Śliczni

Tłumaczenie: Paulina Braiter
Cykl: Brzydcy (tom 2)
Wydawnictwo: Egmont Polska
Pretties

Tally Youngblood ma wszystko, o czym marzyła - właśnie skończyła szesnaście lat, przeszła operację, stała się doskonale śliczna, a teraz ma zostać przyjęta do grona najbardziej odlotowej ekipy w Mieście Nowych Ślicznych. Kiedy jednak na balu kostiumowym niespodziewanie pojawia się tajemniczy nieznajomy przebrany za agenta Wyjątkowych Okoliczności, wspomnienia Tally powracają. Dziewczyna zaczyna się zastanawiać, czy naprawdę wcześniej chciała porzucić swoje obecne, nowe, cudowne życie, powrócić do Nowego Dymu i chłopaka, którego w ogóle nie pamięta? I która z nich jest prawdziwa - obecna Tally czy ta dawna, sprzed operacji?
"Śliczni" to drugi tom porywającej trylogii.

źródło opisu: Egmont Polska, 2007

źródło okładki: Egmont Polska, 2007

Niko | 2013-12-06
Przeczytana: 06 grudnia 2013

Pierwsza część serii pt. Brzydcy okazała się całkiem przyjemną lekturą, a zakończenie wzbudziło moją ciekawość co do kontynuacji, więc nie tracąc czasu sięgnęłam po drugą część. Jako, że śliczni są kolejnym tomem mogą pojawić się małe spojlery co do poprzedniej części.

W świecie, w który żyje Tally każdy w wieku szesnastu lat przechodzi operacje dzięki, które staje się śliczny. To zawsze było największym marzeniem dziewczyny, stać się piękną i żyć w idealnym świecie. W końcu marzenia się urzeczywistniają Tally przeszła operację, stała się doskonale śliczna, a jej największym zmartwieniem jest dostanie się do najbardziej szałowej grupy w mieście. Jednak po operacji dziewczyna zapomina wiele rzeczy, powód dla którego znalazła się w mieście a także Davida.
Gdy na balu kostiumowym zauważa osobę, której tam powinno nie być, przebraną za wyjątkowe okoliczności zaczyna przypominać sobie pewne rzeczy. Czy Tally uda się odzyskać własne ja? Czy lek zadziała? Wszystkiego dowiemy się w...

Cassin89 | 2011-09-06
Przeczytana: 05 września 2011

ZAPOMNIANY LIST Z PRZESZŁOŚCI
Tally żyje teraz w Mieście Nowych Ślicznych. Jest popularna i zaproszona do najbardziej elitarnej grupy Ślicznych - Krymów. Wstęp tylko dla tych, którzy za swoich Brzydkich czasów robili numery godne podziwu, godne miana "kryminalistów". Poznaje Zane'a, który w swojej przeszłości ma także spotkania w Wyjątkowych Okolicznościach. W dodatku otrzymuje list od siebie samej z przeszłości. Pisze w nim, że dobrowolnie przyjmie lek (znajdujący się w fazie eksperymentalnej) aby odzyskać swoje dawne ja i powrócić do Dymu. Dlaczego miałaby to robić ? Czemu poświęcać perfekcyjnie dopracowane życie dla tak wielkiej i niebezpiecznej niewiadomej ? Jeśli lek nie zadziała, może przypłacić to życiem i nie uratuje ją wówczas nawet najnowsza technologia i medycyna Miasta. Zane i Tally rozpoczynają wyścig z czas. Ich pamięć powraca, a oni przebijają się przez słodką mgłę nieświadomości, która spada na umysły Nowych Ślicznych wraz z operacją.
Pragniemy życia doświadczać z...

Rasia | 2014-12-12
Przeczytana: 12 grudnia 2014

Odkąd przeczytałam "Brzydkich" miałam wielką chęć na następną część trylogii. Ochota ta jednak gasła i gasła, aż w końcu nie czułam jej wcale. Widząc jednak "Ślicznych" w bibliotece postanowiłam przypomnieć sobie starą lekturę, z którą miałam styczność blisko ponad dwa i pół roku temu.
Świat "Brzydkich" zdawał mi się naprawdę pomysłowy. Uwielbiałam od zawsze książki, które zaczynały żyć własnym życiem - nowe słownictwo, wynalazki, światy, rośliny i ludzie. Po prostu coś oryginalnego. Pod tym względem pierwsza część bardzo mi się podobała, lecz czy druga? Ciężko stwierdzić. Momentami zdawało mi się, że owszem. W większości chwil sądziłam raczej, że autor zbyt nadużył slangu i jego dzieło stawało się coraz płytsze. Rozumiem oczywiście, że chciał ukazać poziom społeczeństwa, lecz wciąż powtarzające się wyrażenia typu; "Totalnie dośliczniające", "Czuję się pysznie", jakoś obrzydzały mi tą lekturę. Poza tym sama fabuła była łudząco podobna do "Brzydkich". Niby nowe miejsca i...

