rozłożyło mnie na łopatki i po raz drugi na studiach, kiedy złapałam się za głowę odkrywając w książce niezmierzone pokłady satyry politycznej i niezwykle trafnych obserwacji ludzkiej psychiki. Całość jest trochę śmieszna, trochę straszna, czasami okrutna do bólu a czasami zaskakująco wnikliwa. I mimo tego, że wódz blokerów nie dostąpił pełnego wtajemniczenia, ciągle wierzę, że Nieradek miał rację i „w końcu się polubili”!

Mateusz Cioch | 2013-01-12

Sporo fajnych patentów, ale najbardziej przypadła mi do gustu książka w książce czyli "Niezwykłe przygody Anatola stukniętego na początku".

Marek | 2014-04-01

Jedna z najlepszy książek dla młodzieży. Przeczytana chyba z 15 razy w różnym wieku. Kupa śmiechu. Czeka na półce na kolejny raz.