Heca z Łysym

Wydawnictwo: Krajowa Agencja Wydawnicza
silverraven

"Więc najpierw była dwója. Od niej się wszystko zaczęło. Niby drobiazg, a jednak... Niejednokrotnie podobne drobiazgi, jak uczy historia, decydowały o losach narodów, nie mówiąc już o losach jednostek. Głupio było pokazywać się w domu, bo ta dwója - żeby już powiedzieć wszystko od razu - nie była pierwszą w tym roku, a którąś tam z rzędu. Zostałam więc w klasie i czytałam książkę, jedną z tych, które pochłaniam masami.
Nagle doleciał mnie wrzask, coś niedobrego działo się w drugim końcu korytarza. Przerwałam więc czytanie i pobiegłam do siódmej b - skąd właśnie dochodziły jakieś piski i krzyki - no i wpakowałam się w kabałę, ale Bóg mi świadkiem, nie mogłam postąpić inaczej."

źródło opisu: Opis autorski, fragment książki.

źródło okładki: http://www.conrada11.pl/index-1-23-6-12526-hecazlysym.htm

Gosia | 2017-12-08
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2017
Przeczytana: 07 grudnia 2017

Znowu sięgnęłam po jakąś książkę z mojego strychu.
Tym razem książka Janiny Zającówny. Autorka napisała 30 książek, zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych.
Książka wydana w 1976 roku, więc dość dawno. Jednak zauważyłam, że poruszane problemy jakoś bardzo podobne mimo sporego upływu czasu, jaki minął od napisania: zabiegani rodzice, którzy nie mają dość czasu dla dzieci, rozwody, które odbijają się na dzieciach, faworyzowanie w szkole dzieci lepiej ustawionych rodziców, nudne lekcje, wizyty u psychologa, młodzieżowe gangi, które wymuszają haracz.
Jednocześnie pierwsze sympatie, miłości i przyjaźnie oraz pierwsze młodzieżowe rozczarowania i porażki.
Oczywiście różnią się warunki życia, posiadane sprzęty, ale uczucia i emocje niewiele się zmieniły.
Można spokojnie przeczytać i dziś. Można sobie zrobić porównania lub po prostu poznać ciekawą historię.
Pisarka ma fajny styl i chętnie przeczytam którąś jej powieść przeznaczoną dla dorosłych czytelników.

Fajna historia. Typowo młodzieżowa. Przypomniała mi czasy mojej młodości, liceum i podstawówkę. Szkoda, że nikt już nie czyta takich historii. Coraz częściej takie książki znikają z bibliotek i są zastępowane jakimś chłamem. Sam usłyszałem w bibliotece, że nie przyjmują już książek wydanych przed 2000 rokiem. Większość młodzieżowych pisarzy z PRL-u popada w zapomnienie. Wielka szkoda, bo nie wszystkie książki z tego okresu zawierały jakąś nachalną propagandę. Wiem, co mówię, bo je czytam. W większości są to życiowe historie, rozterki i rozmyślania młodych ludzi. Na pewno podsunę ją w odpowiednim czasie moim synom.

fuzja | 2014-11-02
Przeczytana: 02 listopada 2014

Ta książka nie jest bardzo emocjonująca. Można się wiele dowiedzieć o tym, jak młodzież, dzieci żyły kilkadziesiąt lat temu, występuje sporo zabawnych dialogów i komentarzy i niby jest taka zwyczajna, momentami nudnawa... A jednak... Kurczę, jest w tym COŚ; coś takiego, że pokochałam tę książkę.

Karolina_Granger | 2011-12-18

O tak. Jedna z moich ulubionych książek. Krótka, ale bardzo mnie zaciekawiła ze względu na rozwój i psychologię głównej bohaterki.

little-black | 2014-04-05

książka mojego dzieciństwa.. uwielbiam