Jolantino | 2011-06-12
Przeczytana: 12 czerwca 2011

Druga część trylogii. Lepsza? Nie ma do czego porównać, ponieważ każda następna część ukazuje tajemnice następnej grupy społecznej.
Tak naprawdę najgorzej mają Śliczni. To oni są najbardziej odgrodzeni od prawdy. Od brutalności, przemocy. Są jak niemowlaki, którymi ktoś kieruje, ponieważ nie wiedzą co robić. Ale nie wszyscy są tej niewiedzy świadomi. I władzom to odpowiada.
To następny przykład nieco zbagatelizowanego odpowiednika dzisiejszej codzienności. Media, władze, rodzice, opiekunowie ukrywają przed nami prawdę "chroniąc" nas przed "niebezpieczeństwem". Słusznie? Wątpię. To jedynie przykład nadopiekuńczości, która- jak widać w książce- może doprowadzić do straty kogoś bliskiego.
Książkę naprawdę pokochałam i szykuję się na "Wyjątkowych".

Każdy w dniu ukończenia swoich szesnastych urodzin przechodzi operację, aby zostać Ślicznym i przestać być Brzydkim. W poprzedniej części to właśnie było marzenie naszej głównej bohaterki, Tally. Jej świat oscylował wokół zostania Śliczną, jednak z czasem na jaw wyszły rzeczy, wobec których nastolatka nie mogła przejść obojętnie. Nowe okoliczności nie tylko sprawiły, że Tally inaczej spojrzała na obowiązujący porządek świata, ale także zaczęła go kwestionować.

Tally Youngblood dostała to, co o czym zawsze marzyła i czego bardzo pragnęła. Niedawno przeszła operację i od tamtej pory nie jest Brzydką, ale Śliczną. Główna bohaterka zamieszkała w Mieście Nowych Ślicznych, dołączyła do swoich przyjaciół: Shay oraz Perisa, a na dodatek zaczęła starać się o przyjęcie do grupy Krimów, na której przedzie stoi charyzmatyczny Zane.

Tally na balu kostiumowym zauważa kogoś o nietypowym stroju. Nieznajomy przebrał się za członka Wyjątkowych Okoliczności - elitarnej i szalenie niebezpiecznej...

jasminowa | 2013-08-26

W "Brzydkich" brakowało mi bogactwa językowego? Tutaj można już oszaleć. Rozumiem, że istnieje slang, popieram, ale słowo "śliczni" pada stanowczo za wiele razy, Andrew najpierw kaleczy język ludzi z miasta, potem już nie, a pocałunki Zane'a i Tally to po prostu pocałunki. Chyba jeden został bardziej opisany, gdzie indziej dostajemy skąpą informację, że się pocałowali. W utworze najlepsze są mniej więcej 3 ostatnie rozdziały, a najciekawsze postaci to Shay, doktor Cable (wyobrażam sobie ją jako Rachel graną przez Tatianę Maslany w Orphan Black) i może też Maddy, która ma mózg i się nim posługuje. David, pojawiając się po raz ostatni, też reaguje przyzwoicie na zachowanie Tally, która miejscami już denerwuje. Gdyby "Brzydcy" pojawili się na ekranach, chciałabym to obejrzeć. "Śliczni" to marny sequel. Totalnie przegięte.

Lektoriuszka | 2015-06-01

Z początku dość nudnawa i ciężko było się do niej zabrać po przeczytaniu pierwszej części, jednak po monotonnej fabule nagle zwroty akcji stały się niesamowicie wstrząsające, tak że nie było żadnej pewności o dobre zakończenie, a bohaterowie nie raz zaskakiwali swoimi nieprzemyślanymi posunięciami, zapierając dech w piersiach czytelników.

Z chęcią sięgnęłam po trzecią część :)

Ata | 2014-07-01
Na półkach: Przeczytane, Rok 2014
Przeczytana: 29 czerwca 2014

Nie lubię literatury z cyklu SF. Ale ta bardzo mi podeszła.
Trudne wybory między lojalnością a spełnieniem własnych, wieloletnich marzeń. Co wybrać? Każdy wybór niesie za sobą nieodwracalne (?) konsekwencje... Warto przeczytać i sięgnąc po kolejne części.

Rozante | 2013-02-03

Totalnie pyszna książka!
A zakończenie dośliczniające ... :)

DictionaryOfLove | 2012-04-10
Przeczytana: 09 września 2011